Odsłuchaj ten artykuł
Hiszpania: Zawodowi kierowcy chcą wprowadzenia wcześniejszej emerytury
11 miesięcy temu Hiszpan Angel Fernandez Prieto stworzył petycję internetową skierowaną do hiszpańskiego Ministerstwa Transportu. Domaga się w niej wprowadzenia emerytury dla kierowców od 55. roku życia. Dotychczas poparło go ponad 10 000 internautów.
Liczba ta ciągle rośnie. Głównym argumentem autora petycji jest fakt, że zawód kierowcy jest zawodem o podwyższonym ryzyku, choć jak podkreśla “nikogo to nie obchodzi”. Ryzyko to rośnie jeszcze bardziej, gdy kierowca jest “leciwy”.
W tej profesji trzeba mieć zdolność natychmiastowej reakcji. Prieto pisze:
Wiele godzin spędzonych za kierownicą i brak odpowiedniego wypoczynku to mieszanka, która może prowadzić do tragedii. Wtedy wszyscy od początku winią kierowcę”.
Z wiekiem, jak wiadomo, trudniej o refleks. Hiszpan powołuje się na wiek emerytalny w innych grupach zawodowych takich jak piloci, czy policja. Uważa, że zawodowi kierowcy ponoszą również ogromną odpowiedzialność, nie tylko za pojazd i transportowany przez siebie ładunek, czy pasażerów, ale także wobec innych uczestników ruchu. Wg Prieto wykonywanie tego zawodu do 65. (w przypadku kobiet) czy 67. (w przypadku mężczyzn) roku życia nie jest czymś normalnym.
To nie pierwsza tego typu inicjatywa
Petycja internetowa Angela Fernandeza Prieto to nie pierwsza tego typu inicjatywa Hiszpanów – w roku 2015 związek zawodowy UGT także domagał się obniżenia wieku emerytalnego dla zawodowych kierowców w drogowym transporcie towarów. Niestety bez powodzenia.
Związek argumentował swój wniosek “wyjątkowymi wymaganiami psychofizycznymi właściwymi dla zawodu”, a także “niezdrowe i niebezpieczne warunki pracy”.
UGT podkreślało również związek między wiekiem kierowców a częstotliwością powodowanych przez nich wypadków. Jak zaznaczyli, najwięcej wypadków powodują kierowcy powyżej 55. roku życia i wiek ten stanowi pewną granicę.
Ponadto związkowcy powoływali się na wyniki badań, które potwierdzają, że kierowcy zapadają częściej na choroby układu krążeniowo-naczyniowego a średnia długość życia tej grupy zawodowej jest krótsza od ogólnej.
A Wy jak uważacie? W jakim wieku kierowca ciężarówki powinien przejść na emeryturę?