TransInfo

AdobeStock_sveta nuotr.

Vienas žingsnis į priekį, du – atgal: lėtas Europos ekonomikos atsigavimas

Po lapkričio euforijos, gruodžio mėnesį Europos gamybos sektoriui atėjo laikas šiek tiek atvėsti. PMI indekso rodmenys Europoje rodo, kad atsigavimas gali užtrukti ilgiau, nei manyta. Tai rodo "S&P Global Market Intelligence" ekonominiai indikatoriai.

Vidutinis skaitymo laikas 6 minutės

Euro zonos pardavimo vadybininkų indeksas (PMI) gruodį pasiekė 44,4 punkto. Palyginti su lapkričio rezultatu jis padidėjo, nors nežymiai. Jis buvo didžiausias per pastaruosius septynis mėnesius.

Nepaisant to, paskutinis metų mėnuo nuvylė – lapkritį jis padidėjo 1,1 p., todėl optimistai su viltimi žvelgė į ateitį. Tačiau apie dinamišką atsigavimą negali būti nė kalbos. Be to, euro zonos gamybos PMI rodiklis išliko žemiau neutralaus punkto (50), reiškiančio sektoriaus augimą.

PMI sudarančių subindeksų analizė parodė, kad sumažėjo gamyba ir nauji užsakymai. Gamyba ypač smarkiai sulėtėjo Prancūzijoje, kurioje buvo užfiksuotas vienas iš didžiausių indekso sumažėjimų. Gamyba sumažėjo daugiausia dėl mažesnio naujų užsakymų lygio. Kaip pažymi „S&P Global” analitikai, eksporto užsakymai euro zonoje mažėja jau dvejus metus.

Pasaulio gamybos PMI rodiklis

Tačiau nedidelė naujų produktų paklausa leido bendrovėms pasivyti ankstesnius užsakymus. Įmonės taip pat mažina atsargas, sukauptas per pandemiją ir tiekimo grandinių apkrovą. Gruodį šių atsargų sumažėjimas buvo vienas didžiausių per visą istoriją.

Kainų mažėjimas taip pat akivaizdus. Maža paklausa ir mažėjanti infliacija (o tai reiškia mažesnes pusgaminių kainas) reiškia, kad gamintojai gali sau leisti mažinti galutines kainas, kad paskatintų pardavimus. Nepaisant to, pusgaminių ir žaliavų kainų sumažėjimas buvo mažiausias per aštuonis mėnesius, o galutinių produktų – per septynis mėnesius.

Nerimą kelianti euro zonos tendencija – mažėjantis užimtumo lygis euro zonos šalyse. Apdirbamosios gamybos sektoriuje dirbančių žmonių skaičius mažėja nuo 2023 m. birželio mėnesio. Vis dėlto euro zonos pramonės respondentai gana optimistiškai vertina ateitį, o jų lūkesčiai dėl sektoriaus gerovės ateityje yra geriausi per pastaruosius aštuonis mėnesius.

Kaip ir prieš mėnesį, Graikija išlieka vienintele euro zonos šalimi, kurioje gamybos sektorius plečiasi. Šalies indekso rodiklis siekė 51,3 p. ir buvo didžiausias per keturis mėnesius. Airija taip pat priartėjo prie 50 reikšmės ribos (48,9 p.).

Prancūzijoje užfiksuotas žemiausias indekso lygis per 3,5 metų. Gruodį rodiklis siekė 42,1 p. – 0,5 p. mažiau nei prieš mėnesį. Iš didžiųjų Europos šalių Ispanijos ir Italijos ekonomika taip pat negrįžo į augimo trajektoriją – šių šalių indeksas siekė atitinkamai 46,2 ir 45,3 p.

Pagerėjimas Vokietijoje

Teigiama naujiena – dar vienas Vokietijos pramonės indekso pagerėjimas. Indeksas siekė 43,3 p., palyginti su 42,6 p. lapkričio mėnesį. Tai jau penktas mėnuo iš eilės, kai indeksas auga. Nepaisant to, jis vis dar nepasiekė neutralaus 50 p. lygio. Be to, jis taip pat yra žemiau kitos ribos (44 p.), reiškiančios pramonės susitraukimą.

„S&P Global Market Intelligence” analitikai nurodo, kad „Vokietijos pramonės sektorius 2023 m. baigė su aiškiu nuosmukiu, tačiau yra daug ženklų, kad blogiausia jau praeityje”.

Nors dabartinė gamyba ir užimtumas gruodį sumažėjo, būsimos padėties rodikliai atrodo palankesni. Nauji užsakymai vėl sumažėjo, tačiau lėtėjimas buvo lėčiausias nuo balandžio. Gera žinia yra ta, kad pirmą kartą per aštuonis mėnesius verslo lūkesčiai buvo teigiami.

Hamburgo komercinio banko ekonomistas dr. Cyrus de la Rubia gana vaizdžiai apibūdino padėtį Vokietijos pramonėje. Jis palygino ją su kalnuose pasiklydusiu ir netyčia nusileidusiu į slėnį keliautoju.

“Matome pažangą ieškant tinkamo kelio iš slėnio, tačiau vis dar nežinome, kaip arti tas kelias yra”, – pasakė jis.

Tiek Vokietijoje, tiek likusioje euro zonos dalyje mažėja gamybos priemonių užsakymų. Tai reiškia, kad mažėja jų kainos ir trumpėja pristatymo laikas. Tačiau verta pabrėžti, kad ši padėtis gali pasikeisti jau sausio mėnesį. Gruodį kilo nauja krizė dėl Raudonosios jūros ir Sueco kanalo. Dėl Jemeno husių kovotojų veiklos daugelis laivybos bendrovių nusprendė plaukti į Europą aplink Afriką, todėl pailgės pristatymo laikas ir padidės išlaidos.

Žingsnis atgal po didelio žingsnio į priekį

Kalbant apie Lenkijos pramonę, verta priminti, kad lapkritį buvo užfiksuotas didžiausias iki šiol šios šalies PMI rodiklio padidėjimas. Tuo metu svarstėme, ar tai stipraus atsigavimo pradžia, ar tik laikina korekcija. Deja, praėjusio mėnesio indeksas siekė 47,4 p., palyginti su lapkričio 48,7 p. Tai jau dvidešimtas mėnuo iš eilės, kai mūsų kaimynės indeksas nepasiekė 50 punktų ribos.

Lenkijoje taip pat mažėjo gamybos sąnaudų kainos. Tai lėmė mažesnes galutinių produktų kainas. Tie, kurie tikėjosi sėkmingo piko sezono, smarkiai klydo. Produkcijos atsargos didėja trečią mėnesį iš eilės. ”S&P Global” analitikų teigimu, šios padėties priežastis yra silpnesni nei tikėtasi metų pabaigos pardavimai.

Šviesa horizonte

„S&P Global Market Intelligence” ekonomikos direktorius Trevoras Balchinas nepaisant sulėtėjimo, gruodžio mėnesio rezultatus vertina optimistiškai.

“Naujausi duomenys neturėtų pernelyg atitraukti dėmesio nuo pastarojo meto augimo tempo, nes PMI rodiklis nuo 2023 m. rugpjūčio žemiausio lygio pakilo daugiau nei keturiais punktais, o būsimos gamybos indeksas yra vienas didžiausių per pastaruosius dvejus metus”, – pasakė T. Balchinas.

Įmonių prognozės dėl gamybos per ateinančius 12 mėnesių išliko teigiamos, nes įmonės pranešė apie planuojamus naujus produktus ir gamybos pajėgumus. 

Paantraštės