Spedycja do 3,5 tony – czy potrzebna jest licencja na pośrednictwo?

Często spotykana jest opinia, że spedytorzy pośredniczący w przewozach pojazdami do 3,5 tony nie muszą uzyskiwać licencji na wykonywanie transportu drogowego w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy. Trudno jednak się z takim stanowiskiem zgodzić. Czy Pakiet Mobilności wprowadza w tym zakresie zmiany?

Spedycja do 3,5 tony – czy potrzebna jest licencja na pośrednictwo?
Fot. ITD

Są tacy, którzy twierdzą, że pełniąc rolę pośrednika w przewozie rzeczy pojazdami o dmc do 3,5 tony nie jest wymagana licencja na pośrednictwo, ponieważ ustawa o transporcie drogowym, która w polskim prawie reguluje kwestię uzyskiwania zezwoleń na działalność związaną z transportem, wyłącza jej zastosowanie wobec transportu do 3,5 tony, więc także w zakresie spedycji. Trudno się jest jednak z tym stanowiskiem zgodzić.

Jak tę kwestię reguluje ustawa o transporcie drogowym

Dotychczasowe brzmienie ustawy o transporcie drogowym wyłączało jedynie usługi związane z przewozami – transport towarów do 3,5 tony oraz niezarobkowego przewozu drogowego rzeczy, nie odnosząc się jednak do kwestii pośrednictwa:

Art.  3.  [Wyłączenia ze stosowania ustawy]

  1. Przepisów ustawy nie stosuje się do przewozu drogowego wykonywanego pojazdami samochodowymi lub zespołami pojazdów:

2) o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony w transporcie drogowym rzeczy oraz niezarobkowym przewozie drogowym rzeczy;

Jednocześnie, w art. 4 ust. 3 ustawy o transporcie drogowym zdefiniowano pojęcie transportu drogowego wskazując, że jest to także pośrednictwo przy przewozie rzeczy.

3) transport drogowy – krajowy transport drogowy lub międzynarodowy transport drogowy; określenie to obejmuje również:

b) działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy,

Analizując powyższą definicję można dojść do wniosku, że transport drogowy rzeczy jest czym innym niż pośrednictwo przy przewozie (bo transport drogowy to nie transport drogowy rzeczy). Wynika to z elementarnych zasad wykładni prawa, przyjmuje się bowiem, że jeśli w danym akcie prawnym ustawodawca posługuje się dwoma różnymi definicjami to oznacza to, że ustawodawca odsyła nas także do dwóch różnych pojęć. Jednak w praktyce jest to nadal dyskusyjne i przyznajmy – także dość niejasne.

Dlatego starostwa powiatowe, które zajmują się wydawaniem licencji na pośrednictwo mogą zajmować w tej kwestii różne stanowiska, jednakże stanowisko Ministerstwa Transportu jednoznacznie przemawia za przyjęciem, że niezależnie od rodzaju pojazdu, na wykonywanie usług pośrednictwa wymagana jest licencja. Pisała o tym w 2015 r. kancelaria Translawyers.

Sprawdzając ostatnio tę kwestię ustaliliśmy, że przynajmniej nasz lokalny Wydział Transportu (Urząd Miasta we Wrocławiu) w pełni podziela nasze stanowisko i uważa, że ustawowe wyłączenie dotyczy jedynie przewozów, a obowiązek posiadania licencji na pośrednictwo nie jest związany z dmc pojazdu jakim jest wykonywana usługa transportowa.

Co zmienia Pakiet Mobilności?

Ostatnio do kancelarii zostało skierowane zapytanie, czy Pakiet Mobilności zmieni coś w zakresie obowiązku posiadania licencji na pośrednictwo przy przewozie rzeczy. Nowelizacja nic jednak w tej kwestii nie zmienia i po wejściu jej w życie art. 3 ust. 1 będzie mieć następujące brzmienie:

1. Przepisów ustawy nie stosuje się do przewozu drogowego wykonywanego pojazdami samochodowymi lub zespołami pojazdów:

2) o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony:

a) w krajowym transporcie drogowym rzeczy, w przypadku gdy przedsiębiorca wykonuje wyłącznie krajowy transport drogowy rzeczy,

2a) o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 tony w transporcie drogowym rzeczy;”

Z powyższego wynika, że do wykonywania krajowych przewozów towarów w dalszym ciągu nie będzie wymagana licencja. Licencja będzie wymagana jednak dla przewozów innych niż krajowe, czyli dla przewozów międzynarodowych i kabotażowych. Można też z tego pośrednio wywnioskować, że skoro na podstawie nowelizacji dokonano rozróżnia posiadania zezwolenia dla przewoźników krajowych i międzynarodowych, to nigdy celem ustawodawcy nie było wyłączenie pośrednictwa przy przewozie rzeczy z zastosowania ustawy o transporcie drogowym. W innym wypadku prowadziłoby to do kuriozalnej sytuacji, w której licencja na pośrednictwo przy przewozach do 3,5 tony byłaby konieczna tylko dla transportów innych niż krajowe.

Warto mieć też na uwadze, że rozróżnianie pośrednictwa przy transporcie pojazdami do 3,5 tony i większymi jest w praktyce bardzo trudne, a tego rodzaju specjalizacja jest jedynie wytworem praktyki tej branży.

Warunki uzyskania licencji na pośrednictwo

Aby uzyskać licencję na pośrednictwo konieczne jest spełnienie kilku podstawowych przesłanek:

  1. wymóg odpowiedniej sytuacji finansowej w wysokości 50 tys. euro (udowodnione przez środki pieniężne zgromadzone na rachunku, akcje lub udziały, gwarancje i poręczenia, własności nieruchomości).
  2. dobrej reputacji (braku skazania za określone w ustawie naruszenia),
  3. odpowiednich kompetencji zawodowych (przynajmniej jedna z osób zarządzających firmą lub osoba zarządzająca w firmie transportem drogowym musi posiadać certyfikat kompetencji zawodowych).

 

T-Law Kancelaria Prawna organizuje profesjonalne szkolenia, które efektywnie przygotowują do egzaminu na Certyfikat Kompetencji Zawodowych. Pierwsze szkolenia odbędą się już w marcu we Wrocławiu, planowane są także spotkania w innych miastach w Polsce.

KLIKNIJ I ZAPISZ SIĘ NA SZKOLENIA

Najpopularniejsze
Komentarze
0 Komentarzy
Użytkownik usunięty