TransInfo

Fot. Bartosz Wawryszuk

Mniej terminali, gdzie opłacisz myto w Niemczech. Operator wyjaśnia powody redukcji

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

Operator systemu poboru opłat myta w Niemczech – Toll Collect, redukuje część punktów poboru opłat i terminali. Zostanie tylko 120 terminali w 63 lokalizacjach – głównie w portach morskich i na przejściach granicznych.

Powodem zmniejszenia liczby terminali, gdzie można opłacać myto i punktów poboru opłat, jest stały spadek operacji w nich przeprowadzanych, który Toll Collect obserwuje od kilku już lat.

Z informacji, jakie redakcji Trans.INFO przekazał operator wynika, że w prawie dwóch trzecich punktów poboru opłat drogowych dokonywana jest średnio mniej niż jedna rezerwacja dziennie. Z tego powodu Toll Collect od czerwca stopniowo demontuje terminale poboru opłat w miejscach o niewielkiej liczbie operacji. W sumie do sierpnia liczba dostępnych terminali zostanie ograniczona do 120 urządzeń.

Przykładowo w strefie przygranicznej z Francją zostało już tylko pięć lokalizacji:

–  Stacja AGIP Burnhaupt le Bas z 3 terminalami,

–  Carrefour Brumath Ouest z terminalem,

–  Stacja péage Toll Collect, Scheibenhard z terminalem,

–  Goldene Bremm Rasthof, Saarbrücken (bezpośrednio za przejściem granicznym Goldene Bremm) z 4 terminalami,

–  Tank Center Europoint, Breisach am Rhein (na przejściu granicznym D415 (FR) / B31 (D)) z jednym terminalem.

Opłatę drogową w Niemczech można uiścić na różne sposoby. Po pierwsze automatycznie za pomocą urządzenia pokładowego w ciężarówce. Po drugie – ręcznie za pośrednictwem aplikacji, online na komputerze. Po trzecie – na przejściach granicznych za pośrednictwem terminali.

Toll Collect podaje, że około 99 proc. wszystkich przychodów z opłat drogowych jest generowanych przez automatyczny proces logowania i urządzenie pokładowe. Tylko nieco ponad jeden procent dochodów z opłat drogowych pochodzi z procesu ręcznego, który pochodzi z aplikacji oraz z terminali poboru opłat. Przy czym użytkownicy terminali korzystają de facto z aplikacji, którą można pobrać ze strony internetowej.

Od 2018 roku aplikacja umożliwia zalogowanie się z dowolnego miejsca i o każdej porze za pomocą smartfona lub tabletu – bezpośrednio z zaparkowanego pojazdu. Działa w języku niemieckim, angielskim, francuskim i polskim. Jest dostępna bezpłatnie w sklepach wiodących systemów operacyjnych.

Fot. Bartosz Wawryszuk

Tagi