TransINSTANT: Blokady na kołach w hrabstwie Kent | Białoruś chce postawić na logistykę | Wodorowa ciężarówka

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

Białoruś inwestuje w logistykę. Do 2030 r. chce dogonić UE

W tej chwili Białoruś zajmuje 120. miejsce wśród 160. państw w rankingu Banku Światowego wg LPI (Logistics Performance Index). Jak podaje portal Belta.by, rząd Białorusi postanowił to zmienić i zainwestować w rozwój sektora logistycznego. Cel – do 2030 r. awansować na 50. miejsce w rankingu. Dla porównania, Polska w 2016 r. zajęła w rankingu 33. miejsce, Litwa – 29., Ukraina – 80. Pierwsze miejsce przypadło Niemcom.

Jakie zadania postawił sobie rząd? W ciągu 12 lat zwiększyć dwukrotnie wartość usług transportowo-logistycznych, do 6,4 mld rubli białoruskich (czyli ok. 10,9 mld złotych) i podwoić dochód z tranzytu.

Opłaty za zdjęcie blokad z kół założonych na A20 w Kent wzrosną o 275 proc.

Kierowcy, którzy zaparkowali ciężarówki w niedozwolonym miejscu przy A20 w hrabstwie Kent w Wielkiej Brytanii, muszą liczyć się z mandatem oraz blokadą. Jak podaje portal ukhaulier.co.uk, The Road Haulage Association, czyli organizacja non-profit dbająca o interesy branży transportu drogowego w Wielkiej Brytanii, poinformowała o podwyżkach opłat za zdjęcie blokad. Departament rządowy odpowiedzialny za angielski transport (The Department for Transport) dał władzom Ashford (Ashford Borough Council) zielone światło do poniesienia stawki z 40 do 150 funtów. Będzie to wzrost rzędu 275 proc.

– Jesteśmy organem konsultacyjnym, a nikt z nami tego nie uzgadniał – podkreśla szef The Road Haulage Association.

Prezydent podpisał ustawę ws. dróg o znaczeniu obronnym

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. dróg o znaczeniu obronnym. Głównym założeniem jest włączenie zarówno dróg gminnych, jak i powiatowych do systemu dróg obronnych. Ma to usprawnić inwestycje oraz zapewnić stabilne finansowanie z budżetu państwa w ramach realizacji zadań w zakresie obronności.

Kancelaria Prezydenta informuje, że: “wprowadzane zmiany umożliwią wykorzystanie na potrzeby obrony państwa wszystkich kategorii dróg publicznych lub ich odcinków niezbędnych do zabezpieczenia potrzeb transportowych Sił Zbrojnych RP i NATO”. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Wodorowa ciężarówka od Kenwoorth

Amerykański producent samochodów ciężarowych Kenwoorth testuje nową ciężarówkę elektryczną napędzaną wodorem. Firma na przeprowadzenie badań dostała od rządu 9 mln dolarów dotacji. W prowadzonych próbach wykorzystuje pojazdy z kabinami do jazd na krótszych dystansach. Rezultatem badań jest  pierwszy egzemplarz trucka wyposażony w silnik elektryczny o mocy 565 KM. Pojazd może pokonać ok. 240 km. Takie rozwiązanie może zdominować przyszłość branży samochodowej.

Tagi