TransInfo

Fot. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Rekordowy rok w polskich portach. Zyskały na ukraińskim konflikcie

W 2022 r. w polskich portach przeładowano 133 mln ton towarów, o 18 proc. więcej niż w poprzednim roku - poinformował na konferencji prasowej Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury.

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

„Mamy fantastyczną wiadomość (…) jeśli chodzi o wynik, to pokonaliśmy kolejne rekordy” – powiedział wiceminister infrastruktury.

W 2021 r. w polskich portach obsłużono 113 mln ton ładunków. Wówczas wzrost rok do roku wyniósł 9 proc.

Wiceminister przypomniał, iż jeszcze w 2008 r. na polskich nabrzeżach przeładowano 52,5 mln ton towarów.

Największym portem w Polsce jest Port Gdańsk, który w roku ubiegłym osiągnął wynik przeładunkowy na poziomie 68,2 mln ton. Stanowiło to wzrost o 15 mln ton (aż 28 proc.) w stosunku do 2021 r. Przeładunki w gdańskim porcie stanowią 51,3 proc. łącznego wyniku polskich przystani. Gdańsk umacnia swoją pozycję jako, że rok wcześniej przeszło przez niego 47 proc. całości towarów obsłużonych w polskich portach.

Dodatkowo Gdańsk jest drugim największym portem na Bałtyku (za rosyjską Ust-Ługą).

Ukraińskie echo

W gdańskim porcie największy wolumen stanowiły paliwa płynne (25,5 mln ton, wzrost o 35 proc. rok do roku). Największe wzrosty rok do roku zanotowały jednak węgiel (o 175 proc.), drewno (o 413 proc.) i rudy (o 133 proc.). Rekordowym wynikiem dla portu były także przeładunki zbóż – osiągnięto tu poziom 2 mln ton (wzrost o 19 proc.).Wzrosty te są konsekwencją wybuchu wojny na Ukrainie. Polska służyła jako okno na świat dla ukraińskiego zboża w czasie blokady morskiej tego kraju. Jednocześnie ograniczenie importu węgla, ropy i paliw z Rosji sprawiło, iż zaczęto szukać zamorskich źródeł tych surowców.

Terminal kontenerowy Baltic Hub przeładował 2,07 mln TEU. To wynik zbliżony do zeszłorocznego. Wynika to głównie z prowadzonych w porcie inwestycji. Zakładają one modernizację terminali 1 i 2 oraz budowę nowego terminala. Całość inwestycji ma zakończyć się w 2025 r. Dzięki niej przepustowość Baltic Hub zwiększy się o 50 proc.

Na Pomorzu Zachodnim też wzrosty

W portach Szczecin i Świnoujście przeładowano 36,8 mln ton – o 10,8 proc. więcej niż w 2021 r. Zespół portów ulokował się tym samym na 5. miejscu wśród portów na Bałtyku – powiedział Daniel Stachiewicz, wiceprezes spółki zarządzającej portami. Oznacza to, iż w czołowej piątce bałtyckim nadbrzeży znajdują się dwa polskie porty.

Tu także słychać echa ukraińskiego konfliktu. Przeładunki węgla wzrosły o 50,8 proc. rok do roku, paliw o 42,5 proc., zaś LNG w Świnoujściu o 54,6 proc. W terminalu LNG rozładowano 4,4 mln ton gazu. Dzięki kończonym właśnie inwestycjom, w tym roku będzie można przeładować nawet 8 mln ton błękitnego paliwa (co stanowi ok. 1/3 zapotrzebowania polskiej gospodarki).

W porcie w Gdyni przeładowano w 2022 r. o 6 proc. więcej ładunków niż w poprzednim roku – 28,2 mln ton. Od 2013 r. wynik wzrósł o 91 proc. Najbardziej dynamiczny wzrost w 2022 r. zanotowano w kategoriach: węgiel i koks (skok o 174 proc. rok do roku) oraz drewno (o 109,1 proc. więcej).

Tagi