A D1/D4 autópálya-csomópontot június 21-én adták át teljes egészében a forgalomnak. A szlovákiai projekt a D1 Pozsony–Triblavina szakasz bővítésének része, és közvetlen kapcsolatot biztosít a D1-es autópálya és a pozsonyi D4-es elkerülő között.
A beruházás különösen a teherforgalom szempontjából fontos. A szlovák Nemzeti Autópálya-társaság (NDS) korábbi közlése szerint a D1/D4 csomópontnak köszönhetően már most naponta több mint 2000 nehéz-tehergépjármű tűnt el Pozsony belterületi forgalmából.
A teljes csomópont megnyitása után a tranzitforgalom könnyebben használhatja a D4-es elkerülőt, így csökkenhet a teherforgalom Pozsony belső úthálózatán és a városon átvezető útvonalakon. A szlovák sajtóban idézett közlekedési minisztériumi értékelés szerint a csomópont naponta akár 10 ezer járművel is csökkentheti Pozsony forgalmát.
A D1 bővítése is a projekt része
Az NDS projektoldala szerint a D1 Pozsony–Triblavina szakasz rekonstrukciója 3,6 kilométert érint. A munkák része volt az autópálya pályaszerkezetének bővítése és átépítése, a nyomvonal szintjének emelése, a csomóponti gyűjtő-elosztó pályák kialakítása, valamint a D1/D4 különszintű csomópont ágaihoz kapcsolódó építési munkák.

Fotó: NDS
A beruházás során 18 híd építését is előirányozták az autópályán, a csomóponti ágakon és a kapcsolódó utakon. A projekt információs rendszer, kerítések és további kapcsolódó létesítmények kiépítését is tartalmazta.
A szlovák közlekedési minisztérium májusban egy másik csomóponti ág megnyitásáról számolt be, amely a D4-esről vezet a D1-esre Trnava irányába. A tárca akkor azt írta, hogy a különszintű kialakítás egyszerűsíti a közlekedést és csökkenti az ütközések kockázatát.
A mostani átadással a D1 és a D4 közötti kapcsolat teljes értékűvé vált.









