TransInfo

Koniec z cwaniactwem na polskich drogach. Jesienią szykują się duże zmiany dla kierowców

Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty

Ministerstwo Infrastruktury pracuje obecnie nad przepisami, które wprowadzą obowiązek jazdy na suwak i tworzenia korytarza życia. Mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Trzeci kwartał 2019 r. przyniesie ważne zmiany na drogach w Polsce. Jesienią tego roku Rada Ministrów ma bowiem przyjąć projekt zmian dot. zarówno tzw. jazdy na suwak jak i tworzenia korytarza życia. 

Jazda na suwak

Obecnie znaki informujące o jeździe na suwak są jedynie zaleceniem, jak należy zachować się na drodze we wskazanym miejscu. Taki sposób jazdy nie jest zatem obowiązkiem, choć wpływa on znacząco na bezpieczeństwo i płynność ruchu przed zwężeniem jezdni. 

Potrzebę wprowadzenia nowych przepisów Ministerstwo Infrastruktury sygnalizowało już w 2012 r. Wówczas resort wskazał, że przygotowanie takich regulacji będzie wymagało czasu. 

Dziś wiemy już, kiedy nowy obowiązek wejdzie w życie. Projekt ustawy trafił do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów z datą przyjęcia na III kwartał 2019 roku. 

Zgodnie z nowymi przepisami, w przypadku zwężenia dwóch pasów do jednego, kierowcy jadący pasem kontynuowanym będą musieli wpuścić pojazd, którego pas się kończy. Rząd liczy, że nowe regulacje pozwolą zmniejszyć korki nawet o 50 proc., a także zmniejszyć liczbę kolizji i ograniczyć agresję drogową.

Miejmy nadzieję, że nowelizacja ukróci naganne zachowania “szeryfów” na polskich drogach:

Korytarze życia mało precyzyjne

Ministerstwo Infrastruktury zajęło się również drugim, szalenie ważnym tematem, mianowicie nad korytarzem życia. Choć w polskim prawie mamy przepis dotyczący ułatwienia przejazdu dla karetek, to jednak nie nakłada on na kierowców obowiązku formowania korytarza dla służb ratunkowych.

Przepisy wymuszające tworzenie korytarzy życia na drogach szybkiego ruchu wejdą, podobnie jak obowiązek jazdy na suwak, jesienią tego roku.  Nowe zasady mają być jasne i proste – czytamy w projekcie. 

Wysokość kar za niestosowanie się do nowych regulacji, nie jest na razie znana.

Fot. Wikimedia.org

Tagi