TransInfo

Fot. Duvenbeck

Elektryczna naczepa w praktyce – operator logistyczny podsumowuje testy

W teście terenowym eTrailer osiągnął znaczną redukcję zużycia oleju napędowego i emisji CO2. Dostawca e-naczepy, Trailer Dynamics i operator Duvenbeck współpracują nad dekarbonizacją ruchu ciężarowego.

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • ile paliwa pozwala zaoszczędzić korzystanie z eTrailera,
  • jakie inne korzyści przynosi stosowanie elektrycznej naczepy,
  • jakie inne ekologiczne rozwiązania testuje operator.

Pozostało 82% artykułu do przeczytania.

Dołącz do premium lub zaloguj się i skończ czytanie

Dostawca usług logistycznych Duvenbeck przetestował eTrailera, czyli elektryczną naczepę od Trailer Dynamics. W teście terenowym ciągnik siodłowy z silnikiem Diesla zużył o ponad 45 proc. mniej oleju napędowego na dystansie 325 kilometrów. 

Test wykazał, że technologia eTrailer nie tylko pomaga obniżyć koszty operacyjne, ale może również znacząco przyczynić się do większego zrównoważonego rozwoju w sektorze logistycznym. Przyjazna dla klimatu logistyka transportu jest celem wszystkich zaangażowanych osób” – podsumowuje Jörg Witt, dyrektor sprzedaży grupowej Grupy Duvenbeck cytowany w oficjalnym komunikacie.

Próba w terenie

Model eTrailer jest wyposażony w napędzaną elektrycznie oś środkową i był używany w połączeniu z ciągnikiem siodłowym z silnikiem Diesla. Test praktyczny przeprowadzono we współpracy z Volkswagen Group Logistics na trasie do fabryki koncernu samochodowego w Wolfsburgu. Przy użyciu eTrailera przewieziono 11,9 tony części samochodowych z siedziby Duvenbeck w Herne do Dolnej Saksonii.

Dzięki zastosowaniu dodatkowego, niezawodnego funkcjonalnie elektrycznego układu napędowego w eTrailerze, w zestawie z ciężarówką z silnikiem wysokoprężnym osiąga się znaczne zmniejszenie zużycia oleju napędowego i CO2 oraz znaczne zwiększenie zasięgu w połączeniu z akumulatorowo-elektryczną ciężarówką z naczepą (BEV)” – podkreśla Duvenbeck w komunikacie.

Korzyści dla przewoźników 

O korzyściach, jakie przewoźnicy mogą czerpać z posiadania eTrailerów, opowiedzieli redakcji trans.iNFO szefowie Krone i Trailer Dynamics. Naczepę można było zobaczyć podczas ostatnich targów Transport Logistic w Monachium.

 

Testy fotowoltaiki

Naczepy z elektrycznymi osiami to nie jedyne ekologiczne rozwiązanie, jakie testuje Duvenbeck. W czerwcu firma poinformowała, że będzie stosować ultracienkie maty fotowoltaiczne na naczepach dwóch ciężarówek. Dostawcą mat jest firma „TRAILAR”.

Pozyskana z paneli na dachu energii słoneczna dostarczana jest do alternatora zasilającego pokładowe układy elektryczne. Dzięki temu alternator potrzebuje mniej paliwa do wytworzenia prądu, co pozwala na redukcję emisji szkodliwego dla klimatu dwutlenku węgla (CO2). Ponadto zasilanie energią słoneczną ma odciążać także akumulator pojazdu i wydłużać jego żywotność. Podczas testów firma ma możliwość śledzenia informacji dotyczących ilości energii elektrycznej wytwarzanej przez maty za pomocą specjalnej platformy internetowej.

Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów trans.info premium

Nie trać dostępu do swoich ulubionych treści od dziennikarzy oraz ekspertów z branży TSL.

  • ciesz się czytaniem BEZ REKLAM
  • dostęp do WSZYSTKICH artykułów
  • dostęp do WSZYSTKICH „Magazynów Menedżerów Transportu”
  • dostęp do WSZYSTKICH nagrań wideo i podcastów
  • Poznaj wszystkie korzyści
WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj przez 30 dni za darmo.

Każdy kolejny miesiąc 29,90 zł

Masz już subskrypcję?Zaloguj się

Tagi