TransInfo

Plomby na ciężarówkach przez Rosję coraz bliżej. Władze zapowiadają start systemu jeszcze w I kwartale

Ten artykuł przeczytasz w 6 minut

Rosyjskie ministerstwo transportu zatwierdziło wymagania dla operatorów plomb nawigacyjnych, za pomocą których władze Federacji będą monitorować tranzyt ładunków z Europy do państw trzecich. Oznacza to, że jak tylko powstanie lista operatorów, transport towarów objętych embargiem będzie mógł się odbywać przez Rosję regularnie. Nastąpi to prawdopodobnie jeszcze w I kw. 2020 roku.

Rosja zezwoliła na tranzyt “sankcjonowanych” towarów 1 lipca 2019 r. Pod warunkiem jednak, że będzie się odbywać pod czujnym okiem służb, w czym mają pomóc władzom nawigacyjne plomby elektroniczne. Tymczasem wymagania i proces montażu oraz demontażu takich urządzeń został zatwierdzony przez władze dopiero pół roku później, pod koniec grudnia. Od 7 stycznia tranzyt miał się odbywać tylko po uprzednim zgłoszeniu i założeniu plomb, jednak proces został wstrzymany. Władze nie zdążyły ani zatwierdzić wytycznych dla operatorów plomb, ani uruchomić systemu informatycznego.

Teraz Rosja zatwierdziła przepisy wykonawcze. Zgodnie z ustaleniami, montaż i demontaż plomb będą mogli zrealizować tylko przedstawiciele zatwierdzonych operatorów. Lista uprawnionych ma zostać ogłoszona jeszcze w bieżącym kwartale.

Początkowo miała to być jedna firma, spółka-córka Płatona, lecz ostatecznie resort zrezygnował z tego pomysłu. Teraz wiadomo, że operatorów będzie więcej, i że będą to spółki zarejestrowana na terenie Federacji Rosyjskiej. Co ciekawe, firma oferująca usługi monitoringu ciężarówek powinna mieć do dyspozycji 15 tys. plomb nawigacyjnych, wyprodukowanych w Rosji, oraz opracowany system informatyczny, który jest w stanie “obsłużyć” 80 tys. przewozów rocznie.

Dostęp do tych systemów będzie miał także Rostransnadzor, czyli Federalna Służba Nadzoru Transportu oraz FTS, służba celna. Do października 2020 r. władze stworzą jeden system informatycznego bezpieczeństwa transportu, w którym będą gromadzone wszystkie informacje o przewoźnikach i przewozach. Na razie operatorzy będą przekazywać dane o przewozach “ręcznie”.

Tranzyt przez Rosję z plombami – co się zmieniło?

Wykorzystanie plomb będzie płatne: uiścić opłatę za usługę będzie mógł przewoźnik, właściciel ładunku lub zleceniodawca. Niestety, stawki nie są na razie  znane.

Na razie możliwości są dwie: albo będzie to jedna opłata za cały proces monitorowania przejazdu przez Rosję, albo kilka opłat za każdą czynność, w tym nałożenie i zdjęcie oraz wynajem urządzenia monitorującego. W przypadku transportu z Ukrainy do Kazachstanu i Kirgistanu wprowadzono dodatkowo kaucję za urządzenie – 30 tys. rubli, czyli ok. 420 euro.

Montaż i demontaż plomb będzie się odbywać tylko na tych przejściach, które zostały zatwierdzone przez władze. Jest ich łącznie 17, w tym trzy kontrolne na granicy z Białorusią.

tranzyt przez Rosję

Fot. customs.ru

Przejścia graniczne z możliwością montażu oraz demontażu plomb nawigacyjnych

Granica Rosji z Estonią

– Narwa – Iwangorod

Granica Rosji z Łotwą

– Terehova – Buraczki

– Grebneva – Ubylinka

Granica Rosji z Ukrainą

– Kateryniwka – Krupiec

– Baczewsk – Trojebortnoje

– Junakiwka – Sudża

– Hoptiwka – Niechotiejewka

– Senkiwka – Nowyje Jurkowiczi

Granica Rosji z Mongolią

– Kiachta-Ałtan – Bułag

Granica Rosji z Azerbejdżanem

– Jarag – Kazmaljar

Granica Rosji z Gruzją

– Stepancminda – Wierchnij Łars

Granica Rosji z Finlandią

– Nuijamaa – Brusnicznoje

– Vaalimaa – Torfianowka 

Przy zakładaniu i zdejmowaniu plomb obowiązkowo musi być obecny funkcjonariusz służby celnej lub Rostransnadzoru. W ich gestii leży również decyzja o przeprowadzeniu kontroli i demontażu plomby, kiedy ciężarówka będzie w trasie. Należy pamiętać, że nikt inny nie może tego zrobić.

Przewoźnik, który chce wykonać zlecenie transportu towarów, objętych embargiem, musi nie później niż 2 godziny przed wjazdem do punktu kontrolnego pojazdu ciężarowego wybrać operatora i podać w systemie wszystkie potrzebne dane o przedsiębiorstwie, ciężarówce, ładunku oraz dacie wjazdu i wyjazdu z Rosji. 

>>> Dane, które należy przekazać operatorowi

Mandaty za brak plomb nie są przewidziane, jednak należy się liczyć z tym, że zakazany towar może zostać skonfiskowany i zniszczony, ponieważ transport sankcjonowanych produktów bez odpowiedniego urządzenia śledzącego jest zakazany.

plomby nawigacyjne do Rosji

Fot. brest.customs.gov.by

Plomby nawigacyjne w tranzycie przez Rosję

Oparta na technologii GLONASS elektroniczna plomba nawigacyjna pozwala na monitoring w czasie rzeczywistym poruszającego się przez Rosję środka transportu. W razie jego uszkodzenia lub niezaplanowanego otwarcia naczepy operator zostanie o tym natychmiast powiadomiony. Plomby co dwie godziny przekazują do systemu takie dane, jak położenie pojazdu, szybkość poruszania się, aktualną datę oraz godzinę. Dzięki temu towar objęty embargiem “nie zawieruszy się” gdzieś po drodze na terenie Federacji.

Zgodnie z wyliczeniem rosyjskiego ministerstwa transportu, wdrożenie systemu plombowania ciężarówek zwiększy objętość przewozów tranzytowych przez Rosję o co najmniej 80 tys. rocznie.

>>> Aktualna lista towarów, objętych rosyjskim embargiem

Obecnie embargo zostało przedłużone do 31 grudnia 2020 r. Zgodnie z zapowiedzią rosyjskich władz, jeśli Unia Europejska i Stany Zjednoczone nie wycofają swoich sankcji, zakaz na zachodnią żywność zostanie wydłużony na kolejny rok.

Fot. CRPC

Tagi