TransInfo

Fot. DB Schenker

Duzi gracze rynku logistycznego zaczynają dekarbonizować transport

Trzech znanych operatorów logistycznych pochwaliło się w ostatnich dniach zasileniem swoich flot pojazdami z alternatywnymi napędami. 

Ten artykuł przeczytasz w 5 minut

Niemiecki operator DB Schenker wzbogaci w tym roku swoją flotę o 150 ciężarówek elektrycznych Volta Zero. Przy ich użyciu planuje w ramach testów realizować bezemisyjne przewozy w 18 europejskich miastach, w tym w Skandynawii, we Francji, Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, Holandii, Szwecji i Norwegii.

Opinie naszych kierowców i przewoźników zostaną wzięte pod uwagę przy seryjnej produkcji całkowicie elektrycznego Volta Zero. Wraz z włączeniem do sieci pierwszych 150 pojazdów, będziemy w stanie realizować dostawy bezemisyjne z wykorzystaniem łącznie ponad 330 e-trucków o masie od 7,5 t do 19 t i 70 rowerów cargo w 124 miastach w 22 krajach” – komentuje Cyrille Bonjean, Head of Land Transport w DB Schenker Europe cytowany w oficjalnym komunikacie firmy. 

Pojazdy Volta Zero będą wykorzystywane w europejskiej sieci DB Schenker do przewozu towarów z hubów dystrybucyjnych do centrów miast i obszarów podmiejskich.

Pierwsze testy drogowe całkowicie elektrycznego prototypu Volta Zero Design Verification DB Schenker i Volta Trucks przeprowadziły we wrześniu 2022 r. Była to część fazy rozwoju inżynieryjnego, w której nie przewożono jeszcze ładunków. Zapowiedziana faza testów przy użyciu 150 egzemplarzy umożliwi operatorowi sprawdzenie aut w rzeczywistych warunkach z pełnym obciążeniem. 

Co ciekawe, DB Schenker nie ogranicza się do testów “elektryków”. W tym tygodniu operator pochwalił się, że korzysta z pierwszej niemieckiej ciężarówki z naczepą zasilaną wodorem, która została dopuszczona do regularnej eksploatacji. 

Ciężarówka na ogniwa paliwowe producenta Hyzon jest używana przez oddział w Kolonii do przewozów między tym miastem a Eupen w Belgii. Operator twierdzi, że jest pierwszym dostawcą usług logistycznych w Niemczech, który eksploatuje pojazd na ogniwa paliwowe o dmc 40 ton.

20 elektrycznych Volvo dla DFDS

Na początku marca Volvo dostarczyło 20 elektrycznych samochodów ciężarowych firmie DFDS w Göteborgu w Szwecji. Dostawa była częścią zamówienia na łącznie 125 trucków Volvo FM Electric. 

Część nowej floty pojazdów elektrycznych (14 aut) będzie wykorzystywana do transportu towarów do i z zakładu montażowego Volvo Trucks w Göteborgu.

Zamówienie jest elementem strategii DFDS, zgodnie z którą do 2050 r. operator zamierza osiągnąć neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla.

Inicjatywa stanowi także dla Volvo Trucks ważny krok do osiągnięcia celu w zakresie zrównoważonego rozwoju. Producent chce bowiem do 2040 r. uwolnić łańcuch dostaw od paliw kopalnych. 

Zastąpienie naszych konwencjonalnych samochodów ciężarowych z silnikiem Diesla alternatywnymi pojazdami, takimi jak Volvo FM Electric, będzie miało znaczący wpływ na naszą emisję dwutlenku węgla. Jednak ten wysiłek wymaga znacznie więcej niż inwestycji finansowych. Aby urzeczywistnić nasze ambicje klimatyczne, ważna jest współpraca z dostawcami energii i liderami branży, takimi jak Volvo Trucks. Transformacja wymaga odpowiedniej infrastruktury i współpracy w różnych obszarach społeczeństwa. Nie da się tego osiągnąć działając w pojedynkę” – mówi Niklas Andersson, wiceprezes wykonawczy i szef działu logistyki w firmie DFDS.

DSV testuje wodorowe trucki 

Według DSV ciężarówki napędzane wodorem mogą osiągać większe zasięgi niż pojazdy napędzane elektrycznie, a wodór może odgrywać ważną rolę w przyszłości, zwłaszcza w sektorze ciężkich pojazdów. Dlatego operator postawił na model wodorowego trucka Hyundai Xcient Fuel Cell Type 6×2.

DSV razem ze Spedition Amm i siecią drogerii dm-drogerie rozpoczęli wspólny pilotażowy projekt przyjaznych dla środowiska dostaw do sklepów sieci dm w Norymberdze. Od początku marca cztery ciężarówki napędzane wodorem realizują dostawy na ostatniej mili do placówek dm.

Celem dm, Amm i DSV jest wspólne gromadzenie wiedzy na temat tego, w jaki sposób można uczynić procesy logistyczne i łańcuchy dostaw bardziej zrównoważonymi i uniknąć szkodliwych dla klimatu emisji. 

Pojazdy są obecnie nadal znacznie droższe niż porównywalne samochody z silnikiem Diesla, a zatem stanowią dużą inwestycję. W sektorze transportowym potrzebujemy jednak szybkich rozwiązań, aby osiągnąć cele klimatyczne i dlatego cieszymy się, że nasz wspólny projekt w Norymberdze przechodzi do operacyjnej realizacji. Wodór może odegrać znaczącą rolę w transformacji energetycznej. Technologia osiągnęła już poziom rozwoju, który pozwala nam przetestować jej zastosowanie i uruchomić solidny projekt pilotażowy” – komentuje Peter Fog-Petersen, szef ds. transportu drogowego w DSV.

DSV, podobnie jak DFDS, zobowiązał się ograniczenia emisji do zera do roku 2050 r. W perspektywie średnioterminowej do 2030 r. chce zmniejszyć emisje o 50 proc. 

Tagi