TransInfo

Dodatkowe koszty, jakie przewoźnicy ponoszą w związku z koronakryzysem, są naprawdę wysokie. Francuzi podali wyliczenia

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

Paryskie obserwatorium branży transportowej Comité National Routier (CNR) zaprezentowało raport, w którym wyliczyło szczegółowo koszty ponoszone przez przewoźników  w związku z wymogami sanitarnymi wprowadzonymi w transporcie drogowym w dobie pandemii koronawirusa. Wydatki te stanowią nawet 6 proc. kosztów transportu, co przy niskich marżach i coraz większej presji cenowej dla wielu firm może być nie do udźwignięcia. 

Według CNR koronakryzys generuje dodatkowy koszt zakupu środków sanitarnych od 3 do 32 euro dziennie za pojazd, co stanowi od 0,5 do 6 proc. kosztów transportu. Średnia natomiast  to 13 euro za pojazd dziennie, czyli ok. 2,5 proc. wydatków ponoszonych przez przewoźnika – donosi francuski portal transportowy actu-transport-logistique.fr. Mowa tu o pieniądzach wydanych na środki ochrony dla kierowców i czyszczenie kabin.

Jak wylicza CNR, koszt zestawu produktów ochronnych dla kierowcy (żel, maseczka, chusteczki itd.) wynosi od 0,70 do 3 euro. Różnica cen wynika m.in. ze zmiennej dostępności tych produktów na rynku. 

Zakupy dokonywane są w nagłych wypadkach, często w mniejszych ilościach (…), różnice cen wynikają z oczywistego braku optymalizacji zakupów” – tłumaczy obserwatorium.

Koszty pracy kierowcy i przestoju pojazdów 

CNR policzyło również koszt, jaki ponosi przewoźnik w związku z  koniecznością dezynfekcji pojazdu. Mowa o czasie pracy kierowcy i unieruchomieniu pojazdu, który przewoźnika kosztuje dodatkowo od 2,27 do 26,03 euro dziennie (średnio ok. 12 euro). 

Rozbieżność między tymi kwotami wynika m.in. z rodzaju działalności przedsiębiorstwa i intensywności czyszczenia – tłumaczy CNR. Obserwatorium wzięło tu pod uwagę francuskie stawki godzinowe za pracę kierowców na poziomie od 17,74 do 22,31 euro (lub  od 0,30  do 0,37 euro za minutę) oraz od 155,19  do 170,76 euro stałych dziennych kosztów pojazdu (od 0,2 do 0,28 euro za minutę). CNR uwzględnił tu sytuację, w której kierowca sam dokonuje dezynfekcji pojazdu.

Z kolei firmy, które zdecydują się zlecić dezynfekcję firmom zewnętrznym, muszą zapłacić według CNR od 60 do 200 euro. 

Koszty pandemii według Hiszpanów

O sporych miesięcznych wydatkach wynikających z pandemii koronawirusa w Europie donosił już pod koniec maja hiszpański związek przewoźników międzynarodowych ASTIC. Wówczas policzył on, że przewoźnicy przeznaczają średnio ok. 5 tys. euro (ok. 22 tys. złotych) miesięcznie na środki ostrożności i ochrony pracowników w podczas pandemii. Szczególnie w dobie kryzysu nie są to małe kwoty.

Fot. Pixabay/OrnaW/public domain

Tagi