A francia miniszterelnök, Edouard Philippe idén január 2-i elrendelte, hogy Damien Pichereau dolgozzon ki jogalkotási javaslatokat a 3,5 tonnás gépjárművek jogi helyzetének szabályozására Franciaország területén. A mobilitási csomag újabb szabályozásaival kapcsolatban is határozott javaslatai vannak Pichereau-nak.
Pichereau számára ez nem az első ilyen felelőségteljes szerep. Aktív tagja a fejlesztési bizottságnak és az európai ügyek képviselője a francia parlamentben. 2017-ben a parlamenti bizottságok részeként megbízták azzal, hogy készítsen jelentést a mobilitási csomagról, mely 2018. elején a francia álláspont kialakításának alapját képezni.
Damien Pichereau interjúiban és beszédeiben, valamint a francia parlament fórumán is felhívta a figyelmet arra, hogy alaposan át kell gondolni a mobilitási csomag reformját, mivel a franviáknak kétségeik vannak vele kapcsolatban. A képviselő véleménye szerint:
a szállítmányozói ágazat jelen pillanatban csatatér, beleértve a társadalmi helyzetet is, és alapvetően ellenzi a szállítmányozási szabályok liberalizációját.
Támogatja a munkavállalók kiküldetésére vonatkozó rendelkezések ambiciózus reformját, amelynek több tekintetben is változtatnia kell a fuvarozásban dolgozók szabályozásán. Elvárja, hogy a pihenési szabályokat megfelelően betartsák, és hogy tisztázzák a megfelelő szállás fogalmát. Pichereau állítja, hogy egy vállalat jó hírneve a szállítmányozási normáknak való megfeleléstől függ, beleértve a vezetési és pihenési időt is. Az intelligens tachográfok korai bevezetését szintén támogatja.
Mobilitási csomagot a 3,5 tonna alatti járművekre is
A tavalyi novemberi francia ügyekkel foglalkozó európai bizottsághoz fordulva, előterjesztette a jelentés előzetes vázlatát, melyben többek között rámutatott arra, hogy az Európai Bizottság kabotázs változásaira vonatkozó javaslata lényegében az EU tagállamok belső piacainak “kannibalizálódása”. Véleménye szerint még a kabotázs szolgáltatásra vonatkozó kiküldetési szabályok alkalmazása sem megfelelő a szállítmányozási vállalatok helyzetének ellensúlyozására, mivel a francia és a külföldi vállalkozások közötti jelentős különbségeket egyik oka a különböző társadalombiztosítási terhek.
Szerinte biztosítani kell az engedélyezett kabotázs műveletek számát, ugyanakkor lerövidíteni végrehajtásuk idejének határát, és meg kell határozni a türelmi időszakot a kabotázsok megfelelő időszakai között. A rendszeres heti pihenések témájában Pichereau hangsúlyozza annak szükségességét, hogy azt a kabinon kívül töltsék el. Ugyanakkor úgy véli, hogy olyan megoldásokra is kell figyelmet vonni, amelyek a rövidebb pihenőidőkre a gépkocsi kabinján kívüli töltésére vonatkoznak. Támogatja továbbá a 3,5 tonnás gépjárművek közösségi jogszabályokban való felvételét és az ellenőrzések jelentős megerősítését.
Türelmetlenül várjuk a konkrét jogalkotási javaslatokat a megvitatott témában és a teljes francia álláspontot a 2018-i frissített mobilitási csomagra.
Fotó: Wikimedia Commons