Toll Collect od A do Z. Niemcy nałożą myto na kolejne drogi

Ten artykuł przeczytasz w 6 minut

Toll Collect to pierwszy na świecie satelitarny system poboru opłat drogowych od samochodów ciężarowych. System działa w Niemczech już kilkanaście lat i wciąż jest rozwijany. Wkrótce myto będzie pobierane w sumie na 40 tys. km dróg federalnych.

W 2005 r. Niemcy wdrożyły pierwszy na świecie satelitarny system poboru opłat drogowych od samochodów ciężarowych – Toll Collect. Początkowo mytu podlegały pojazdy ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej  od 12 t, a płatne były jedynie autostrady. Obowiązek ten sukcesywnie jest rozszerzany na drogi federalne i lżejsze pojazdy. W 2016 roku zamontowano milionowe urządzenie pokładowe (OBU) służące do poboru opłaty.

Pobór Toll Collect bez zatrzymywania

System Toll Collect oblicza i pobiera opłaty drogowe na podstawie przejechanych odcinków z dokładnością do jednego kilometra. Opiera się on na technologii satelitarnej. Do jego obsługi używane są urządzenia pokładowe, które rejestrują przejechaną trasę.

Dzięki systemowi  “free-flow”, który bazuje na technologii satelitarnej, pobór opłaty nie zakłóca ruchu drogowego – nie wymaga ograniczenia prędkości, zatrzymywania pojazdu, ani poruszania odpowiednim pasem ruchu.


Jakie pojazdy objęte są mytem?

Opłacie drogowej podlegają zarówno krajowe jak i zagraniczne pojazdy i zestawy pojazdów o DMC od 7,5 t, które są:

– przeznaczone do transportu towarów (1. alternatywa) lub

– do tego celu używane (2. alternatywa).

Za które drogi trzeba płacić?

Opłaty drogowe od samochodów ciężarowych w Niemczech obowiązują na wszystkich autostradach i wybranych drogach federalnych. (mapka z taska)
Na czerwono oznaczono drogi federalne, które od 1 lipca 2015 r. objęte są obowiązkiem uiszczania opłat drogowych.
Na oficjalnej stronie Federalnego Urzędu Drogownictwa (BAST) znajdziecie szczegółowe wykazy:

– płatnych autostrad 

– płatnych dróg federalnych.

Trans.info mapa

Będzie więcej płatnych dróg w Niemczech

Od 31 marca 2017 roku obowiązuje czwarta nowelizacja niemieckiej ustawy o pobieraniu opłat za korzystanie z dróg federalnych. Ma ona na celu zapewnienie środków na modernizację i budowę infrastruktury drogowej w Niemczech. Zgodnie z nowelą, myto dla pojazdów ciężarowych od połowy 2018 ma być pobierane na autostradach i na wszystkich drogach federalnych. Niemiecki rząd ustanowił, że ciężarówki powyżej 7,5 t będą podlegały opłatom na około 40 tys. km dróg federalnych. Dotychczas płatne były tylko autostrady i około 2,3 tys. km czteropasmowych dróg (łącznie 15 tys. km)
– Wygenerujemy dodatkowo około dwóch miliardów euro rocznie na modernizację naszych dróg – prognozuje Alexander Dobrindt, minister transportu  (CSU).

Technicznym przygotowaniem do rozszerzenia systemu opłat zajmuje się Toll Collect.

Obsługa myta w Niemczech i Austrii

Toll Collect we współpracy z austriackim operatorem systemu poboru opłat drogowych ASFINAG oferuje usługę TOLL2GO. Dzięki niej można uiścić opłatę drogową od samochodów ciężarowych na terenie Austrii i Niemiec za pośrednictwem jednego urządzenia pokładowego (Toll Collect). Należne opłaty, mimo użycia jednego urządzenia, są w dalszym ciągu rozliczane oddzielnie przez obu operatorów.

Dla obecnych klientów Toll Collect i ASFINAG usługa TOLL2GO jest darmowa, natomiast nowi użytkownicy muszą uiścić jednorazową opłatę w wysokości 5 euro.

Klasyfikacja pojazdów i stawki

Wysokość myta obliczana jest na podstawie:

– klasy emisji spalin

– liczby osi pojazdu

– długości płatnego odcinka

Na podstawie klasy emisji spalin każdy pojazd jest przyporządkowany do jednej z sześciu kategorii A, B, C, D, E lub F. 

Za podanie klasy emisji spalin odpowiedzialność ponosi osoba uiszczająca opłatę drogową. Jest ona zobowiązana zadeklarować prawidłowe dane.

Jak płacić Toll Collect?

Toll Collect jest systemem dualnym i oferuje aktualnie dwie możliwości wnoszenia opłat:

– automatyczną – przy użyciu urządzenia pokładowego,

– ręczną – przy terminalu stacjonarnym lub przez internet.

Oba sposoby można rozliczać przy pomocy karty paliwowej.

Aby opłaty były uiszczane automatycznie, należy wyposażyć pojazd w urządzenie pokładowego, tzw. On-Board Unit (OBU), które działa  w oparciu o technologie GSM i GPS. Dzięki nim On-Board Unit ustala pozycję pojazdu oraz przejechane odcinki dróg ciężarówki, automatycznie nalicza wysokość opłaty, by następnie przekazać je do do centrum obliczeniowego Toll Collect.
By płacić w systemie automatycznym, należy dokonać rejestracji przedsiębiorstwa i pojazdów w systemie Toll Collect.

width="640" height="360" frameborder="0" allowfullscreen="allowfullscreen">

Terminale nowej generacji

W sierpniu tego roku, w ramach programu pilotażowego, zamontowany został pierwszy terminal opłat drogowych nowej generacji. Do połowy listopada 2017 r., w dwóch etapach, zostanie ustawionych pierwszych 40 nowych terminali w ok. 30 lokalizacjach na terenie Niemiec i za granicą.
Kierowcy będą mogli ich używać już od grudnia br.
Czym się różnią od swoich poprzedników? Zmienił się nie tylko ich wygląd, ale i procedura wykupu. Zgodnie z obecnymi wymogami jest ona  identyczna dla wszystkich terminali opłat drogowych, niezależnie od ich umiejscowienia (wewnątrz, na zewnątrz pomieszczenia czy w strefie kas). Wykup w terminalu poboru opłat drogowych jest możliwy w języku niemieckim, angielskim, francuskim i polskim, a intuicyjne menu pozwala na szybkie wykupienie biletu.  

Od grudnia br. do lipca 2018 r. zamontowanych będzie już 1100 nowych, nowoczesnych terminali opłat drogowych w Niemczech i w strefie przygranicznej krajów ościennych. Pojawią się one w pobliżu wjazdów na autostrady, na MOP-ach i parkingach oraz na stacjach paliw. Jak informuje Toll Collect, w drugim kwartale 2018 stare terminale będą wyłączane i wykup w systemie ręcznym w tych urządzeniach nie będzie już możliwy.

Wiosną 2018 r. Toll Collect wypuści także aplikację mobilną, dzięki której dokonanie opłaty będzie możliwe przy użyciu tabletu lub smartfona.

Tagi