TransInfo

Internetowy klient nie lubi czekać

Ten artykuł przeczytasz w 5 minut

Handel internetowy rośnie w szybkim tempie i … rządzi się swoimi prawami. Analitycy nie mają wątpliwości, aby nadążyć za zmieniającymi się trendami i upodobaniami e-klientów logistycy powinni ściśle współpracować z sektorem e-commerce, jak najlepiej poznać potrzeby osób robiących zakupy w sieci, dopasowywać się do ich trybu życia. Jednym z największych wyzwań logistycznych przy obsłudze branży e-commerce jest duża liczba, rozproszonych w terenie, nadawców i odbiorców, co może utrudniać dostawę. A klient nie lubi czekać na zamówiony towar.

Większość spośród uznanych operatorów ma już doświadczenia współpracy z tym sektorem, przygotowując dla niego specjalne rozwiązania. Anna Galas (ROHLIG SUUS Logistics) podkreśla, że rola operatora logistycznego w każdej fazie łańcucha dostaw jest inna, w zależności od liczby etapów, które pokonuje przesyłka w drodze do odbiorcy oraz zakresu outsourcingu. Jednym z bardziej popularnych modeli obsługi logistycznej jest dropshipping, w którym operator po odbiorze przesyłki z magazynu producenta/importera dostarcza ją bezpośrednio do finalnego odbiorcy. Eliminuje on z łańcucha logistycznego magazyn e-sklepu.

Z naszych obserwacji wynika, że nawet niewielkie sklepy internetowe dostrzegły potencjał outsourcingu obsługi logistycznej, ponieważ mogą skupić się na swojej docelowej działalności, bez konieczności inwestowania w rozwiązania, które operator logistyczny zapewnia w dużo korzystniejszym wymiarze” – mówi A. Galas

Jednym z ciekawszych projektów realizowanych przez DTW jest obsługa sklepu internetowego oferującego meble biurowe i ogrodowe. Współpraca rozpoczęła się od obsługi kilkudziesięciu zamówień miesięcznie oraz kilkunastu palet w magazynie, teraz zamówienia, jak i stan palet liczony jest w tysiącach. 

Obsługa produktów gabarytowych, wymagających odpowiedniego zabezpieczenia do transportu, czy niestandardowego składowania w magazynie stanowi wyzwanie organizacyjne. Dodatkowo, dla tego klienta obsługujemy wysyłkę części zamiennych oraz reklamacje, świadczymy usługi dodane, np. docinanie nóg stołów do konkretnego wymiaru” – informuje Marcin Dudek (DTW Logistics) dodając, że usługi   fulfillment obejmują: magazynowanie, co-packing, przygotowanie do wysyłki towarów, organizację dostaw, transport, a także obsługę zwrotów i reklamacji.

DHL Express realizuje inicjatywę B2C. Aplikacja adresowana jest do nadawców, których głównymi klientami są odbiorcy prywatni. Ich liczba stale rośnie, w bazie już znajduje się ponad grubo ponad 20 tys. takich klientów.

Już w chwili generowania zlecenia przesyłki pobierany jest z danych adresowych odbiorcy jego numer telefonu lub adres e-mail. W momencie określonych zdarzeń sieciowych (np. odbiór przez kuriera w kraju nadania, wyjazd z kurierem na trasę) odbiorca otrzymuje wiadomość o spodziewanym terminie dostawy z linkiem do strony, na której może dopasować opcję jej odbioru do swoich potrzeb” – mówi Wojciech Banach (DHL Express).

Przykładem projektu realizowanego przez DSV Solutions jest wsparcie logistyczne dla jednej z największych na polskim rynku sieci sklepów drogeryjno-farmaceutycznych. Projekt ten zakłada konsolidację towarów pochodzących z różnych zewnętrznych źródeł zaopatrzenia w jedną przesyłkę oraz wysyłkę tych towarów właśnie w kanale sprzedaży internetowej.

Intensywnie pracujemy nad kwestiami związanymi z połączeniami EDI oraz funkcjami pozwalającymi na obsługę towarów, które częściowo trafiają na zwykły zapas magazynowy, a częściowo przeznaczone są do sprzedaży i przypisane do konkretnej dostawy w ramach funkcji cross-dockowych”  tłumaczy  Adam Pawelczak (DSV Solutions).

Z kolei Raben Logistics Polska przygotował magazyn na potrzeby spółki odpowiedzialnej za obsługę jednego ze sklepów internetowych. Wśród głównych wyzwań przy planowaniu składu i dystrybucji było przygotowanie procesów magazynowych zależnych od wielu rozproszonych kanałów dostaw, jak również zorganizowanie pracy w taki sposób, aby w dwóch ostatnich godzinach dnia przygotować jak największą liczbę bieżących, wieczornych zamówień. W efekcie, w centrum logistycznym w Błoniu powstał specjalny, zindywidualizowany pod kątem tego klienta magazyn fulfillmentowy. Każdego dnia, kilkadziesiąt osób, w oparciu o system magazynowy RedPrairie, czuwa tam nad prawidłowością obsługi zleceń. Niezbędna była m.in. organizacja wózków do kompletacji zamówień w formule multi order picking.

Do innych wyzwań, można zaliczyć konieczność zbudowania sieci monitoringu i kamer CCTV, według ścisłych wytycznych naszego klienta. Szereg integracji informatycznych, czy to z systemami dostawców, czy to z systemami  dystrybutorów i przewoźników (kilka typów kanałów nadawczych), wymagał wielu zagęszczonych w czasie testów, aby zminimalizować możliwość wystąpienia pomyłek w dniu startu” – tłumaczy Sławomir Rajch, Raben Logistics Polska. 

Wśród realizowanych usług są: magazynowanie i handling (przyjmowanie różnych form dostaw, wymiarowanie produktów urządzeniem Cubiscan, kompletacja, pakowanie) oraz obsługa zwrotów (przesyłki nieodebrane, zwroty bez podania przyczyny) i reklamacji (towary uszkodzone przed dostarczeniem).

Foto: DVS

Tagi