Odsłuchaj ten artykuł
Fot. Kacper Kowalski/portgdansk.pl
Pierwszy terminal cukrowy w Polsce powstanie w Gdańsku
Zarząd Portu Gdańsk oraz Krajowa Spółka Cukrowa zdecydowały o stworzeniu specjalnego terminala przeładunkowo-wysyłkowego do obsługi transportów cukru. Inwestycja umożliwi eksport 300 tys. ton cukru. Towar dostarczany będzie kontenerami kolejowymi i auto-silosami.
W bezpośrednim sąsiedztwie Nabrzeża Wiślanego w Gdańsku powstanie terminal przeznaczony do obsługi transportów cukru. Taka lokalizacja ma umożliwić wpływanie i załadunek statków o dużej ładowności. W skład terminala przeładunkowo-wysyłkowego wchodzić będzie m.in. silos o poj. 50 tys. t, pakownia cukru oraz magazyn, w którym znajdzie się miejsce na 10 tys. t cukru.
– Jednym ze strategicznych atutów Portu Gdańsk jest jego uniwersalność. W przeciwieństwie do naszych licznych, mocno wyspecjalizowanych konkurentów z regionu Morza Bałtyckiego, dajemy operatorom możliwość obsługiwania szerokiego wachlarza typów ładunków. W 2017 r. przez Port Gdańsk przeszło już – wyłączając paliwa, węgiel i zboża – blisko 3 mln ton ładunków masowych. Dzięki nowemu terminalowi cukrowemu bardzo szybko poprawimy te statystyki – mówi Łukasz Greinke, prezes Morskiego Portu Gdańsk.
Terminal cukrowy umożliwi rozładunek cukru dostarczanego w kontenerach kolejowych oraz auto-silosami. Przylegająca do niego infrastruktura przeładunkowo-wysyłkowa pozwoli na sprzedaż cukru w workach polipropylenowych układanych zarówno w kontenerach, jak i ładowniach statków konwencjonalnych. Na terenie przewidziano parking dla 37 samochodów ciężarowych, zaprojektowany w taki sposób, aby wyeliminować krzyżowanie się dróg samochodów ciężarowych i osobowych. W jego sąsiedztwie ulokowany zostanie depot kontenerowy, umożliwiający składowanie blisko 130 kontenerów.
Terminal cukrowy ułatwi eksport
Pierwszy terminal cukrowy w Polsce da możliwość sprzedaży eksportowej w trakcie kampanii na poziomie ok. 75 tys. t. cukru, a łącznie w ciągu całego roku Krajowa Spółka Cukrowa będzie w stanie wyeksportować około 300 tys. t.
– Ograniczymy konieczność wynajmowania powierzchni w magazynach zewnętrznych, a silos w porcie będzie efektywnie wykorzystywany. To przełoży się na redukcję kosztów handlingowych, transportowych, magazynowych, materiałowych i siły roboczej, a na końcu strat ilościowych cukru przy przemieszczaniu między cukrownią a magazynem zewnętrznym i portem – tłumaczy Henryk Wnorowski, prezes Krajowej Spółki Cukrowej.
Foto: Kacper Kowalski/www.portgdansk.pl