TransInfo

Fot. Bartosz Wawryszuk

Ministerstwo publikuje kolejną listę firm zalegających z płatnościami dla przewoźników. Są na niej znane marki

Hiszpański resort transportu opublikował znowu listę firm zalegających przewoźnikom z płatnościami. Figurują na niej przedsiębiorstwa, które za nieopłacenie faktur za transport na czas zostały ukarane grzywnami w II kwartale ubiegłego roku.

Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty

Na liście znajduje się ponad 400 firm, które nie wywiązują się z zobowiązań.  Niektóre z nich zostały ukarane grzywnami przekraczającymi 125 tys. euro, a spółki te pochodzą ze wszystkich sektorów gospodarki – od domów towarowych, przez firmy spożywcze, po producentów samochodów.

Pozostało 72% artykułu do przeczytania.

Dołącz do premium lub zaloguj się i skończ czytanie

Pod koniec 2021 r. w Hiszpanii wszedł w życie system sankcji przeciwdziałający opóźnieniom w płatnościach w transporcie drogowym. Wraz z działaniami Inspekcji Transportu na tym polu,w zdecydowany sposób przyczynia się do poprawy sytuacji w zakresie terminów płatności wobec przewoźników. W styczniu tego roku średni termin płatności w hiszpańskiej branży transportowej wynosił 66 dni, podczas w 2021 r. i wcześniej sięgał on nawet 90 dni.

Mimo sukcesywnego skracania tej średniej, w dalszym ciągu nie brakuje firm, które nie płacą firmom transportowym na czas. Jednym z elementów strategii hiszpańskiego rządu mającej zmotywować zleceniodawców do płacenia za transport w terminie, jest publikacja listy z przedsiębiorstwami ukaranymi w postępowaniu administracyjnym za opóźnienia w płatnościach.

Niedawno Ministerstwo Transportu zaprezentowało listę ponad 400 firm, które za tego typu przewinienia zostały ukarane grzywnami w II kwartale 2023 r. Rekordzista – firma TRANS SESE SL – został ukarany czterema grzywnami o łącznej wartości ponad 125 tys. euro (około 540 tys. zł).

Na pierwszej liście opublikowanej w sierpniu 2023 r. znaleźli się m.in. znani globalni gracze tacy jak DHL i Kuehne + Nagel. DHL pojawił się i w nowej edycji, i to za sprawą grzywny w wysokości ponad 60 tys. euro ( ok. 260 tys. zł). Innym znanym operatorem, który za zaleganie z płatnościami za transport został ukarany grzywną w II kwartale 2023 r. w wysokości 1,4 tys. euro, jest Rhenus Logistics.

Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów trans.info premium

Nie trać dostępu do swoich ulubionych treści od dziennikarzy oraz ekspertów z branży TSL.

  • ciesz się czytaniem BEZ REKLAM
  • dostęp do WSZYSTKICH artykułów
  • dostęp do WSZYSTKICH „Magazynów Menedżerów Transportu”
  • dostęp do WSZYSTKICH nagrań wideo i podcastów
  • Poznaj wszystkie korzyści
WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj przez 30 dni za darmo.

Każdy kolejny miesiąc 29,90 zł

Masz już subskrypcję?Zaloguj się

Tagi