Šansas, kad Didžioji Britanija išstos iš ES gegužės 22 d., sudarydama susitarimą su Sąjunga, buvo prarastas. Didžioji Britanijos parlamentarų dalis penktadienį balsuojant Bendruomenių rūmuose (angl. House of Commons) atmetė techninį ES susitarimą, kurį parėmė Ministrė Pirmininkė Theresa May. Taigi, kietas „Brexitas“ tapo dar realesnis, o tai gali reikšti daug sunkumų transporto įmonėms, kurios vykdo krovinių gabenimą į salas.
Penktadienį britai turėjo paskutinę dieną, kad apsispręstų, ar jie pasirenka išstojimą iš ES be susitarimo, ar išstos , sudarydami tam tikrą susitarimą, reglamentuojantį santykius su kitomis 27 valstybėmis narėmis. Bet diskusijose ir balsavime Didžiosios Britanijos parlamente vėl paėmė viršų Europos Sąjungos išstojimo be susitarimo rėmėjai. Tokį išstojimą parėmė 344 parlamentarai. Susitarimo su Briuseliu rėmėjų buvo 286.
Esant tokiai situacijai, iki balandžio 12 d. Londonas turi nuspręsti, kaip išstoti iš ES. Europos Komisija šiuo klausimu paskelbė pareiškimą.
“Komisija apgailestauja dėl neigiamo balsavimo Bendruomenių rūmuose. Vadovaujantis kovo 22 d. Europos Vadovų Tarybos sprendimu (50 str.), 50 str. 3 d. numatytas laikas pratęsiamas iki balandžio 12 d. Tai Didžioji Britanija prieš minėtą datą turi nurodyti scenarijus Europos Vadovų Tarybos apsvarstymui – rašoma EK komisijos pranešime.
Pasak Komisiją, šiuo metų balandžio 12 d. „Brexitas“ be susitarimo yra tikėtinas.
ES ruošiasi tam nuo 2017 m. gruodžio mėn. ir dabar yra visiškai pasirengusi Jungtinės Karalystės išstojimu „be susitarimo“ balandžio 12 d.
ES politikų reakcija – Europos Sąjungos Tarybos aukščiausiojo lygio susitikimo sušaukimas. „Atsižvelgiant į tai, kad Bendruomenių rūmai atmetė išstojimo susitarimą, nusprendžiau balandžio 10 d. sušaukti Europos Vadovų Tarybą“, – patvirtino jos pirmininkas Donaldas Tuskas.
In view of the rejection of the Withdrawal Agreement by the House of Commons, I have decided to call a European Council on 10 April. #Brexit
— Donald Tusk (@eucopresident) 29 marca 2019
Verslininkams tai reiškia dar kelias dienas netikrumo dėl to, kokios taisyklės bus taikomos prekybos mainams ir krovinių vežimui tarp ES ir Jungtinės Karalystės.