Naujas ES susitarimas dėl sunkvežimių išmetamo CO2 kiekio standartų. „Ambicingas ir subalansuotas kompromisas“

Naujas ES susitarimas dėl sunkvežimių išmetamo CO2 kiekio standartų. „Ambicingas ir subalansuotas kompromisas“

Vidutinis skaitymo laikas 2 minutės

Derybininkai iš valstybių narių ir Europos Parlamento susitarė dėl išmetamųjų teršalų standartų, taikomų sunkvežimiams ir autobusams. Europos Sąjunga tikisi, kad naujos ribos paskatins transporto priemonių gamintojus gaminti kelių transportui ekologiškus sprendimus.

Sąjunga nustatė, kad vidutiniai išmetamo anglies dioksido (CO2) kiekiai sunkvežimiuose ir autobusuose 2030 m. turi būti 30 proc. mažesni nei 2019 m. 2025 m. bus taikomas tarpinis tikslas – 15 proc. ES nori paskatinti įmones gaminti mažai teršiančias ir nulinės emisijos transporto priemones – patvirtino Europos Komisija. Tikslas nustatytas 2030 m. bus peržiūrėtas 2022 m.

22 proc. CO2 emisijos – iš sunkvežimių

Šiuo metu Europoje sunkvežimiai atsako už 22 proc. transporto priemonių išmetamųjų teršalų, nors jie sudaro mažiau nei 5 proc. dalyvaujančių kelių eisme. ES pirmą kartą nustato sunkvežimių išmetamo CO2 kiekio standartus.

Kaip paskelbta Europos transporto ir aplinkos federacijos („Transport & Environment“, trumpai T&E) oficialiame pranešime, išmetamo CO2 kiekio sumažinimas 15 proc. padės sutaupyti vežėjams 20 tūkst. Eur degalams vienam sunkvežimiui per 5 metus. O išmetamo CO2 kiekio sumažinimas 30 proc. padės sutaupyti apie 60 tūkst. Eur (vienam sunkvežimiui per 5 metus).

Klimato komisaras Miguelis Aria Kante (Miguel Aria Canete) parašė pareiškime, kad suderintas kompromisas yra ambicingas ir subalansuotas.

Nauji transporto priemonių išmetamo CO2 kiekio standartai yra puiki naujiena sunkvežimių vairuotojams ir aplinkai. Po 20 metų labai mažos pažangos kuro taupymo srityje, sunkvežimių gamintojai dabar turės pradėti siūlyti nebrangias, mažai teršiančias transporto priemones, kurios Europos transporto pramonei sutaupys labai daug kuro. „Bet tai tik pradžia, o tikslai po peržiūros 2022 m. gali tapti dar ambicingesni“ – susitarimą komentuoja Stefas Kornelis (Stef Cornelis) – „Transport & Environment“ transporto specialistas.

Šių derybų metu buvo patvirtinti naujoviški paskatinimai gamintojams ir sunkvežimių parkų savininkams tam, kad naudotų nulinės ar mažos emisijos sunkvežimius.

Šiuos susitarimus vis dar turi patvirtinti 28 šalių ministrai ir europarlamentarai plenarinės sesijos metu.

Pixabay.com nuotr.

Paantraštės