TransInfo

Fot. gitd.gov.pl

Odpowiedź GITD ws. inteligentnych tachografów drugiej generacji w Polsce. Czego się spodziewać podczas kontroli?

W związku z zaleceniem wydanym przez Komisję Europejską dotyczącym okresu karencji dla inteligentnych tachografów drugiej generacji (G2v2) skierowaliśmy do Generalnego Inspektoratu Transportu Drogowego pytanie o podejście polskich służb do kontroli w tym zakresie. Oto, czego dowiedzieliśmy się od GITD.

Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty

W związku z problemami z dostępnością nowych inteligentnych tachografów, które stały się obowiązkowe w sierpniu tego roku, kilka krajów unijnych (Austria, Francja, Hiszpania, Irlandia, Norwegia, Szwecja, Włochy), jeszcze latem wprowadziło okresy przejściowe lub poluzowania. Dopiero później Komisja Europejska zaleciła konkretne ramy czasowe dla karencji.

Pozostało 71% artykułu do przeczytania.

Dołącz do premium lub zaloguj się i skończ czytanie

Ministerstwo Infrastruktury przekazało Inspekcji Transportu Drogowego informacje dotyczące posiedzenia Komitetu do spraw transportu drogowego przy Komisji Europejskiej, które odbyło się na początku października, a w trakcie którego omówiono kwestie ograniczonej dostępności tachografów inteligentnych wersji drugiej (tachografy G2V2) na rynku” – wyjaśnia GITD w mailu do redakcji Trans.iNFO.

Przedstawiciele Komisji, w odniesieniu do czynności podejmowanych przez służby kontrolne, wskazali wówczas, że państwa członkowskie mogą stosować złagodzone podejście do instalacji tachografów inteligentnych wersji pierwszej (tachografy G2V1) w pojazdach nowo rejestrowanych na terytorium Unii Europejskiej (pierwsza rejestracja na terytorium Unii Europejskiej od dnia 21 sierpnia 2023 r.) najpóźniej do dnia 31 grudnia 2023 r. Dotyczy to zarówno pojazdów wykorzystywanych w transporcie krajowym, jak i międzynarodowym.

W związku z powyższym, w trakcie prowadzonych czynności kontrolnych, każdy przypadek będzie oceniany indywidualnie (podkreślenie redakcji), w tym również pod kątem możliwości zastosowania art. 92c ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 2201, z późn. zm.), zgodnie z którym nie wszczyna się postępowania w sprawie nałożenia kary pieniężnej, o której mowa w art. 92a ust. 1, na podmiot wykonujący przewóz drogowy lub inne czynności związane z tym przewozem, a postępowanie wszczęte w tej sprawie umarza się, jeżeli okoliczności sprawy i dowody wskazują, że podmiot wykonujący przewozy lub inne czynności związane z przewozem nie miał wpływu na powstanie naruszenia, a naruszenie nastąpiło wskutek zdarzeń i okoliczności, których podmiot nie mógł przewidzieć” – wyjaśnia w odpowiedzi na pytanie Trans.iNFO GITD. 

Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów trans.info premium

Nie trać dostępu do swoich ulubionych treści od dziennikarzy oraz ekspertów z branży TSL.

  • ciesz się czytaniem BEZ REKLAM
  • dostęp do WSZYSTKICH artykułów
  • dostęp do WSZYSTKICH „Magazynów Menedżerów Transportu”
  • dostęp do WSZYSTKICH nagrań wideo i podcastów
  • Poznaj wszystkie korzyści
WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj przez 30 dni za darmo.

Każdy kolejny miesiąc 29,90 zł

Masz już subskrypcję?Zaloguj się

Tagi