TransInfo

Nowy Krajowy System Poboru Opłat za drogi – ministrowie zdradzili plany

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

Dwa resorty – infrastruktury oraz cyfryzacji – rozpoczęły prace nad unowocześnieniem poboru opłat na drogach w Polsce. Nowy system ma zastąpić rozwiązanie funkcjonujące od 2011 roku. Dzisiaj ministrowie Andrzej Adamczyk i Marek Zagórski przedstawili plany i założenia dotyczące nowego systemu.

– Nowy Krajowy System Poboru Opłat powstanie w oparciu o nowocześniejsze niż dotychczas rozwiązania – z wykorzystaniem technologii GPS, LTE i Big Data – mówił podczas konferencji prasowej Marek Zagórski, szef resortu cyfryzacji.

Nowy system ma ponadto umożliwić bardziej płynne podróżowanie i transport towarów. W przyszłości, pozwoli na rozwiązanie problemu kolejek na bramkach, gdzie obecnie stosuje się jeszcze ręczną obsługę kierowców płacących za przejazd.

Dla rządu priorytetem jest, by nowy system powstał w oparciu o najnowocześniejsze rozwiązania, stosowane obecnie na świecie, z wykorzystaniem technologii GNSS, transmisji danych w systemach komórkowych (LTE/5G) i Big Data. Oprócz tego system ma być otwarty na nowe funkcjonalności – tak, by można go był rozbudować o kolejne moduły.

Ponadto jak podaje Ministerstwo Infrastruktury NKSPO będzie:

– przechowywał wrażliwe dane i udostępniał je służbom nadzorującym przestrzeganie prawa bez pośrednictwa prywatnych firm,

– korzystał z istniejącej infrastruktury związanej z poborem opłat,

– współpracował z systemami funkcjonującymi w innych krajach Unii Europejskiej.

Celem podejmowanych działań jest także to, by nowy system zapewniał nowocześniejsze, tańsze i bezpieczniejsze pobieranie opłat i niezakłócony wpływ środków do Krajowego Funduszu Drogowego. Władze chcą, by z czasem NKSPO miał funkcje pozwalające np. na: elektroniczną kontrolę zezwoleń zagranicznych na transport, dynamiczne ważenie pojazdów, współpracę z systemami do monitorowania ruchu, rozliczanie elektroniczne (e-mail).

Gdy rozwiązanie, które chcą wdrożyć ministerstwa zacznie działać, dla użytkowników będzie to oznaczało kilka zmian. Pojazd rozpoczynający w Polsce jazdę po drogach objętych poborem opłat najpierw zostanie zarejestrowany przez kamery z bramownic umieszczonych nad jezdniami. Kierowca będzie mógł uregulować należność w punkcie obsługi lub online, używając aplikacji mobilnej lub urządzenia OBU. W terminalach POS oprócz płatności będzie także możliwe aktywowanie konta oraz rejestracja dokumentów związanych z przejazdem.

Główny Inspektor Transportu Drogowego przejął 3 listopada pobór opłat drogowych od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i działających w jej imieniu wykonawców. Równocześnie rozpoczęto prace nad stworzeniem i uruchomieniem Nowego Krajowego Systemu Poboru Opłat. Obsługę istniejącej infrastruktury i opracowanie koncepcji nowego systemu powierzono Instytutowi Łączności, nadzorowanemu przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Fot. GITD/Instytut Łączności PIB

Tagi