Europarlament chce przedłużyć ważność przeglądów technicznych, praw jazdy i certyfikatów kompetencji zawodowych

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

Parlament Europejski wprowadził zmiany do rozporządzenia, które przedłuża ważność przeglądów technicznych, certyfikatów kompetencji zawodowych kierowców i praw jazdy. PE dokłada do propozycji Komisji Europejskiej jeszcze jeden miesiąc. 

Zaledwie dwa tygodnie po przedłożeniu przez Komisję Europejską projektu rozporządzenia, europosłowie przyjęli go podczas głosowania przeprowadzonego w trybie pilnym. Główną nowością jest przedłużenie okresu ważności niektórych dokumentów do siedmiu miesięcy od daty wygaśnięcia, zamiast sześciu, które proponowała KE – donosi hiszpańska federacja związków transportowych Fenadismer. Ponadto Europarlament chce, by przedłużenie dotyczyło dokumentów, które utraciły ważność między 1 lutego a 31 sierpnia, a nie między 1 marca a 31 sierpnia, jak sugerowała Komisja. 

Nadzwyczajne środki przewidziane w rozporządzeniu dotyczą:

– praw jazdy,

– badań zdatności do ruchu drogowego pojazdów silnikowych i ich przyczep,

– licencji wspólnotowych oraz świadectw kierowcy dotyczących świadczenia usług transportu drogowego towarów,

– jednolitych certyfikatów bezpieczeństwa.

Parlament zaproponował przedłużenie ważności dokumentów na siedem miesięcy w przypadku przeglądów technicznych, certyfikatów kompetencji. Natomiast w przypadku przeglądów tachografów przedłużenie ważności to 6 miesięcy i obejmuje przypadki wygaśnięcia między 1 marca a 31 sierpnia – tłumaczy Fenadismer. 

Ponadto Komisja zaproponowała rozluźnienie dla przedsiębiorstw transportowych, które nie spełniają już wymogu zdolności finansowej. KE chce przedłużyć z sześciu do dwunastu miesięcy okres, w którym muszą one wykazać, że spełniają go ponownie. Komisja taki okres chciała zaoferować przedsiębiorstwom, których zdolności zostały ocenione między 1 marca a 31 grudnia br., PE z kolei zaproponował, by 12-miesięcznym okresem objąć firmy, których zdolność finansowa była oceniona między 1 marca a 30 września br. Przypominamy, że odpowiednia zdolność finansowa jest wymogiem uzyskania i utrzymania licencji na wykonywanie zawodu przewoźnika. 

Zgodnie z propozycją PE, każdy kraj zdecyduje, czy zastosować te specjalne środki dla branży transportowej, czy nie. Państwa członkowskie będą jednak zobowiązane dochować terminów w przypadku zagranicznych firm realizujących przewozy na ich terytorium. 

Przykładowo, gdyby Dania nie zdecydowała się na przedłużenie ważności przeglądów technicznych pojazdów, nie będzie ona mogła wymagać, aby portugalska ciężarówka miała aktualny przegląd, jeśli w portugalski rząd wprowadził ten nadzwyczajny środek, a przewoźnik mieści się w wyznaczonym terminie – tłumaczy Fenadismer. 

Kraje, w których pandemia będzie wymagała dalszego przedłużania ważności dokumentów w transporcie, będą mogły je zastosować, ale na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy. Będą musiały wówczas powiadomić KE o tym środku przed 1 sierpnia br. 

Teraz propozycje PE musi zaakceptować jeszcze Komisja Europejska.


Fot. Pixabay/you_littleswine/public domain

Tagi