TransInfo

Stan wyjątkowy i godzina policyjna w Hiszpanii. W kilku regionach wymagane zaświadczenia

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

W związku z drugą falą pandemii koronawirusa, rząd Hiszpanii wprowadził wczoraj stan wyjątkowy. Zgodnie z możliwością, jaką daje konstytucja – obowiązywał będzie 15 dni. Docelowo ma on jednak potrwać nawet do maja przyszłego roku. Jak zapowiadają władze, nowe obostrzenia będą łagodniejsze niż te wprowadzone podczas pierwszej fali pandemii. Niektóre regiony wprowadziły specjalne zaświadczenia dla kierowców.

Po upływie 15 dni, rząd zwróci się do Kongresu Deputowanych o przedłużenie okresu obowiązywania stanu wyjątkowego na kolejne sześć miesięcy, do 9 maja.

“Sytuacja, jakiej doświadczamy, jest ekstremalna” – oznajmił wczoraj Pedro Sánchez, premier Hiszpanii.

Obostrzenia, jak podkreśla hiszpański dziennik “El Economista”, będą trwały dłużej niż w przypadku pierwszej fali pandemii wiosną tego roku, ale będą łagodniejsze. W kraju obowiązuje już jednak godzina policyjna między godz. 23 a 6 rano (z wyjątkiem Wysp Kanaryjskich, gdzie jest mniej zakażeń koronawirusem). Jak czytamy na portalu transportowym nexotrans.es, transport drogowy towarów, jako kluczowa w dobie pandemii branża, jest zwolniony ze stosowania się do zasad godziny policyjnej.

Nowy dekret, którym wprowadzono stan wyjątkowy, uzależnił egzekwowanie środków nadzwyczajnych od rządów wspólnot autonomicznych (jednostki podziału administracyjnego kraju – jest ich 17). Mogą one ograniczyć spotkania towarzyskie, które przekraczają sześć osób, chyba że uczestnicy mieszkają razem. Wspólnoty autonomiczne mogą też modyfikować zasady dotyczące godziny policyjnej – rozpoczynać ją o godz. 22 lub 24 i kończyć o godz. 5 lub 7 rano. Dodatkowo władze regionów są uprawnione w stanie wyjątkowym do zamknięcia wjazdu i wyjazdu z całego ich terytorium lub jego części, z uzasadnionymi wyjątkami dla obywateli, którzy muszą się przenieść ze względów zdrowotnych, edukacyjnych, zawodowych lub rodzinnych.

Zaświadczenia dla kierowców

Niektóre ze wspólnot autonomicznych wprowdziły obowiązek posiadania przez kierowców zaświadczenia – donosi Związek Międzynarodowych Przewoźników Drogowych (ZMPD). Obejmuje on regiony: La Rioja, Nawarra i Aragonia. We wspólnotach Nawarra i Aragonia zaświadczenie (dokumenty w załączeniu) jest wymagane w przypadkach, gdy kierowca musi opuścić pojazd lub wrócić do niego – tłumaczy ZMPD. W przypadku tranzytu, załadunku lub rozładunku na terenie tych wspólnot, dokument nie jest wymagany. Natomiast w La Rioja, kierowca musi mieć zaświadczenie przy sobie bez względu na sytuację (dla tranzytu i transportu z załadunkiem lub rozładunkiem w regionie również jest wymagane). 

Wszystkie dokumenty znajdziecie na poniższych stronach internetowych:

Zobacz mapę obostrzeń związanych z koronawirusem (jest w trakcie aktualizowania):

Fot. Wikimedia/Jorge Franganillo CC SA 2.0

Tagi