A második mobilitási csomag: a járműipar forradalma

A cikk olvasási ideje 3 perc

Brüsszelben benyújtották a második mobilitási csomagban foglalt rendelkezésekre vonatkozó javaslatokat. Az Európai Bizottság új célokat tűz ki az átlagos gáz kibocsátásokra, és fel szeretné gyorsítani a környezetbarát járművekre való áttérést.

A mai tanácskozás nagy előrelépést jelent az Európai Unió számára a Párizsi Megállapodás rendelkezéseinek végrehajtásában: ennek értelmében ugyanis  2030-ra  legalább 40% -kal kell csökkenteni a CO2-kibocsátást. – hangsúlyozza a sajtóközleményében az Európai Bizottság.

Az autóipar fordulóponthoz érkezett, és be kell fektetnie a modern, tiszta technológiába, mely nem csak a környezetrvédelem érdekében, de  közegészségügyre miatt is. Ez az autóipar jövőjéről szól, az exportkapacitásáról  és versenyképességéről a nem uniós gyártókkal szemben. A javaslataink ambiciózusak és realisztikusak – hangsúlyozta a beszédében, Elżbieta Bieńkowska az EU a belső piacokért, iparért, a vállalkozókért és a kkv-kért felelős biztosa.

A szállítmányozás számos előnnyel jár – az iparág 11 millió uniós polgárt foglalkoztat és 5% -ot tesz a közösség GDP-jéhez, de sajnos negatív hatással van a levegő minőségére.

Határozott reformokra van szükség. A szállítmányozás az összes üvegházhatást okozó gázkibocsátás 25% -át teszi ki, és e kibocsátás 70% -a közúti közlekedésből származik. 2030-ra a közlekedés lehet a károsanyag-kibocsátás fő forrása , ezért az európai polgárok mobilitásának igényeit próbáljuk összeegyeztetni az egészségük és a környezetük védelmével “- tette hozzá Bulc.

Ennek célja az alacsony szén-dioxid-kibocsátású mobilitási stratégia három pilléren alapuló reformcsomag megalkotása:

  • a szállítmányozási szerkezet javítása (nagyobb hatékonyság, a különböző szállítmányozási ágazatok integrációja),
  • tisztább járművek (új CO2-kibocsátási határértékek),
  •  a szállítmányozási ágazat alternatív energiaforrásainak rendelkezésre állásának növelése (megfelelő infrastruktúra kiépítése, az uniós költségvetés támogatása).

Az EU-ban 2025-ben nyilvántartásba vett járművek átlagos CO2-kibocsátása 15% -kal, 2030-ban pedig 30% -kal alacsonyabb lesz 2021-re (147 g CO2 / km a kiindulási pont). Forrás: ec.europa.eu

Második mobilitási csomag – a dokumentumok listája

Az EK által benyújtott ökológiai mobilitási csomag a következő dokumentumokat tartalmazza:

  • Új CO2-kibocsátási szabványok, amelyek segítik az autóipari gyártókat az alacsony szén-dioxid-kibocsátású járművek innovációjához és szállításához az alacsony gázkibocsátásúak piacára. A 2025-re (később 2030-ban) már beállított célok vannak, hogy erősítsék a gyártókra nehezedő nyomást, és arra kötelezzék őket, hogy a lehető leggyorsabban fektessenek be az ökológiai technológiákba.
  • Az ökológiai járművekről szóló irányelv – célja, hogy támogassa az öko-mobilitási megoldásokat a nyilvános megrendeléseknél.
  • Akcióterv és befektetési megoldások a transzeurópai alternatív üzemanyag-infrastruktúra fejlesztéséhez.
  • A kombinált szállítási irányelv felülvizsgálata, amely elősegíti a különböző szállítási módok kombinációját (pl. teherautók és vonatok).
  • Az utasbiztosítási szolgáltatásokról szóló irányelv felülvizsgálata.
  • Kezdeményezés az akkumulátorról – stratégiailag fontos az integrált uniós iparpolitika számára. Célja, hogy új járműveket és más mobilitási megoldásokat, valamint azok alkatrészeit az EU-ban fejlesszék és gyártsák.

Fotó: European Union EC – Audiovisual Service

 

Címke