TransInfo

Фот. AdobeStock/Aleksei

Litewscy przewoźnicy mają tysiące ciężarówek zarejestrowanych w innych krajach UE

Obecnie dziewięć na dziesięć litewskich firm boryka się ze zwiększonymi kosztami związanymi z powrotem ciężarówek i kierowców do kraju rejestracji. By obniżyć koszty przewoźnicy z Litwy rejestrują ciężarówki w innych krajach UE. Takie dane pokazuje badanie przeprowadzone przez litewską organizację International Transport and Logistics Alliance (TTLA) w marcu tego roku.

Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty

Pozostało 85% artykułu do przeczytania.

Dołącz do premium lub zaloguj się i skończ czytanie

Ponad jedna trzecia ankietowanych litewskich przewoźników twierdzi, że z powodu obowiązkowego powrotu ciężarówki do kraju siedziby, co wynika z przepisów Pakietu Mobilności, koszty działalności wzrosły nawet o 15 proc. Ponad połowa twierdzi, że koszty skoczyły jeszcze bardziej.

Aby kontrolować wzrost kosztów, firmy transportowe i spedycyjne z Litwy pootwierały oddziały w krajach UE. Badanie TTLA wykazało, że w państwach Unii litewscy przewoźnicy zarejestrowali 8,3 tys. nowych ciężarówek. Główne kierunki przeprowadzek z Litwy się nie zmieniły – są to nadal Polska i Niemcy.

Według TTLA, ze względu na obowiązek okresowego powrotu ciężarówek do bazy firmy, mniej z nich jest w stanie realizować przewozy towarowe. Dlatego, aby utrzymać zdolność przewozową ładunków, firmy muszą kupować więcej nowych ciągników. Według TTLA 80 proc. firmy stanęło przed dodatkowym zapotrzebowaniem na pojazdy w związku z nowym obowiązkowym powrotem przewidzianym przez Pakiet Mobilności.    

Wszystkie firmy, które wzięły udział w badaniu, wskazały, że w związku z wypełnianiem postanowień Pakietu Mobilności borykają się z dodatkowym niedoborem kierowców. Według Międzynarodowego Związku Transportu Drogowego IRU na koniec 2022 r. liczba wolnych miejsc pracy dla kierowców w UE sięgnęła 500 tys.” – czytamy w komunikacie prasowym TTLA.

Natomiast według litewskiego stowarzyszenia przewoźników “Linava” w 2022 r. ponad 800 litewskich  firm transportowych i logistycznych kontynuowało swoją działalność za granicą. Do rozwoju działalności litewscy przewoźnicy wybierają – oprócz Polski i Niemiec – Niderlandy i Danię. Litwini zarejestrowali w samej Polsce około 700 oddziałów i 7 tys. ciągników.

 

Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów trans.info premium

Nie trać dostępu do swoich ulubionych treści od dziennikarzy oraz ekspertów z branży TSL.

  • ciesz się czytaniem BEZ REKLAM
  • dostęp do WSZYSTKICH artykułów
  • dostęp do WSZYSTKICH „Magazynów Menedżerów Transportu”
  • dostęp do WSZYSTKICH nagrań wideo i podcastów
  • Poznaj wszystkie korzyści
WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj przez 30 dni za darmo.

Każdy kolejny miesiąc 29,90 zł

Masz już subskrypcję?Zaloguj się

Tagi