TransInfo

Nowości w porcie w Antwerpii. Dotyczą wydawania kontenerów oraz pomiaru emisji spalin z ciężarówek

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty

Port w Antwerpii wprowadza tzw. „Certified Pick up”, czyli cyfrowe wydanie kontenerów. Ponadto w porcie będą badane emisje z ciężarówek, a pojazdy niespełniające norm nie będą do niego wpuszczane.

„Certified Pick up”, czyli cyfrowe bezpieczne i zintegrowane rozwiązanie do wydawania kontenerów, zostanie uruchomione w porcie 1 stycznia 2021 roku i zastąpi obecny system kodów PIN – informuje zarząd portu w Antwerpii. 

Nowy sposób pracy ma zagwarantować przejrzysty i zoptymalizowany proces zwalniania przychodzących kontenerów, które następnie opuszczą port koleją, barką lub ciężarówką.

Aby odebrać kontener z terminalu w porcie, potrzebny jest obecnie unikalny kod PIN. Czas między przekazaniem kodu PIN firmie przewozowej a wprowadzeniem tego kodu przez kierowcę na terminalu jest dość długi. Ponadto kod PIN jest widoczny dla różnych stron, co zwiększa ryzyko nadużyć.

Nowe rozwiązanie ma przyspieszyć proces wydawania kontenerów i uczynić go bezpieczniejszym i bardziej wydajnym. „Certified Pick up” to, jak tłumaczą władze portu, neutralna, centralna platforma danych, która łączy wszystkie zainteresowane strony zaangażowane w proces importu kontenerów.

Klucz cyfrowy

Platforma CPu odbiera i przetwarza informacje o kontenerze w celu wygenerowania zaszyfrowanego klucza cyfrowego, za pomocą którego przewoźnik może odebrać kontener. Ten klucz cyfrowy jest tworzony tylko wtedy, gdy znany jest odbiorca kontenera. Dlatego czas między utworzeniem klucza cyfrowego a odebraniem kontenera jest minimalny – tłumaczą władze portu.

Co istotne, będzie też można prześledzić, kto brały udział w odbiorze kontenera. Umożliwi to właściwym organom (np. służbom celnym lub policji) dostęp do danych wymienianych i generowanych w ramach certyfikowanego odbioru.

W przyszłości CPu powinno pozwolić na całkowitą eliminację klucza cyfrowego. Można opracować proces bezpieczeństwa oparty na tożsamości z odciskami palców lub skanami oczu – tłumaczy zarząd portu w Antwerpii.

Bezpieczniej i wydajniej 

CPu, zdaniem władz portu, przyniesie korzyści operacyjne wszystkim partnerom logistycznym w łańcuchu portowym. Uprości bowiem procesy administracyjne, umożliwi pracownikom bezpieczniejszą pracę i skróci czas obsługi importowanych kontenerów w porcie. 

Nowa platforma stanowi też narzędzie walki z mafiami narkotykowymi:

Cieszy mnie fakt, że społeczność portowa pomaga w dalszym zabezpieczaniu łańcucha logistycznego. Dzięki systemowi kodów cyfrowych znacznie utrudniamy mafii narkotykowej dostęp do kontenerów w terminalach. Naprawdę chcę podziękować wszystkim zaangażowanym partnerom za umożliwienie tego” – komentuje Annick De Ridder, radna Antwerpii.

Port walczy z emisją spalin

CPu to nie jedyna nowość w porcie w Antwerpii. Już tej jesieni zarząd portu wprowadzi nowy system pomiarowy do mapowania emisji z samochodów osobowych i ciężarowych. W najbliższych miesiącach zostanie wykonanych nawet ponad pół miliona pomiarów. 

Zarząd portu ustalił bowiem, że spaliny wydzielane przez wiele ciężarówek są wyższe niż można by sądzić na podstawie norm emisji. Wynika to niesprawnych układów redukcji katalitycznej (SCR), które uległy awarii lub zostały celowo wyłączone. Według statystyk podanych przez belgijską gazetę “Het Nieuwsblad”, średnio system AdBlue nie działa prawidłowo w jednym na osiem pojazdów z silnikiem Diesla Euro 5. Podobne manipulacje dotyczą również ciężarówek spełniających normę emisji Euro 6. Stąd też decyzja władz portu o dokonywaniu pomiarów na głównych drogach dojazdowych do portu, a także na głównych trasach na terenie samego portu przez co najmniej dwadzieścia dni roboczych. W tym celu w wybranych lokalizacjach zostaną umieszczone odpowiednie czujniki, które mogą zdalnie mierzyć emisje. 

Władze portowe zapowiedziały ponadto akcję kontroli, którą przeprowadzą we współpracy z policją. Celem będzie wyłapywane ciężarówek niespełniających deklarowanej normy emisji spalin. 

Fot. Port of Antwerp

Tagi