TransInfo

Fot. AdobeStock/vit

Europosłowie za aktualizacją przepisów o prawach jazdy. 17-latkowie będą mogli zdobyć uprawnienia do prowadzenia ciężarówki

Możliwość zdobycia uprawnień do prowadzenia ciężarówek w wieku 17 lat, integracja kierowców z krajów trzecich w UE, mobilne prawa jazdy - to tylko niektóre ze zmian w unijnym prawie, jakie zaproponował europarlament w tym tygodniu. 

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

Parlament Europejski przyjął w środę 28 lutego sprawozdanie dotyczące dyrektywy w sprawie praw jazdy, uzgadniając kluczowe reformy, które wyeliminują główne bariery zniechęcające do wykonywania zawodu kierowcy.

Pozostało 88% artykułu do przeczytania.

Dołącz do premium lub zaloguj się i skończ czytanie

Aby złagodzić niedobór zawodowych kierowców, posłowie zgodzili się zezwolić 18-latkom na uzyskanie prawa jazdy na prowadzenie ciężarówki lub autobusu z maksymalnie 16 pasażerami, pod warunkiem posiadania certyfikatu kompetencji zawodowych. Ponadto, 17-latkowie powinni również kwalifikować się do uzyskania prawa jazdy na samochody osobowe lub ciężarowe, jeśli towarzyszy im doświadczony kierowca – stwierdzono w projekcie. Parlament wyjaśnił również, że w UE minimalny wiek kierowcy w przypadku krajowego i międzynarodowego przewozu samochodów ciężarowych wynosi 18 lat.

Podobnie jak Komisja Transportu Parlamentu Europejskiego, ogół europosłów uznał potrzebę rozszerzenia wniosku Komisji dotyczącego opracowania unijnych ram dotyczących uznawania praw jazdy i kwalifikacji kierowców wydanych w krajach trzecich.

Parlament Europejski zrobił dziś ważny krok w kierunku wyeliminowania kluczowych barier uniemożliwiających młodym obywatelom UE podjęcie zawodu, a kierowcom z krajów trzecich uzupełnianie lokalnej puli talentów. Aby przezwyciężyć chroniczny niedobór kierowców, unijna branża transportu drogowego potrzebuje zarówno lokalnych kierowców, jak i specjalistów z krajów trzecich. Brakuje nam już ponad 500 tys. kierowców zawodowych” – skomentowała Raluca Marian, dyrektor ds. doradztwa UE w IRU (Międzynarodowej Unii Transportu Drogowego). 

„Naszym celem jest przede wszystkim przyciągnięcie większej liczby lokalnych talentów, w tym młodych ludzi i kobiet. Biorąc jednak pod uwagę skalę niedoborów kierowców w połączeniu z faktem, że wielu kierowców zbliża się do wieku emerytalnego, musimy uzupełnić lokalną pulę kierowcami z krajów trzecich” – dodała Marian. 

Większe bezpieczeństwo 

Posłowie uważają, że kierowcy powinni być lepiej przygotowani do rzeczywistych sytuacji na drodze i bardziej świadomi zagrożeń, w szczególności dla szczególnie narażonych użytkowników dróg, takich jak piesi, dzieci, rowerzyści i użytkownicy hulajnóg elektrycznych. Dlatego, według nich, jazda w śniegu i na śliskiej nawierzchni, bezpieczne korzystanie z telefonu podczas jazdy, martwe pola, systemy wspomagające kierowcę i zapewnienie bezpiecznego otwierania drzwi pojazdu powinny być również częścią testów na prawo jazdy.

Posłowie zgodzili się, że prawo jazdy powinno być ważne przez co najmniej 15 lat dla motocykli, samochodów oraz pięć lat dla ciężarówek i autobusów. Nie popierają skrócenia ważności praw jazdy dla osób starszych – jak proponuje Komisja – aby uniknąć dyskryminacji i zapewnić im prawo do swobodnego przemieszczania się oraz uczestnictwa w życiu gospodarczym i społecznym” – czytamy w komunikacie europarlamentu.

Posłowie zgodzili się, by kierowcy sami oceniali swoją zdolność do prowadzenia pojazdów podczas wydawania i odnawiania prawa jazdy, pozwalając krajom UE zdecydować, czy samoocena powinna zostać zastąpiona badaniem lekarskim z minimalnym zestawem kontroli m.in. wzroku i układu krążenia kierowców. Dodatkowo, by wesprzeć jednolity rynek UE, posłowie opowiadają się za wprowadzeniem cyfrowego prawa jazdy, dostępnego w telefonie komórkowym i w pełni równoważnego z fizycznym prawem jazdy.

Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów trans.info premium

Nie trać dostępu do swoich ulubionych treści od dziennikarzy oraz ekspertów z branży TSL.

  • ciesz się czytaniem BEZ REKLAM
  • dostęp do WSZYSTKICH artykułów
  • dostęp do WSZYSTKICH „Magazynów Menedżerów Transportu”
  • dostęp do WSZYSTKICH nagrań wideo i podcastów
  • Poznaj wszystkie korzyści
WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj przez 30 dni za darmo.

Każdy kolejny miesiąc 29,90 zł

Masz już subskrypcję?Zaloguj się

Tagi