W Polsce znajduje się połowa całej powierzchni magazynowej Europy Środkowej. Łącznie ponad 20 mln mkw

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty

Według danych JARTOM Real Estate w Polsce istnieje 285 wynajmowanych centrów logistycznych, a w 2016 r. odnotowano 5-procentowy  wzrost ich liczby. Łączna  powierzchnia przekracza 10 mln mkw.

Eksperci potwierdzają, że ostatnio na znaczeniu zyskały nowe regiony kraju, które ze względu na ubogą sieć połączeń drogowych nie posiadały dotychczas do wynajęcia dużych centrów logistycznych. Inwestycje drogowe spowodowały przesunięcie zainteresowania globalnych i lokalnych  deweloperów rynkami wschodzącymi. Przykładem może być budowana dzięki programom unijnym trasa S19 z Rzeszowa do Lublina.

Rozpoczęły się już budowy nowych parków dystrybucyjnych m.in. w Rzeszowie, Lublinie, a także w Bydgoszczy. Będą nowe centra w woj. zachodniopomorskim. Deweloperzy przygotowani są również do rozpoczęcia inwestycji w innych, dotąd „egzotycznych” lokalizacjach poprzez utrzymanie rezerw  gruntów odpowiednich dla takich projektów. Obiecująco przedstawia się sytuacja w województwach zachodnich, gdzie zainteresowanie przekłada się bezpośrednio na podaż powierzchni.

Kamila Branecka (JARTOM Real Estate) twierdzi, że atrakcyjność  nowych lokalizacji wzrosła głównie za sprawą gwałtownego rozwoju e-commerce, zjawiska obejmującego coraz to nowe branże.

Kupujemy przez internet nie tylko ubrania, książki jako indywidualni klienci, ale coraz częściej produkty spożywcze, chemię gospodarczą. Klientem e-commerce stają się hotele, restauracje, biura, instytucje edukacyjne, przedszkola, szkoły itd. Konieczność konkurowania ceną zmusza firmy do szukania coraz nowszych, tańszych lokalizacji. Dobra lokalizacja nieruchomości – dawniej kluczowy aspekt przy szukaniu powierzchni magazynowej, ze względu na rozwój handlu e-commerce powoli zmienia swoje znaczenie. Jeszcze dekadę temu rozwój tradycyjnego handlu przekładał się na ekspansję sieci handlowych  i budowę dużych centrów magazynowych w rozumianych wtedy jako atrakcyjne lokalizacjach przy granicach miast. Bliskość aglomeracji wciąż będzie kluczowa dla magazynów pod e-commerce, ale coraz częściej analiza geograficzna sprzedaży, oraz koszty pozyskania nieruchomości wskażą na konieczność podejmowania bardziej oryginalnych decyzji lokalizacyjnych” – mówi K.Branecka.

Stabilna sytuacja  panująca  na rynku magazynowym głównych aglomeracji sprawia, że deweloperzy chętnie podejmują ryzyko spekulacyjnych projektów, lokując ich realizację zwłaszcza na terenach o niskim współczynniku niewynajętych powierzchni. K. Branecka tłumaczy, że obiekty spekulacyjne budowane są przede wszystkim w sprawdzonych, przyciągających najemców lokalizacjach. Wielkość typowej powierzchni spekulacyjnej to ok. 10 – 40 tys. mkw., a jeszcze rok temu było to 10 -20 tys. mkw.

Z najnowszych danych prezentowanych przez Savills wynika, że w budowie znajduje się obecnie ponad 1,6 mln mkw. powierzchni magazynowej, a kondycja rynku nieruchomości magazynowych w Polsce nadal jest bardzo dobra.

Rynek nie jest nasycony i ma potencjał do rozwoju. Napędza go dynamiczny rozwój sektora e-commerce, który potrzebuje zaplecza magazynowego i logistycznego. Nic nie wskazuje na to, by koniunktura miał się w najbliższym czasie odwrócić” – mówi Wojciech Zoń (Savills). 

W pierwszej połowie br. roku do użytkowania oddano blisko 800 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni (dane: „Market in Minutes – Rynek powierzchni magazynowych i przemysłowych w Polsce”).

Największymi obiektami dostarczonymi na rynek w pierwszym półroczu br. były: rozbudowa P3 Błonie (47,5 tys. mkw.) w drugiej strefie Warszawskiej, BTS dla Kaufland (45,7 tys. m kw.) w Bydgoszczy oraz rozbudowa Prologis Park Piotrków II (42,2 tys. m kw.) w regionie Polski Centralnej.

Obecnie, wśród największych projektów w budowie są trzy “stutysięczniki”: dwa dla sieci Amazon (161 tys. mkw. w Szczecinie i 135 tys. mkw. w Sosnowcu), których deweloperem jest  Panattoni oraz magazyn dla sieci Zalando (130 tys.  m kw.) w Szczecinie (Goodman).

W ostatnich miesiącach aktywność rynkową najemców notowano szczególnie w Polsce Centralnej (24 proc. całkowitego popytu) i Warszawie (22 proc.). Poza głównymi rynkami wysoką aktywność zaobserwowano na zachodzie kraju, w pobliżu granicy z Niemcami, gdzie wynajęto prawie 106 tys. mkw. (6 proc. całkowitego popytu).

378a287a-33e7-465e-8a46-865cf06c0e59?server=place3

Foto: MJ

Tagi