TransInfo

Fot. AdobeStock/MaxSafaniuk

Wojna dała się we znaki przewozom intermodalnym na kolei

Wyniki transportu intermodalnego zmniejszyły się o ponad 12 proc. w I kwartale 2023 roku (w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku) - wynika z najnowszych statystyk Urzędu Transportu Kolejowego. Przewoźnicy kolejowi przetransportowali mniej tego rodzaju ładunków, co jest pokłosiem sytuacji geopolitycznej.

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

Pozostało 85% artykułu do przeczytania.

Dołącz do premium lub zaloguj się i skończ czytanie

W I kwartale 2023 r. w kolejarze przewieźli ponad 5,8 mln ton ładunków intermodalnych. Wykonano przy tym pracę przewozową blisko 1,9 mld tonokilometrów. To wynik o 0,8 mln ton mniejszy niż I kwartale 2022 r. (spadek o 12,1 proc.). Również praca przewozowa w tym okresie była mniejsza o prawie 0,3 mld tono-km – wyniosła blisko 1,9 mld tono-km (mniej o 12,5 proc.).

Patrząc przez pryzmat jednostek ładunkowych – I kwartał tego roku także był słabszy niż w 2022 roku. Przewoźnicy kolejowi przetransportowali ponad 397 tys. sztuk jednostek, co odpowiadało 625 tys. TEU. W stosunku do wyników z poprzedniego roku liczba przewiezionych jednostek spadła o 11,3 proc., a według TEU – o 15,3 proc.

W ogóle transportu kolejowego, przewozy intermodalne stanowiły 9,6 proc. (według masy) i 11,6 proc. (według wykonanej pracy przewozowej).

Mniejsze ładunki intermodalne na granicach

Sytuacja za wschodnią granicą niewątpliwie wpłynęła na transport kolejowy, w tym na segment przewozów intermodalnych. Przewieziona masa ładunków na przejściach granicznych obsługujących przewozy na Nowym Jedwabnym Szlaku w I kwartale tego roku spadła o blisko 50 proc. rok do roku” – komentuje dr inż. Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego. 

Prezes UTK dodaje, że nadal nie ma pewności jak sytuacja geopolityczna wpływać będzie na przewozy intermodalne w dalszej perspektywie.

Na pewno segment ten ma potencjał. Przewozy intermodalne to także trasy północ-południe z portów morskich, dlatego trzeba poszukiwać nowych kierunków i rozwijać ofertę dla klientów” – zaznacza Ignacy Góra.

Spadki są widoczne także w zestawieniu wyników za I kwartał 2023 r. z wynikami za IV kwartał 2022 r. Masa towarów zmniejszała się o ponad 0,3 mln ton (zmiana o 5,5 proc.), a wykonana praca przewozowa o blisko 0,1 mld tono-km (zmiana o 4,2 proc.). Mniejsza o ponad 8 tys. sztuk była ponadto liczba przewiezionych jednostek oraz liczba TEU – o blisko 27 tys. TEU.

UTK podaje, że w I kwartale 2023 r. kolejowe przewozy intermodalne wykonywało 23 licencjonowanych przewoźników. Pod względem przewiezionej masy i wykonanej pracy przewozowej największe udziały miały: PCC Intermodal, DB Cargo Polska oraz PKP Cargo.

Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów trans.info premium

Nie trać dostępu do swoich ulubionych treści od dziennikarzy oraz ekspertów z branży TSL.

  • ciesz się czytaniem BEZ REKLAM
  • dostęp do WSZYSTKICH artykułów
  • dostęp do WSZYSTKICH „Magazynów Menedżerów Transportu”
  • dostęp do WSZYSTKICH nagrań wideo i podcastów
  • Poznaj wszystkie korzyści
WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj przez 30 dni za darmo.

Każdy kolejny miesiąc 29,90 zł

Masz już subskrypcję?Zaloguj się

Tagi