TransInfo

Prieštaringas Londono planas kieto „Brexit” atveju. Jau žinoma, kas bus su muitu ir sunkvežimių įvažiavimu

Vidutinis skaitymo laikas 4 minutės

Jungtinė Karalystė yra pasirengusi leisti visų Europos Sąjungos šalių sunkvežimiams įvažiuoti be būtinybės turėti leidimus – praneša „Reuters“. Tokį sprendimą vietos valdžia pasiūlė pastarosiomis dienomis kietojo „Brexit” atveju. Ji pripažino, kad tikisi, jog Bendrijos institucijos bus panašiai palankios. Tai ne viskas. Žiniasklaida taip pat sužinojo apie vieno iš britų ministrų „slaptą planą“, kuris yra susijęs su muitine. Jiems paskelbus, britų verslininkai iškėlė triukšmą. Tai yra „galutinė išdavystė“ – apibendrino.

Jau seniai paskelbtos galimos problemos, susijusios su logistikos įmonės britų sienos kirtimu. Jau tuo metu transporto sąjungos ir Europos asociacijos nurodė, kad „britai žino apie šią didelę disproporciją, todėl transportas bent jau po pirmojo „Brexit“ laikotarpio turėtų būti vykdomas remiantis abipusiu nukrypimu nuo leidimų“.

Atrodo, kad Britanijos vyriausybė iš tikrųjų eis tokiu keliu. Prieš dvi kelias ji pasiūlė, kad „iš 27 ES rinkų atvykę vairuotojai galėtų laisvai patekti į JK, dėl kurių bus užtikrintas tiekimo grandinių saugumas“.

Gabena prekes, vertas šimtus milijardų svarų

„Jungtynė Karalystė turi būti tikra, kad į ją bus importuojami užsienio produktai, o Britanijos eksportas išliks toks kaip iki šiol” – pažymi vyriausybė pareiškime. O prekių srautas šioje linijoje yra iš tiesų didelis. „Reuters“ vertina, kad „transporto pramonė gabena prekes abiem kryptimis, kurių vertė yra artima 420 mlrd. svarų, taip remdama gamintojus ir mažmeninę prekybą“.

Daugiau nei 80 proc. šių prekių gabena sunkvežimiai iš Europos Sąjungos – prideda „Reuters“.

Valdžios institucijos tikisi, kad dėl tokio sprendimo jie ne tik užtikrins tolesnį, saugų tarptautinės prekybos vystymąsi, bet ir apsaugos savo vežėjus. Vyriausybės pareiškime rašoma, kad Prancūzija jau pradėjo pirmuosius žingsnius siekiant palengvinti bendrovėms iš Didžiosios Britanijos prekybos plėtrą.

Iki šiol Europos Sąjunga buvo pasirengusi palengvinti britų vairuotojų įvažiavimą į jos teritoriją ir dar 9 mėnesius važinėti po „Brexit”. Tačiau britai derėsis dėl dar geresnių sąlygų.

Kova su infliacija

Kai kurių ministrų nuomone, tokios derybos turi palengvinti kitą sprendimą, kurį šiuo metu aptaria. Už uždarų durų, taigi, kai informacija apie jį pateko į žiniasklaidą, verslininkai nesugebėjo jų smarkiai kritikuoti.

Kietojo „Brexit” atveju kalbama apie galimybę visiškai panaikinti Europos Sąjungos produktams taikomus mokesčius. Štai ką svarsto prekybos ministras Lijamas Foksas (Liam Fox). Kaip atskleidė „Huffington Post“, „ministrai slaptai planuoja vienašališkai sumažinti visus muitus iki nulio (…), dėl kurių gali užtvindyti rinką pigiomis prekėmis ir sugriauti vietos pramonę“.

Lijamas Foksas teigia, kad tokiu būdu jis nori kovoti su staigiu infliacijos padidėjimu, kurio jis tikisi po kovo 29 d. (Jungtinės Karalystės išstojimo iš ES data). Jis teigia, kad vartotojams bus naudingas muitų panaikinimas.

Jie bijo pigių prekių ir pramonės žlugimo

Negalima to paties teigti apie britų gamintojus, kurie (kartu su ministro politiniais oponentais) jau apibrėžė savo planą „galutinė išdavystė „Brexit” akivaizdoje”“ ir „įprasta beprotybė“.

Visų importo muitų sumažinimas iki nulio susilpnintų mūsų vidaus gamintojus jų gimtosiose rinkose ir grasintų rimtai sumažinti darbo vietų skaičių pagrindiniuose sektoriuose – nuo keramikos iki žemės ūkio – sako Barry Gardiner, „Huffington Post“ minėtas prekybos ministras.

Jis priduria, kad sprendimo iniciatorius „nesupranta pagrindinių prekybos derybų principų: jūsų partija nori, kad kita liberalizuotų savo rinkas ir sumažintų ten eksportuojamų prekių mokesčius. Tačiau, jei jau sumažinote visus savo muitų tarifus iki nulio, jūs neturite dėl ko derėtis. „

Jis (Lijamas Foksas – red. pastaba) jau ne tik šauna sau į koją, bet šauna sau į abi kojas – ryškiai kritikuoja.

Paskutiniosios dienos

Liko mažai laiko nustatyti taisyklėms, kurios bus taikomos tarptautinei prekybai po Britanijos išstojimo iš ES. Praeitą savaitę ministrė pirmininkė Theresa May susitiks su Europos Komisijos vadovu Žanu-Klodu Junkeriu (Jean-Claude Juncker) ir pristatys naujausius savo šalies pasiūlymus dėl „skyrybų“ su Bendrija.

Spekuliacijos netrūksta. Britų žiniasklaida netgi praneša, kad JK bandys atidėti „Brexit“ terminą aštuoniomis savaitėmis. Tačiau tai gali būti ne taip paprasta, kadangi Sąjungos atstovai ilgą laiką laikėsi pozicijos, kad nebus jokių didelių nuolaidų.

Europarl.europa.eu nuotr.

Paantraštės