TransInfo

Branżowy startup Sophy scala i ułatwia komunikację w transporcie

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty

Aby firma mogła zasługiwać na miano startupu musi być bardzo innowacyjna. Lista tego rodzaju przedsiębiorstw rośnie w ostatnich latach bardzo szybko. Również tych, które funkcjonują w logistyce i transporcie. Specjalnością Sophy jest uproszczenie komunikacji w sektorze transportowym. Zadanie bynajmniej nie jest proste.

Problem istnieje od dawna, a jego powodem jest mnogość kanałów komunikacji. E-maile, Skype, WhatsApp, Viber, SMS – to tylko niektóre z możliwości komunikacyjnych i jednocześnie “generatorów” problemu. Dochodzi do tego różnorodność języków, tylko w Unii Europejskiej kierowcy władają 24 językami. To wszystko ma wpływ na codzienność pracowników transportu drogowego w Europie. Przekazywanie informacji pomiędzy uczestnikami transakcji bywa kłopotliwe. W wielu przypadkach mamy do czynienia ze stratą dużej ilości czasu, pieniędzy.

Twórcami założonego w 2017 r. startupu: bracia Roman, Christopher, Gerald Gutscher oraz Marcus i Gerhard Gruber (właściciele firmy informatycznej Documatrix) znają się od wielu lat. W 2018 r. przystąpił do nich Aleksaner Iwanov. Wszyscy mają doświadczenia w transporcie, zajmując się bądź samymi przewozami, bądź oprogramowaniem dla firm transportowych. Spotykali się zatem z podobnymi trudnościami. Przez lata pracy w sektorze transportowym przekonali się jakim problemem jest mnogość połączeń, wiadomości e-mail i dokumentów. Wiedzą, że dane i dokumenty generowane z różnych systemów są przesyłane różnymi kanałami, a przepływ informacji stał się procesem męczącym i podatnym na błędy, wymagającym dużo wysiłku i czasu.

Startup Sophy pochodzi z Austrii, swą siedzibę ma w Wiedniu

Za kluczowe zadanie organizatorzy firmy uznali znalezienie sposobu na optymalizację komunikacji wzdłuż łańcucha transportowego. Twórcy startupu Sophy postawili na uproszczenie komunikacji pomiędzy firmami logistycznymi i to w taki sposób, aby komunikacja ta była “otwarta” dla wszystkich spedytorów i innych branż. Zasada jest prosta. Chodziło o zautomatyzowanie wszystkich monotonnych zadań komunikacyjnych. Pozytywnym impulsem było to, że w połowie 2017 r. w UE zlikwidowano opłaty roamingowe, zwiększając dostępność mobilnego transferu danych.

Utworzenie pojedynczego kanału komunikacji, zmniejszenie bądź nawet wyeliminowanie ręcznego transferu danych może znacząco skrócić czas poświęcany na prosty transfer informacji

Jak to działa? Otóż przesyłka (z / do, rozmiar, towar, przewoźnik) jest wprowadzana do aplikacji internetowej. Kierowca pojazdu odbiera dane przesyłki w aplikacji mobilnej na smartfonie. Pozycja pojazdu i status przesyłki są następnie dostępne dla wszystkich uczestników transportu w aplikacji internetowej.

Sophy to platforma składająca się z aplikacji internetowej w chmurze i aplikacji na telefon komórkowy kierowcy. Umożliwia śledzenie aktualnej lokalizacji transportu i łączy wszystkich uczestników, tłumacząc w czasie rzeczywistym komunikaty i informacje na odpowiedni język ojczysty – bezpośrednio i w sposób przyjazny dla użytkownika. Funkcjonalność wynika z zastosowania prostej i przejrzystej aplikacji na smartfona kierowcy ciężarówki i przeglądarki internetowej. Bezpośrednia komunikacja to jedno, chodzi też o możliwość np. przesłania dokumentów i zdjęć bezpośrednio z ciężarówki, czy przekazywania informacji o stanie realizacji zadania. Tłumaczenie z jednego języka na drugi odbywa się automatycznie.

Sophy można łatwo zintegrować z innymi systemami, takimi jak SAP i Microsoft Dynamics. Aplikacja ma też interfejsy do najpopularniejszych narzędzi dyspozytorskich i giełd transportowych. Nie ma też problemów z integracją z istniejącymi systemami ERP, co eliminuje wielokrotne wprowadzanie danych i automatycznie aktualizuje te systemy.

Zobacz Sophy na żywo podczas: 

hyperLOG 2019

Fot. Sophy/YouTube

Tagi