Szef XPO zdradza sposób na zwiększenie wydajności i uwolnienie zasobów w branży

main:posts.readingTime

Szef XPO zdradza sposób na zwiększenie wydajności i uwolnienie zasobów w branży

Bradley Jacobs, prezes XPO Logistics, jednej z największych na świecie firm logistycznych opowiedział w wywiadzie dla telewizji Bloomberg o wpływie e-commerce na dzisiejszą logistykę oraz obecnych i przyszłych trendach. Według szefa XPO konieczne jest zwiększenie wydajności transportu, co wydaje się możliwe tylko dzięki “platformizacji”, czyli stworzeniu platformy pozwalającej na powszechną wymianę informacji o zasobach pomiędzy wszystkimi podmiotami na rynku.

W wywiadzie dla telewizji Bloomberg Jacobs wymienił m.in. obecne trendy kształtujące branżę logistyczną. Wg niego na jej dynamiczny rozwój od lat wpływa w ogromnym stopniu rynek e-commerce i potrzeby coraz bardziej wymagających klientów np. szybka obsługa zwrotów, dostawa do domu w ciągu kilku godzin lub następnego dnia.

Jacobs zdiagnozował, co może stanowić największą przeszkodę w spełnieniu rosnących wymagań klientów

Dziś w Stanach Zjednoczonych po autostradach jeździ około 3 milionów ciężarówek klasy 8 (najcięższe pojazdy ciężarowe w Stanach Zjednoczonych – przyp. red.) i wszystkie one znajdują się w niewłaściwym miejscu. Są one niewykorzystane w około 20-25 procentach, co oznacza, że przestrzeń ładunkowa, jaką dysponują, jest w około jednej czwartej pusta. To nie jest wydajne, a w zasadzie całkowicie nieefektywne. Powodem tego jest to, że nie ma centralnego miejsca (platformy – przyp. red.), w którym można się zalogować i zobaczyć, gdzie są wszystkie te ciężarówki. Jeśli takie zbiory informacji zostaną odblokowane, zwiększy się wydajność (transportu – przyp. red.) – tłumaczy Jacobs.

Jak dodał CEO XPO, “potrzebne jest rozwiązanie, które będzie stanowiło szerokie źródło ofert i informacji w jednym miejscu”.

Taką możliwość już dzisiaj oferują niektóre otwarte platformy cyfrowe np. ShipWell w Stanach Zjednoczonych albo nowa Platforma Trans.eu w Europie. Korzystanie z tego typu narzędzi daje nie tylko kluczowy dla zarządzania zasobami obraz sytuacji na całym rynku, a nie jego fragmencie, ale również pozwala, za pomocą automatyzacji i algorytmów zminimalizować ryzyko błędów i przyspieszyć pracę spedytorów oraz, co najważniejsze, dać im dostęp do znacznie większych zasobów (przewoźników) niż dotychczas.

Pełną rozmowę można zobaczyć klikając w poniższe wideo:

 

Fot: XPO Logistics

Trending articles
comments
0 comments
Removed user