TransInfo

Kolejny pozew zbiorowy w sprawie zmowy cenowej producentów ciężarówek w Niemczech. A w Hiszpanii przewoźnik wygrał duże odszkodowanie

Ten artykuł przeczytasz w 5 minut

W zeszłym tygodniu do sądu w Monachium wpłynął kolejny duży pozew zbiorowy ws. odszkodowań od producentów ciężarówek, którzy przez 14 lat utrzymywali zmowę cenową. Pozew dotyczy kilku tysięcy firm i kilkudziesięciu tysięcy pojazdów. Natomiast w Hiszpanii zapadł w tym tygodniu pierwszy wyrok w sprawie o odszkodowanie, wytoczonej Volvo Trucks Spain. Zasądzona kwota jest zaskakująco wysoka.

Niemiecki związek logistyczny BGL wraz z kancelarią Financialright Claims GmbH złożyła w zeszły piątek do Sądu Okręgowego w Monachium pozew zbiorowy, który obejmuje roszczenia ponad 3,8 tys. firm transportowych i logistycznych z 26 krajów. Do sądu przewieziono w sumie 3 tony akt, a sprawa dotyczy 64 tys. ciężarówek zakupionych w okresie funkcjonowania kartelu. To już druga taka inicjatywa związku w sprawie odszkodowań od producentów ciężarówek.

To nie pierwszy pozew złożony przez Federalne Stowarzyszenie Logistyki Transportu Drogowego i Gospodarki Odpadami (BGL). Pod koniec 2017  roku również do Sądu Okręgowego w Monachium stowarzyszenie złożyło pozew w imieniu 3,2 tys. firm z 9 krajów UE i 85 tys. ciężarówek nabytych przez nie w czasie trwania zmowy cenowej. Wówczas związek szacował straty przewoźników na 500 mln euro (średnio ok. 6 tys. euro na ciężarówkę). Proces w tej sprawie ma rozpocząć się w przyszłym roku.

W sumie Sąd Okręgowy w Monachium zdecyduje o odszkodowaniach za 149 tys. pojazdów nabytych po zawyżonych cenach przez firmy, które dołączyły do dwóch pozwów złożonych przez BGL.

Podobne sprawy w Monachium już się toczą

Miesiąc temu w Sądzie Okręgowym w Monachium rozpoczął się proces w sprawie roszczeń odszkodowawczych od producentów ciężarówek z powództwa niemieckiej firmy spedycyjnej z siedzibą w Berlinie oraz jej spółki córki. Firmy żądają od koncernów MAN i Iveco odszkodowań za zakup kilkuset ciężarówek w latach między 1997-2011.

Jak podkreślają niemieckie media, dotychczas sprawy firm transportowych przeciwko producentom uczestniczącym w zmowie rozstrzygane były w pierwszej instancji na korzyść powodów. Żaden z sądów do niedawna nie określił konkretnej kwoty odszkodowania. Pierwsza padła w Hiszpanii.

Odszkodowanie w Hiszpanii

W Sądzie Gospodarczym nr 1 w Murcii zapadł niedawno wyrok w sprawie obywatela hiszpańskiego lub firmy (dane powoda nie zostały ujawnione) – donosi dziennik “La Vanguardia”.

Sąd zadecydował, że Volvo Group Spain ma wypłacić skarżącemu 128 757 euro odszkodowania plus odsetki za zakup pięciu ciężarówek w październiku 2012 r. Jak to możliwe, skoro kartel funkcjonował do 2011 roku? Prawnikowi reprezentującemu powoda udało się udowodnić, że cena zakupionych w 2012 r. ciężarówek była nadal zawyżona w związku ze zmową cenową i to aż o 20,7 proc. To prawie 26 tys. euro przy zakupie jednej ciężarówki. Kwota ta znacznie przewyższa szacunki ekspertów, które oscylowały wokół uśrednionej kwoty 10 tys. euro od pojazdu.

Gdyby sąd w Monachium nakazał producentom wypłatę odszkodowań na podobnym poziomie, ich kwota tylko przy obu pozwach zbiorowych BGL sięgnęłaby niemal 4 mld euro (plus odsetki).

Sprawy polskich firm

Postępowanie zbiorowe polskich firm transportowych w sprawie odszkodowań od producentów ciężarówek prowadzone jest przez Kancelarię Prawną IURIDICA we współpracy z holenderską kancelarią prawną. W rozmowie z Łukaszem Chwalczukiem, wspólnikiem kancelarii, dowiedzieliśmy się, że aktualnie trwa gromadzenie dokumentów potwierdzające nabycie tych pojazdów (umowy zakupu, leasingu i faktury). W styczniu ma dojść do drugiej rozprawy w związku z ogólnoeuropejskim pozwem przeciwko producentom ciężarówek, do którego dołączyły również firmy reprezentowane przez polską kancelarię.

Rekordowa kara nałożona przez Komisję Europejską

W lipcu 2016 r. producenci ciężarówek MAN, Volvo/Renault, Daimler, Iveco i DAF zostali ukarani przez Komisję Europejską rekordową w historii UE grzywną. Jej łączna wysokość sięgnęła niemal 3 mld euro.

Między 1997 a 2011 rokiem MAN, DAF, Daimler, Iveco oraz Volvo/Renault utrzymywały zmowę cenową dotyczącą pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej w przedziałach 6-16 ton i powyżej 16 ton. Koncerny przyznały się do winy i zaakceptowały decyzję Brukseli.

Nieco ponad rok później, 27 września 2017 r. Komisja Europejska za udział w kartelu nałożyła grzywnę także na szwedzki koncern samochodowy Scania. Zgodnie z decyzją Brukseli, kara wynosi 880 mln euro.

Jak ustaliła KE, przez 14 lat szwedzki producent z pięcioma ukaranymi już w 2016 r. koncernami ustalał ceny samochodów ciężarowych i koszty nowych technologii ograniczających emisję spalin. Koncern został ukarany grzywną w wysokości 880 mln euro.

Zmowa, jak pokazuje wyrok sądu w Hiszpanii i liczba roszczeń w Niemczech, będzie kosztowała koncerny znacznie więcej.

Fot. Pixabay/pixel2013/public domain

Tagi