TransInfo

Viskas, ką vežėjas turi žinoti apie naujus tachografus. Už jų trūkumą gresia baudos!

Vidutinis skaitymo laikas 7 minutės

Nuo 2019 m. birželio 15 d. visi nauji po Europos Sąjungą važinėjantys sunkvežimiai turi būti aprūpinti naujais išmaniais tachografais. Verslininkams tai reiškia kai kurių išlaidų padidėjimą.

Kol kas išmanieji tachografai yra privalomi tik naujuose sunkvežimiuose, t. y. tuose, kurie buvo įregistruoti po birželio 15 dienos. 2025 m. šis įsipareigojimas bus taikomas visiems sunkvežimių savininkams.

Baudos už naujų tachografų trūkumą

naujų tachografų trūkumą Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodeksas numato baudas tiek tolimųjų reisų vairuotojams, tiek vežėjams. Krovinių vežimas vidaus arba tarptautiniais maršrutais naudojant neįrengtą, neveikiantį, per nustatytą laikotarpį nesuremontuotą ar reikalavimų neatitinkantį tachografą užtraukia baudą:

Pozostało 88% artykułu do przeczytania.

Dołącz do premium lub zaloguj się i skończ czytanie

Nuo 2019 m. birželio 15 d. visi nauji po Europos Sąjungą važinėjantys sunkvežimiai turi būti aprūpinti naujais išmaniais tachografais. Verslininkams tai reiškia kai kurių išlaidų padidėjimą.

Kol kas išmanieji tachografai yra privalomi tik naujuose sunkvežimiuose, t. y. tuose, kurie buvo įregistruoti po birželio 15 dienos. 2025 m. šis įsipareigojimas bus taikomas visiems sunkvežimių savininkams.

Baudos už naujų tachografų trūkumą

naujų tachografų trūkumą Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodeksas numato baudas tiek tolimųjų reisų vairuotojams, tiek vežėjams. Krovinių vežimas vidaus arba tarptautiniais maršrutais naudojant neįrengtą, neveikiantį, per nustatytą laikotarpį nesuremontuotą ar reikalavimų neatitinkantį tachografą užtraukia baudą:

– vairuotojams nuo 140 iki 300 Eur;

– juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims, kuriems pavesta vadovauti krovinių vežimo veiklai – nuo 150 iki 850 Eur;

Būtina pasirengti papildomoms išlaidoms

Daugelis vežėjų nekritikuoja pačių tachografų, nes visi supranta, kad būna daug darbo laiko duomenų klastojimo atvejų, o dažnai „išjungėjus“ montuoja vairuotojai be vežėjo sutikimo. Problema ta, kad transporto sektoriaus įstatymuose nuolat kažkas keičiasi, o kiekvienas pakeitimas reiškia išlaidas.

Apie kokias išlaidas kalbame? Šiuo metu sunku įvertinti, bet išlaidos gali siekti kelių šimtų eurų. Tachografai bus brangesni dėl papildomų elementų, pvz. DSRC antenos. Ar verslininkai tai stipriai pajus, priklauso pirmiausia nuo to, ar jie turės patys pirkti tokią įrangą naujai transporto priemonei.

Laimei, reikalaujami tachografai paprastai jau yra montuojami gamykloje, o tai reiškia, kad taip, vežėjas turės šiek tiek daugiau išleisti, nei iki šiol, bet gamykloje įmontuoto prietaiso atveju tokios išlaidos sudarys tik mažą visos sumos dalį.

Tačiau išmaniojo tachografo įsigijimas tai dar ne viskas. Būtina žinoti apie papildomas išlaidas susijusias su įrenginiu. Pagal Reglamentą nr. 165/2014 “Dėl kelių transporto priemonėse naudojamų tachografų”  prietaisas gali būti naudojamas 15 metų. Praėjus šiam laikui, vežėjas turės pakeisti techografą ir taikyti naują plombavimą. Žinoma, savo lėšomis.

Be to, būtinas tachografo kalibravimas, kuris turi būti atliekamas kas dvejus metus. Šios išlaidos gali siekti daugiau nei 100 Eur. Tai susiję su būtinybe tikrinti naujus elementus, kurie yra įmontuoti išmaniuosiuose tachografuose – GNSS (transporto priemonės padėties registravimo sistema) ir DSRC (technologija, leidžianti nuotoliniu būdu aptikti klastojimo bandymą prietaise ir jo netinkamą naudojimą, taip pat specializuotos įrangos įsigijimą dirbtuvėje kalibravimui atlikti).

Kortelių kaina greičiausiai nepadidės, nes nei verslininkai, nei vairuotojai neturės jų keisti. Kortelės keitimas vyks kaip ir anksčiau, tik pasibaigus galiojimo laikui.

Taip išvengsite nereikalingo streso ir painiavos

Tačiau gali būti papildomų išlaidų, susijusių su tachografų surinktų duomenų rinkimu ir analize.

Įsigiję automobilį su įmontuotu išmaniuoju tachografu, reikės pakeisti arba atnaujinti duomenų atsisiuntimo įrenginį. Tačiau vežėjai turi šiek tiek daugiau laiko, nes duomenys iš tachografo turi būti pateikti per 90 dienų. Panašiai situacija atrodo ir su tachografuose arba antrosios kartos kortelėse kaupiamų duomenų analizės programine įranga. Rekomenduojama jau dabar patikrinti, ar naudojami įrankiai bus pritaikyti duomenų iš naujausių tachografų ir kortelių analizei, kad išvengtumėte nereikalingo streso ir painiavos.

Tai bus labai svarbu patiems vežėjams, arba įmonėms, kurie užsiima vairuotojų darbo laiko apskaita.

Labai daug verslininkų bendradarbiauja su dideliais partneriais, kuriems jie perduoda su tuo susijusius įsipareigojimus. Daugiausia dėl daugybės nuolat įvedamų teisės aktų ir pakeitimų. Visos tos bendrovės naudoja programas, pritaikytas prie esamų tachografų. Todėl jie turės atlikti atitinkamus pakeitimus, kad būtų įmanoma bendradarbiauti su naujais išmaniais įrenginiais.

Vežėjas turėtų įsitikinti, ar rangovas žino apie tai ir nenorės perkelti į jį papildomų išlaidų.

Kam yra reikalingi nauji tachografai?

Nauji tachografai buvo sukurti tam, kad pagerintų saugumą kelyje.  Jų užduotis – gerinti transporto priemonių patikrinimus, kuriuos atlieka inspekcija visoje ES. Jie nesiskiria nuo anksčiau naudojamų skaitmeninių modelių, tačiau yra keletas pakeitimų ir naujų svarbių funkcijų.

Vienas svarbiausių išmaniųjų tachografų elementų yra vietos nustatymo sistema, kuri automatiškai registruoja ir išsaugo transporto priemonės padėtį kelionės pradžioje bei pabaigoje ir kas tris valandas. Verta prisiminti, kad prietaisas neišsaugo viso transporto priemonės maršruto, bet tik anksčiau nurodytus taškus.

Lokalizavimo sistema ir įmontuotos DSRC antenos leis tikrinančioms tarnyboms atlikti nuotolinę išankstinę atranką (mini kontrolė be transporto priemonės sustabdymo), to dėka jie galės aptikti transporto priemones, kuriose gali būti pažeidžiamas vairuotojo darbą registruojančio įrenginio veikimas.

Transporto automatizavimas tai ateitis

Tarp išmaniųjų tachografų pakeitimų verta paminėti galimybę integruoti prietaisą su išorinėmis išmaniosiomis transporto sistemomis (ITS). Dėl to vežėjai gali automatiškai parsisiųsti duomenis iš savo transporto priemonių realiuoju laiku, o vairuotojai gali būti informuojami, pvz., apie aktualų darbo laiko išnaudojimą.

Iki šiol tachografų poravimas buvo atliekamas naudojant laidus. Išmanieji tachografai gali būti prijungti prie ITS, naudojant Bluetooth technologiją.

Išmanusis tachografas sugedo už ES ribų? Tai problema

Bus šiek tiek sudėtingiau, jei tachografas suges už ES ribų. Kadangi senos dirbtuvių kortelės netinka naujiems prietaisams, vežėjai gali turėti sunkumų taisydami arba kalibruodami tachografą, kai reikės tai atlikti už Bendrijos ribų.

Šiuo metu tai vienas iš neišspręstų klausimų – panašiai kaip perėjimas nuo analoginių tachografų į skaitmeninius 2006 m. Tuo metu šalyse, kurioms taikomas AETR susitarimas (t.y. šalys už ES ribų), skaitmeniniai tachografai tapo privalomi tik po 4 metų.  Verta atsiminti, kad pagal nuostatas galima užbaigti transportavimą iki 7 dienų po defekto aptikimo.

Taip pat verta, kad vežėjai informuotų vairuotojus, kokie yra jų įsipareigojimai, jei tachografas sugenda.

Be abejo, verslininkas ir vairuotojas privalo nedelsiant jį ištaisyti, tačiau esant ypatingoms aplinkybėms galiojančios taisyklės leidžia vairuotojui rankiniu būdu pridėti/spausdinti/surašyti pastabas tam, kad galima būtų dokumentuoti darbo laiką. Tai yra absoliuti pareiga, jei nenorime pažeisti nuostatų pvz., dėl vairuotojų darbo laiko.

Ar naujų tachografų naudojimas bus taikomas mikroautobusams?

Išmaniųjų tachografų tema taip pat turėtų dominti lengvojo transporto priemonių savininkus. „Mobilumo pakete“ gali būti numatyta pareiga turėti vairuotojų darbo laiko registratorius transporto priemonėse, naudojamose kroviniams vežti tarptautiniame transporte, su didžiausia leistina bendrąja mase didesne nei 2,4 t.  Tada išmanusis tachografas tikriausiai bus reikalingas dar naujesnėje versijoje.

Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów trans.info premium

Nie trać dostępu do swoich ulubionych treści od dziennikarzy oraz ekspertów z branży TSL.

  • ciesz się czytaniem BEZ REKLAM
  • dostęp do WSZYSTKICH artykułów
  • dostęp do WSZYSTKICH „Magazynów Menedżerów Transportu”
  • dostęp do WSZYSTKICH nagrań wideo i podcastów
  • Poznaj wszystkie korzyści
WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj przez 30 dni za darmo.

Każdy kolejny miesiąc 29,90 zł

Masz już subskrypcję?Zaloguj się

Paantraštės