TransInfo

Jubileusz Freightlinera i nowa Cascadia

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

Daimler Trucks North America (DTNA) świętuje 75-lecie istnienia swej kultowej marki Freightliner. Niejako przy okazji, w tym roku rozpoczęła się produkcja gruntownie odmłodzonego modelu Cascadia.

Freightliner Trucks, działający od 1942 r. producent ciężarówek, mający siedzibę w amerykańskim Portland, to obecnie część grupy Daimler AG. Auta produkowane są w Stanach Zjednoczonych i Meksyku. Szczególnie popularne są modele M2 (106 i 112), a także Coronado i Cascadia.  

Nowa Cascadia pokazana została wprawdzie po raz pierwszy jesienią 2016 r., jednak jej produkcja rozpoczęła się roku bieżącym (w przygotowanie modelu oraz linię produkcyjną zainwestowano ok. 300 mln dolarów).

Auto adresowane jest przede wszystkim dla dużych firm. Przynależność do grupy Daimler zobowiązuje, dlatego też pod maską kolosa znalazły się silniki znane z aut obecnych w europejskiej sieci koncernu. Jednostka oznaczona jako Detroit Diesel (DD 13) to nic innego jak znany z aut Mercedesa (m.in. Actros i Arocs) sześciocylindrowy silnik rzędowy OM 471 o poj. 12,8 l. Takich zapożyczeń jest więcej: fabryczne są osie napędowe, a napęd z 400-konnych jednostek przenoszony jest za pośrednictwem zautomatyzowanej przekładni Powershift (DT12, 12- stopniowa). Oferta napędowa jest zresztą szersza, gama obejmuje silniki o mocy od 350 do 600 KM (również z przekładniami: manualną Eaton oraz automatyczną Allison). Ciągnik oferowany jest w konfiguracjach: 6×4; 6×2 oraz 4×2.

Cascadia zewnętrznie nawiązuje do swych protoplastów, jednak to na wskroś nowoczesne auto. Sami projektanci określają je mianem najmocniej skomunikowanej sieciowo ciężarówki, jaką kiedykolwiek zbudowała firma DTNA. Podkreślają przy tym, że już dzisiaj w Ameryce Północnej ponad 275 tys. samochodów tego producenta jest połączonych z siecią.

“Kluczem” jest Truck Data Center, zintegrowana jednostka komputerowa w ciężarówce, zapewniająca komunikację z systemem telematycznym. Dzięki niemu możliwa jest przede wszystkim zdalna diagnostyka najistotniejszych podzespołów, co pozwala np. z wyprzedzeniem planować niezbędne czynności serwisowe. Producent zwraca uwagę także na znaczące (do 8 proc.) ograniczenie zużycia paliwa, co ma wynikać z lepszej aerodynamiki i większej niż u poprzednika ilości systemów wspomagających.

DTNA obchodzi w bieżącym roku także drugi jubileusz. Równe pół wieku temu na rynku pojawiły się pierwsze ciężarówki, należącej obecnie do Daimlera marki Western Star. W sumie na rynek trafiło już ponad 3,2 mln ciężarówek obu marek, w tym roku będzie to blisko 100 tys. pojazdów.

Foto: Daimler

Tagi