Poczta Polska snuje mocarstwowe plany. Zbuduje ogromny hub logistyczny

Poczta Polska snuje mocarstwowe plany. Zbuduje ogromny hub logistyczny

Poczta Polska ma ambicje, żeby stać się logistycznym tuzem na miarę Deutsche Post DHL. Wizja rozwoju państwowego operatora pocztowego zakłada zbudowanie gigantycznej sortowni, która ma zapewnić bazę do świadczenia usług dla krajowych i zagranicznych firm z sektora e-commerce. Ze strategii, jaką przedstawiło szefostwo wynika, że Poczta Polska zamierza jeszcze bardziej zaangażować się na rynku usług kurierskich.

Poczta szuka nowych możliwości na rozwój, ponieważ według prognoz systematycznie maleć będzie liczba tradycyjnych listów. W 2016 r. Polacy wysłali ich 1,87, ale według przewidywań liczba ta spadnie do 1,5 mld w 2021 r. Równolegle spodziewany jest dynamiczny wzrost liczby przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych. W 2016 r. Poczta dostarczyła ponad 65 mln paczek. Do 2021 r. ich liczba może dojść do 110 mln sztuk rocznie.

Dlatego państwowy operator planuje zainwestować w ciągu najbliższych 5 lat miliard złotych w sieć logistyczną, która pozwoli na sprawną obsługę większej liczby przesyłek. Perłą w koronie Poczty Polskiej ma być Centralny Hub Logistyczny – sortownia, która ma być zlokalizowana w centralnej części kraju, prawdopodobnie w rejonie Łodzi.

Chcemy, aby Poczta Polska była firmą o zasięgu międzynarodowym, operatorem logistycznym koordynującym handel między Chinami i innymi państwami Azji a Europą. Wizja rozwoju Poczty jest na bieżąco koordynowana z planami rozbudowy infrastruktury kraju. Zależy nam, aby Centralny Port Komunikacyjny i Centralny Hub Logistyczny Poczty Polskiej były dobrze skomunikowane i wspólnie przynosiły zyski – powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa.

Plan organizacji nowej infrastruktury pocztowej zakłada obniżenie kosztu świadczenia usług, dalsze zagwarantowanie realizacji zadań wynikających z roli pocztowego operatora wyznaczonego (czyli obsługę przesyłek listowych), oraz maksymalne wykorzystanie obecnych zasobów. Poczta zapowiada, że dla sklepów internetowych wymierną korzyścią z wprowadzonych zmian będzie możliwość późniejszego przyjmowania zamówień od klientów, np. po godz. 15 z zachowaniem terminu doręczenia kolejnego dnia. W przypadku przesyłek ekspresowych dla klientów instytucjonalnych doręczenie ma być realizowane nawet przed godz. 8 rano.

Współpraca z Chinami i elektryczna flota

Rozbudowie infrastruktury towarzyszyć mają inwestycje w rozwiązania informatyczne i flotę pojazdów z alternatywnymi źródłami napędu, w tym testy samochodów elektrycznych. Toczy się już wdrożenie czterech nowych systemów IT, w tym jednego do optymalizacji procesów logistycznych.

Pierwszymi zwiastunami działań Poczty Polskiej o bardziej globalnym charakterze, są umowy zawarte m. in. operatorami pocztowymi z Chin i Kazachstanu. Pod koniec września Poczta podpisała z China Post Group wstępne porozumienie dotyczące transportu przesyłek drogą lądową z portu przeładunkowego w Małaszewiczach do 30 krajów europejskich.

Zawarliśmy umowę o współpracy z Pocztą Chińską dotyczącą przewozu towarów na tzw. Nowym Jedwabnym Szlaku, podpisaliśmy też memorandum z Pocztą Kazachstanu i współpracujemy z partnerami w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Decyzja o transformacji sieci logistycznej i budowie centralnego hubu ma znaczenie strategiczne. Bez znacznych inwestycji w infrastrukturę logistyczną w ciągu najbliższych lat sieć Poczty uległaby przeciążeniu, a czas dostawy przesyłek musiałby się wydłużyć – komentuje Przemysław Sypniewski, prezes Poczty Polskiej.

Foto: Poczta Polska

Trending articles
Trending articles