TransInfo

Twitter.com/RWSverkeersinfo

Ponad półtora miliarda euro strat – takie są skutki opóźnień w transporcie towarów. Gorzkie podsumowanie organizacji branżowej

Szkody gospodarcze spowodowane opóźnieniami w transporcie towarowym na drogach, szlakach wodnych i kolei wzrosły do rekordowego poziomu. Niderlandzka organizacja Logistics Alliance opublikowała bilans z 2022 r.

Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty

Pozostało 90% artykułu do przeczytania.

Dołącz do premium lub zaloguj się i skończ czytanie

Ciężarówki stoją w korkach, pociągi muszą radzić sobie z ograniczoną przepustowością kolei, a statki żeglugi śródlądowej czekają przed śluzami z powodu problemów z konserwacją i przepustowością. Na podstawie badań przeprowadzonych przez firmę konsultingową Panteia na zlecenie  Logistics Alliance (zrzesza niderlandzkie organizacje przewoźników, stowarzyszenia biznesowe i porty), organizacja zwraca się do rządu o dalsze inwestowanie w niezbędne usprawnienia i rozbudowę infrastruktury. Raport został również przedstawiony niderlandzkiej Izbie Reprezentantów.

Z analizy przeprowadzonej przez Panteię wynika, że w ubiegłym roku straty spowodowane opóźnieniami w transporcie towarowym sięgnęły rekordowego poziomu 1,7 mld euro. W dokumencie analitycy wskazali trasy stanowiące wąskie gardła dla każdego z trzech rodzajów transportu (drogowy, kolejowy i żegluga). Wyliczając straty Panteia uwzględniła nie tylko bezpośrednie koszty spowodowane opóźnieniami, ale przyjrzała się też pośrednim kosztom, które generowały objazdy, podstawienie dodatkowych pojazdów oraz dodatkowe zaangażowanie działów planowania, a także koszty opóźnień w procesie produkcyjnym firm.

Nowe projekty budowlane są bowiem opóźniane z powodu problemów z azotem (program redukcji azotu – przyp. red.), rząd ogłosił w marcu zeszłego roku, że dostępne zasoby i moce będą wykorzystywane wyłącznie do projektów zarządzania i konserwacji” – donosi w komunikacie TLN, który jest członkiem Logistics Alliance.

Tymczasem wyniki badania pokazują, że potrzebne są pilne inwestycje w infrastrukturę. W raporcie wyszczególniono drogi, które stanowią najpoważniejsze wąskie gardła w łańcuchach dostaw i które przyczyniły się do największych strat gospodarczych.

W przypadku transportu drogowego Panteia wylicza:

– A15 między Sliedrecht-West i Sliedrecht Oost, 

– A1 między Barneveld i Hoevelaken,

– A2 między Empel i Empelbrug. 

Jeśli chodzi o żeglugę śródlądową analitycy wskazują śluzy w Terneuzen, śluzy Volkerak i śluzy Krammer.

Natomiast w transporcie kolejowym najgorsze opóźnienia występują na trasach z Essen (Belgia) do Kaldenkirchen (w pobliżu Venlo), z Maasvlakte do  Kaldenkirchen i z Waalhaven South do Kaldenkirchen.

 

Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów trans.info premium

Nie trać dostępu do swoich ulubionych treści od dziennikarzy oraz ekspertów z branży TSL.

  • ciesz się czytaniem BEZ REKLAM
  • dostęp do WSZYSTKICH artykułów
  • dostęp do WSZYSTKICH „Magazynów Menedżerów Transportu”
  • dostęp do WSZYSTKICH nagrań wideo i podcastów
  • Poznaj wszystkie korzyści
WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj przez 30 dni za darmo.

Każdy kolejny miesiąc 29,90 zł

Masz już subskrypcję?Zaloguj się

Tagi