TransInfo

Problemy z aktualizacją oprogramowania boxów do belgijskiego myta. Przewoźnicy mogą liczyć na rekompensatę

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

Operator systemu belgijskiego myta Satellic przeprasza za problemy spowodowane przez aktualizację oprogramowania urządzeń pokładowych OBU. Proces został wstrzymany, a firma obiecała wypłatę jednorazowych rekompensat przewoźnikom, których ciężarówki musiały przerwać trasę z powodu awarii.

23 kwietnia operator Satellic rozpoczął aktualizację oprogramowania urządzeń pokładowych (OBU) służących do opłacania myta w Belgii. Niestety jak się wkrótce okazało, w niektórych urządzeniach proces ten spowodował poważne problemy i nie było możliwe ich uruchomienie. 

Po wykryciu problemu natychmiast przerwaliśmy wdrażanie aktualizacji i przeanalizowaliśmy sytuację. Przed zatrzymaniem aktualizacja osiągnęła 77 712 z 670 000 OBU, które mamy. Spośród nich około 4000 wciąż nie została jeszcze uruchomiona (niepotwierdzone jeszcze przez firmy przypadki zablokowanych przez aktualizację urządzeń – przyp. red.), a 900 urządzeń została zablokowana (wskutek aktualizacji – przyp. red.). Niestety, szczególne okoliczności w jakimi obecnie zmaga się świat, w połączeniu z tą wyjątkową sytuacją sprawiły, że dział telefonicznej obsługi klienta nie był w stanie błyskawicznie zareagować. To przyczyniło się do zrozumiałej frustracji użytkowników ” – poinformował operator w piątek, 24 kwietnia.

Aktualizacja została wstrzymana 24 kwietnia, a Viapass potwierdził wówczas, że kierowcy pojazdów z niesprawnymi urządzeniami pokładowymi nie będą karani. Mimo to wielu z nich zatrzymało się z obawy przed grzywnami, co wiązało się z niepotrzebnymi przestojami i opóźnieniami w realizacji dostaw. 

Oburzenia tą sytuacją nie krył belgijski związek transportowy UPTR, który wezwał przewoźników, by obciążyli operatora Satellic kwotą 100 euro za każdą godzinę przestoju spowodowaną awarią OBU. Kwota ta jest uzasadniona nie tylko faktem, że Satellic zainstalował wadliwe oprogramowanie w bardzo trudnym okresie, ale także ze względu na wyjątkowo utrudniony kontakt z call-center operatora, który okupiony był niewiarygodnie długim czasem oczekiwania na połączenie. 

Johan Schoups, szef Viapass, do którego należy Satellic, po apelu UPTR przeprosił za popełnione błędy i obiecał, że Viapass zrobi wszystko, aby Satellic zaoferował odpowiednie odszkodowanie firmom dotkniętym awarią. Jak dodał, odszkodowanie będzie negocjowane indywidualnie dla każdego przypadku. 

Satellic będzie proaktywnie i indywidualnie skontaktuje się z każdym zainteresowanym użytkownikiem, aby zaoferować odpowiednią rekompensatę za spowodowane problemy” – czytamy w komunikacie Viapass.

Organizacja transportowa z Flandrii Transport & Logistiek Vlaanderen (TVL), informuje, że wynegocjowała z operatorem jednorazową rekompensatę dla firm w wysokości 185 euro. 

Schops oznajmił również, że ciężarówki, które muszą jeździć po belgijskich drogach z zablokowanymi OBU, nie powinny być karane. Ponadto Viapass zapowiedział, że proces pełnego zwrotu depozytu zostanie uproszczony i skrócony. Depozyt w wysokości 135 euro, który trzeba wpłacić na nowy box, zostanie oddany najpóźniej po dziesięciu dniach.

Fot. Twitter.com/satellic

Tagi