TransInfo

AdobeStock/Malika nuotr.

Anot ekspertų, po 5 metų dirbtinis intelektas, atpažįstantis vaizdus, taps standartu. Ar tai įmanoma?

Per penkerius metus vaizdą analizuojantis dirbtinis intelektas taps standartine operacija logistikoje – rašoma DHL „AI-Driven Computer Vision“ ataskaitoje. Dirbtinis intelektas „stebės“ viską – pradedant darbuotojų sveikata ir sauga, baigiant krovinio organizavimu.

Vidutinis skaitymo laikas 4 minutės

Kompiuterinė vizija tai dirbtinio intelekto (DI) segmentas, leidžiantis kompiuteriams ir DI sistemoms perskaityti esminę informaciją iš nuotraukų, vaizdo įrašų ir kitų duomenų. Šios sistemos reaguoja veikdamos arba rengdamos rekomendacijas pagal algoritmų pristatomus ar renkamus duomenis. Technologinė pažanga šioje srityje išties stulbinanti. Greičiau nei per dešimtmetį daiktų, kuriuos mato dirbtinis intelektas, identifikavimo ir klasifikavimo gebėjimas išaugo nuo 50 proc. iki beveik 99 proc. – rašoma „AI-Driven Computer Vision“ ataskaitoje.

DHL pristato prognozę, pagal kurią paveikslų atpažinimo rinka (kompiuterinės vizijos – computer vision) vystysis nepaprastai dinamiškai. 2020 m. jos pasaulinė vertė siekė apie 9,4 mlrd. dolerių, o 2030 m. turi būti 41,1 mlrd. dolerių. Tai reiškia, kad vidutiniškai per metus augimo tempas apie 16 proc.

„Logistikoje pastebime pirmus pavyzdžius, kurie rodo paveikslų atpažinimo vertę, pvz.: įvairūs pritaikymai saugos ir sveikatos srityje bei krovinių dydžių nustatymas. Vystantis kompiuterinei regai ir vaizdo gyliui, 3D atkūrimui bei neryškių ir tamsių nuotraukų interpretavimo technologijai, ji suteiks logistikos įmonėms naujų galimybių ir papildomos naudos“, – pareiškė DHL CSI viceprezidentas, inovacijų ir tendencijų tyrimų vadovas Klausas Dohrmannas.

Ataskaitos autorių teigimu, kompiuterinė vizija taps logistikos įmonių sėkmės raktu ir leis „atlikti labiau automatizuotus ir efektyvius procesus bei darnias ir saugias operacijas“.

Pagalba logistams

Kompiuterinė vizija logistikoje gali būti naudojama keturiose pagrindinėse srityse: sveikata ir sauga, einamosios operacijos, turto ir krovinių valdymas.

Turint omenyje darbuotojų saugą ir sveikatą, tai dirbtinio intelekto vaizdų atpažinimas gali padėti identifikuoti galimą pavojų sandėliuose, halėse ir kituose logistikos centruose bei minimalizuoti riziką ir padėti išvengti nelaimingų įvykių. Be to, kompiuterinė vizija geba nustatyti, kai darbuotojas dirba be apsauginės aprangos, taip pat pastebi darbuotojų blogą laikyseną ar judesius, nustato pirmus signalus, rodančius, kad jie pavargę.

Kalbant apie einamąsias operacijas, kompiuteris gali panaudoti vaizdą spūsčių gamykloje ar logistikos parke identifikavimui, analizuoti darbo proceso eigą, jau nekalbant apie tai, kad atlieka sargo vaidmenį, kuris identifikuoja asmenis, kurie bando neteisėtai patekti į stebimą teritoriją.

Kompiuterinė vizija gali žymiai palengvinti techninių darbuotojų darbą, stebėdama ir tikrindama logistikos operatoriaus įrangos veikimą ir informuodama apie nustatytas problemas, klaidas, neatitikimus.

Išskyrus paprastą halės, sandėlio ir jo aplinkinės teritorijos stebėjimą, pažangi kompiuterinė vizija gali būti taip pat naudojama krovinių valdymo procesui automatizuoti. Ši technologija ypač gali palengvinti darbą nustatant krovinio dydžius ir pritaikant šią informaciją krovinių išdėliojimo transporto priemonėse ir sandėliuose planavimo metu. Be to, dirbtinis intelektas gali tikrinti krovinių klasifikaciją, jų atitikimą standartams ir reikalavimams. Kompiuterinė vizija gali taip pat palengvinti ypač nuobodų inventorizacijos procesą.

Dirbtinio intelekto remiama ir analizuojama kompiuterinė vizija gali būti plačiai pritaikyta ne tik įvairiuose segmentuose, pvz.: mažmeninėje prekyboje, sveikatos apsaugoje, pramonėje, bet ir pagelbėti natūralių stichinių nelaimių atveju ir pašalinti jų pasekmes.

Didysis Brolis stebi

Aišku, iki pilno kompiuterinės vizijos panaudojimo visuose minėtuose segmentuose dar tolimas kelias. DHL ekspertai identifikavo jau kelis iššūkius ir abejones, susijusias su šia technologija.

Svarbiausias iš jų gali būti visuomenės sutikimas dėl nuolatinio jų stebėjimo darbo metu. Atsižvelgiant į daugybę teisės aktų, susijusių su asmens duomenų apsauga ir neskelbtina informacija, šiuos klausimus taip pat teks aptarti, siekiant plačiau panaudoti kompiuterinę viziją. Jau nekalbant apie kibernetinį saugumą, nes ši technologija apdoros esminius ir ypatinguosius duomenis.

Nepaisant to, moraliniai ir teisėkūros klausimai, tai tik pradžia. Analizę atliekanti įranga turi būti tinkamai užprogramuota ir „apmokyta“, įrankiai, teikiantys vaizdus, tinkamos ir aukštos kokybės (ir pastoviai atnaujinami). Maža to, tinkamų įrankių neįmanoma įsigyti parduotuvėje bet kada panorėjus – juos būtina tinkamai pritaikyti įmonės poreikiams.

Paantraštės