Foto: MJ

Magazyny rosną jak na drożdżach. Zobacz, kto z nich skorzysta

Ten artykuł przeczytasz w 8 minut

Boom na rynku magazynowym trwa. W budowie jest obecnie grubo ponad 1,5 mln mkw. powierzchni magazynowej, z czego trzy czwarte jest już wynajęte. Prawie połowa hal powstaje w ramach inwestycji typu Built-to-Suit. Są to zatem obiekty dedykowane dla konkretnego odbiorcy.

Najwyższą aktywność deweloperzy wykazują w okolicach Warszawy (ok. 375 tys. mkw.), w Szczecinie (ok. 290 tys. mkw.) i na Górnym Śląsku (ok. 280 tys. mkw.). Głównymi odbiorcami są firmy z sektora e-commerce oraz… logistycy.

Dwa prawdziwe kolosy budowane są dla Amazona. Zarówno w przypadku szczecińskiego obiektu (ponad 160 tys. mkw), jak i sosnowieckiego (135 tys. mkw) deweloperem jest Panattoni. Ta sama firma odpowiada za inwestycje dla BSH (sprzęt gospodarstwa domowego, ok. 66 tys. mkw.) oraz dla H&M (odzież, ok. 60 tys. mkw.). Dla sektora e-commerce, konkretnie dla Zalando powstaje obiekt w Szczecinie (pow. 130 tys. mkw.) a deweloperem jest Goodman.

Śląsk zyskuje na znaczeniu

Magazynów szybko przybywa m.in. na terenie Śląska i Zagłębia. Powstanie kolejnych, oprócz Amazona jest tylko kwestią czasu. O tym, że warto inwestować w tym regionie przekonał się np. DTW Logistics. Zaledwie rok temu ten polski operator logistyczny, specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej otworzył magazyn w Będzinie, a już mówi się o jego rozbudowie.

Początkowo organizowano przeładunki cross-dockingowe dla ładunków krajowych. Po kilku tygodniach z tej lokalizacji wyruszały już linie drobnicowe do krajów południowej Europy, np. do Włoch. Obecnie 70 proc. firm korzystających z usług operatora w tym magazynie, to małe i średnie przedsiębiorstwa z branży e-commerce.

DTW Logistics zamierza dalej rozwijać usługi w tej lokalizacji. Infrastruktura daje możliwość długo- oraz krótkoterminowego składowania towarów – zarówno spaletyzowanych jak i niestandardowych, wydzielono miejsce na co-packing, etykietowanie, konfekcjonowanie. Obecnie z usług logistyki kontraktowej korzysta osiem firm (sprzedają produkty spożywcze, kosmetyki, akcesoria kosmetyczne, weterynaryjne, zabawki, sprzęt sportowy, małe produkty AGD, meble ogrodowe).

Rozwój małych przedsiębiorstw e-commerce ma odzwierciedlenie w zapotrzebowaniu na usługi logistyczne, a rynek powierzchni magazynowych na Śląsku jest drugi co do wielkości w Polsce. W Będzinie wdrażamy aktualnie dwóch nowych klientów. Dogodna lokalizacja magazynu jest bardzo istotna, pozwala na optymalizację kosztów i czasu transportu – mówi Marcin Dudek, key account manager DTW Logistics.

Sosnowiec coraz popularniejszy

W Sosnowcu rośnie natomiast DSV Solutions (dostawca usług transportowych i logistycznych). Projekty obejmują otwarcie drugiej oraz powiększenie dotychczasowej lokalizacji (w sumie 15 tys. mkw. nowej powierzchni). Oddział w Panattoni Park Sosnowiec urósł o dodatkowe 5 tys. mkw, które przeznaczono dla projektu z obszaru automatyki przemysłowej i obsługi  typu just-in-time. Wdrożono m.in. rotomaty z systemem pick-to-light. Drugi oddział powstanie w nowej inwestycji Goodman Sosnowiec dla projektu z branży automotive (producent części zamiennych). Powierzchnia to 10 tys. mkw, start wiosną 2018 r.

Sosnowiec stanowi jedną z naszych strategicznych lokalizacji, w której prowadzimy inwestycje. Obejmują one nie tylko nowe powierzchnie, wyposażone w nowoczesne technologie, ale także rozwój lokalnych zespołów wsparcia klientów – mówi Piotr Wojtkowski, dyrektor sprzedaży i projektów logistycznych w DSV Solutions.

Budowę kolejnej hali magazynowej w Śląskim Centrum Logistycznym prowadzi Biuro Inwestycji Kapitałowych, niebawem ruszy też budowa nowego parku magazynowego w Targowisku w pobliżu Krakowa.

W Sosnowcu jesteśmy w trakcie budowy hali o pow. 11,5 tys. mkw. W tym roku zwiększymy zarządzaną powierzchnię magazynów o około 20 proc. Dysponujemy również pozwoleniem na budowę kolejnej hali o pow. 13 tys. mkw. i jej budowa powinna ruszyć jeszcze w tym roku. W planach mamy również inwestycję, która dostarczy ok. 19 tys. mkw powierzchni magazynowej oraz biurowej w okolicach Krakowa. Centrum Logistyczne Kraków III powstanie w miejscowości Targowisko, bezpośrednio przy autostradzie A4. Realizacja także tych inwestycji zapewni wzrost powierzchni magazynowej łącznie o blisko 80 proc. mówi Mirosław Koszany, prezes Biura Inwestycji Kapitałowych.

Grupa zarządza aktualnie trzema parkami logistycznymi: Centrum Logistycznym Kraków I, Centrum Logistycznym Kraków II oraz Śląskim Centrum Logistycznym w Sosnowcu o łącznej powierzchni najmu wynoszącej niemal 56 tys. mkw.

Co w centralnej części kraju?

Otóż NNR Global Logistics niemal dwukrotnie zwiększyła swoją obecność w SEGRO Logistics Park Warsaw, w Nadarzynie. Ponad 4 tys. mkw. powierzchni magazynowej wynajęto w budynku niedawno certyfikowanym przez BREEAM (standard w zakresie zrównoważonego projektowania, budowania i użytkowania budynków). Wybór tego konkretnego obiektu dla NNR Global Logistics podyktowany był m.in. właśnie jego parametrami ekologicznymi.

Założona w Japonii prawie 100 lat temu spółka NNR Global Logistics wchodzi w skład Grupy Nishitetsu, zatrudniającej ogółem blisko 18 tys. pracowników w 130 oddziałach na świecie. Świadczy usługi  logistyczne dla grupy klientów m.in. z sektorów: budowlanego, nieruchomości, a także turystycznego.

Regularnie monitorujemy wpływ naszej działalności na otoczenie i równolegle wdrażamy nowoczesne rozwiązania, które pozwalają na większą efektywność ekologiczną. Wśród nich jest m.in. dedykowany system zarządzania w standardzie ISO 14001 – mówi Adam Kolarzyk, dyrektor generalny polskiego oddziału NNR Global Logistics.

SEGRO Logistics Park Warsaw, Nadarzyn, to centrum logistyczne o pow. ponad 90 tys. mkw. znajdujące się tuż przy granicach administracyjnych stolicy. Docelowy potencjał przekracza 150 tys. mkw. Powstać ma tam jeszcze kilka budynków, a każdy z nich będzie poddawany rygorystycznej ocenie BREEAM.

Ponad 26 tys.mkw. powierzchni z przeznaczeniem dla Grupy VIVE powstanie w Kielcach. Obiekt jest jednym z dwóch planowanych budynków w ramach nowo powstającej inwestycji Panattoni Park Kielce (łączna pow. to 43 tys. mkw.). Zakończenie budowy ma nastąpić w drugiej połowie przyszłego roku.

Przyfabryczne magazyny

Budowa magazynów na wynajem to tylko część inwestycji. Pozostałe stanowią własne, przyfabryczne obiekty dużych firm. Budowane są właśnie po to, by móc zrezygnować z czasami kosztownego wynajmu powierzchni u operatorów zewnętrznych.

Uzyskaliśmy 26 tys. miejsc paletowych. Zaoszczędzimy głównie na wyeliminowaniu czynszu za wynajem powierzchni magazynowej oraz na transporcie produktów i towarów pomiędzy magazynami zlokalizowanymi w różnych miejscach. Dotychczas jedną z dwóch głównych lokalizacji naszych magazynów było Niepruszewo, oddalone prawie 50 km od Wronek – mówi Tomasz Machaj, dyrektor ds. inwestycji i utrzymania ruchu Amica.

A mowa o sfinalizowanej właśnie budowie centrum logistycznego na terenie fabryki we Wronkach. Jego najbardziej innowacyjną częścią jest magazyn wysokiego składowania. Ma 46 m wysokości i 6,5 tys. mkw. powierzchni. Może pomieścić 230 tys. sztuk urządzeń dużego AGD. W pełni zautomatyzowany system sterowania pozwala układać około 1,6 tys. artykułów na godzinę.

Podobny cel przyświeca Porta KMI Poland. Największy producent drzwi w tej części Europy zainwestuje ponad 16 mln zł w centrum logistyczno-magazynowe w Nidzicy. Powstaną hale: logistyczno -magazynowa oraz wysokiego składowania. Centrum będzie obsługiwać cztery zakłady produkcyjne Porty, przejmując główny ciężar operacji związanych z dystrybucją wyrobów gotowych.

Będziemy mogli sprawniej zarządzać łańcuchem dostaw, a wydzielenie zadań logistycznych do wyspecjalizowanej jednostki zapewni przestrzeń do rozwoju organizacji w obszarze produkcji. Podstawowym założeniem jest, by nowy magazyn i terminal bazowały na najnowocześniejszych rozwiązaniach technicznych i organizacyjnych. Oznacza to duży udział technologii opartych na automatyzacji w części magazynowej i obszarze związanym z kompletacją zamówień – mówi Łukasz Luto, dyrektor zarządzający Porta KMI Poland.

W Nidzicy – oprócz operacji związanych z obsługą magazynowania i dystrybucji – będą także prowadzone prace badawcze związane z wykorzystaniem systemów informatycznych w optymalizacji łańcucha dostaw.

Tagi