TransInfo

Fot. Toyota Motor Europe

Japoński producent wchodzi na europejski rynek bezemisyjnych ciężarówek. Stawia na wodór

Toyota dostrzega szansę na dekarbonizację transportu w pojazdach na wodór, które w porównaniu z elektrycznymi mają mniejszą masę i można je tankować tak szybko jak tradycyjne trucki olejem napędowym. Producent łączy siły z niderlandzką firmą.

Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty

Pozostało 84% artykułu do przeczytania.

Dołącz do premium lub zaloguj się i skończ czytanie

Toyota Motor Europe (TME) nawiązała współpracę z niderlandzką firmą VDL Groep (VDL), by wejść na europejski rynek bezemisyjnych ciężkich samochodów ciężarowych napędzanych wodorem, wykorzystując technologię ogniw paliwowych Toyoty. Współpraca ma na celu przyspieszenie dekarbonizacji sektora transportu drogowego. TME zakłada bowiem osiągnięcie pełnej neutralności pod względem emisji CO2 do 2040 r. A największą szansę w realizacji tego planu producent widzi w wykorzystaniu do dekarbonizacji swoich tras logistycznych ciężarówek napędzanych wodorem. 

Mniejsza masa instalacji wodorowych pozwala na większą ładowność, a szybkie tankowanie wodoru jest niezbędne w przypadku transportu towarów. Wodorem może zatankować ciężarówkę tak szybko, jak olejem napędowym, a stopniowo zwiększające się użytkowanie ciężarówek z ich zapotrzebowaniem na większe ilości wodoru stawiają je jako kluczowy wkład w dojrzewanie zrównoważonej infrastruktury wokół kluczowych tras” – czytamy w komunikacie producenta.

VDL Groep zbuduje pierwszą ciężarówkę z ogniwami paliwowymi dla Toyoty do lata 2023 r., a jesienią 2023 r. kolejne pojazdy będą wyprodukowane i sprawdzone na trasach logistycznych TME. VDL, jak wynika z komunikatu Toyoty, przekształci istniejące ciężarówki o dużej ładowności w pojazdy o zerowej emisji.

Jesteśmy bardzo podekscytowani rozpoczęciem tego projektu z VDL Groep, ponieważ pozwoli nam to na dalszą dekarbonizację długodystansowego transportu naszych komponentów, pojazdów i części zamiennych. Ciężkie samochody ciężarowe będą nadal ważnym filarem naszej strategii multimodalnej, a wprowadzenie bezemisyjnych modeli, wyposażonych w moduły ogniw paliwowych Toyoty, będzie miało duży wpływ na ogólną redukcję emisji dwutlenku węgla w naszych operacjach logistycznych” – komentuje współpracę Leon Van Der Merwe, wiceprezes ds. łańcucha dostaw w Toyota Motor Europe.

 

Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów trans.info premium

Nie trać dostępu do swoich ulubionych treści od dziennikarzy oraz ekspertów z branży TSL.

  • ciesz się czytaniem BEZ REKLAM
  • dostęp do WSZYSTKICH artykułów
  • dostęp do WSZYSTKICH „Magazynów Menedżerów Transportu”
  • dostęp do WSZYSTKICH nagrań wideo i podcastów
  • Poznaj wszystkie korzyści
WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj przez 30 dni za darmo.

Każdy kolejny miesiąc 29,90 zł

Masz już subskrypcję?Zaloguj się

Tagi