TransInfo

Znamy terminy tyrolskich odpraw blokowych do końca roku. Austriacy zaostrzą też kontrole ciężarówek

Ten artykuł przeczytasz w 5 minut

32 terminy odpraw blokowych – tyle zaplanowali na ten rok Austriacy w Tyrolu. To o 5 więcej niż w 2018 roku. Alpejski region za nic ma skargi Włochów i Bawarczyków do Komisji Europejskiej i upomnienia z Brukseli. Tamtejszy rząd, obok tzw. Pakietu Anty-Tranzytowego, szykuje również Pakiet Kontroli Transportu Ciężarowego.

Rząd w Tyrolu przedstawił kalendarz dalszych odpraw blokowych w Kufstein Nord. Dotychczas znane były terminy do końca czerwca. Władze regionu tłumaczą stosowanie tego rozwiązania poprawą bezpieczeństwa na drogach i próbą ograniczenia emisji spalin. Terminy odpraw zostały ustalone w oparciu o analizę natężenia ruchu przez ekspertów, policję i zarządcę austriackich autostrad ASFINAG.

Odprawy odbywają się najczęściej w dniach, gdy po autostradzie Brenner i Inntal porusza się najwięcej pojazdów (głównie po i przed świętami państwowymi w Niemczech, Austrii i we Włoszech). Polegają one na przepuszczaniu przez granicę co godzinę maksymalnie 300 ciężarówek.

Terminy odpraw w 2019 r.

– 24 kwietnia, środa po Wielkanocy,

– 26 kwietnia, piątek przed świętem państwowym we Włoszech,

– 2 maja, czwartek po Dniu Pracy.

– 27 maja, poniedziałek przed dniem Wniebowstąpienia Pańskiego,

– 28 maja, wtorek przed dniem Wniebowstąpienia Pańskiego,

– 29 maja, środa  przed dniem Wniebowstąpienia Pańskiego,

– 30 maja, piątek po dniu Wniebowstąpienia Pańskiego,

– 6 czerwca, czwartek przed Zielonymi Świątkami,

– 11 czerwca, wtorek po Zielonych Świątkach,

– 12 czerwca, środa po Zielonych Świątkach,

– 13 czerwca, czwartek po Zielonych Świątkach,

– 17 czerwca, poniedziałek przed Bożym Ciałem,

– 18 czerwca, wtorek przed Bożym Ciałem,

– 19 czerwca, środa przed Bożym Ciałem,

– 21 czerwca, piątek po Bożym Ciele,

– 1 lipca, poniedziałek,

– 8 lipca, poniedziałek,

– 15 lipca, poniedziałek

– 22 lipca, poniedziałek,

– 29 lipca, poniedziałek,

– 16 sierpnia, piątek po dniu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny,

– 4 października, piątek po Dniu Jedności Niemiec,

– 28 października, poniedziałek,

– 4 listopada, poniedziałek po dniu Wszystkich Świętych,

– 5 listopada, wtorek po dniu Wszystkich Świętych,

– 7 listopada, czwartek,

– 12 listopada, wtorek,

– 14 listopada, czwartek,

– 21 listopada, czwartek,

– 28 listopada, czwartek.

Tyrol nie tylko zwiększył w tym roku liczbę odpraw, ale i wprowadził dodatkowe zakazy ruchu ciężarówek w soboty do południa. Dodatkowo planuje wdrożyć tzw. Pakiet Anty-Tranzytowy oraz Pakiet Kontroli Transportu Ciężarowego, które również w dużej mierze utrudnią międzynarodowe przewozy, których trasa wiedzie Tyrol.

Pakiet Anty-Tranzytowy

Tyrolski Landtag (parlament) w październiku 2018 roku zatwierdził tzw. Pakiet Anty-Tranzytowy, który ma wejść w życie 1 października, czyli za nieco ponad pół roku. Pakiet ten przewiduje szereg rozwiązań mających na celu, podobnie jak odprawy blokowe, poprawę jakości powietrza oraz bezpieczeństwa i zdrowia mieszkańców Brenner oraz odciążenie infrastruktury drogowej. Zgodnie z zapowiedziami tyrolskiego rządu, o kolejne grupy towarów rozszerzony zostanie sektorowy zakaz ruchu ciężarówek w regionie. Ponadto zlikwidowane zostaną zezwolenia specjalne, które obowiązują dla pojazdów spełniających normę emisji EURO 6.

Dodatkowo pakiet przewiduje ogólny zakaz ruchu dla ciężarówek EURO 4. Ciężarówki EURO 5 nie będę mogły przejeżdżać przez Tyrol od 2021 r. Wtedy też zacznie obowiązywać nocny zakaz ruchu dla ciężarówek EURO 6.

Nowe obostrzenia planowane przez Tyrol krytykują ostro organizacje branżowe z Włoch i Bawarii. Włoski minister transportu Danino Toninelli zwrócił się w tym miesiącu do Komisji Europejskiej w sprawie tyrolskich przepisów, które ograniczają tranzyt i oszczędzają miejscowych.

Pakiet Kontroli Transportu Ciężarowego

Na odprawach i zakazach ruchu działania Tyrolu się jednak nie kończą. Tyrolski rząd planuje również zaostrzyć kontrole ciężarówek, by poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Władze regionu zaprezentowały Pakiet Kontroli Transportu Ciężarowego, który przewiduje różne środki. M.in. ruch ciężarówek na B179 będzie “dozowany” i powstanie specjalna grupa policji, która skupi się na sprawdzaniu pojazdów ciężarowych.

Funkcjonariusze mają zaostrzyć kontrole ciężarówek. Przez 120 dni w roku funkcjonariusze wraz z policją skarbową będą sprawdzali, czy kierowcy spełniają wszystkie wymogi związane z płacą minimalną.  Jak donosi niemiecki portal transportowy verkehrsrundschau.de, chodzi przede wszystkim o ograniczenie ruchu, zwłaszcza zagranicznych ciężarówek.

Upomnienie z Brukseli

Przypomnijmy, że w kwietniu ubiegłego roku, po interwencji bawarskich przewoźników unijna komisarz ds. transportu Violeta Bulc upomniała Austriaków, by ograniczyli liczbę odpraw. W ocenie Komisji Europejskiej są one “nieproporcjonalne i mało pomocne”.

W opinii Bulc, systematyczne stosowanie odpraw blokowych narusza swobodny przepływ towarów, a więc jedną z fundamentalnych zasad funkcjonowania Unii.

Fot. Twitter.com/PFFweb

Tagi