Transport drobnicowy, czyli jak się wozi małe ładunki o różnych kształtach

Ten artykuł przeczytasz w 5 minut

Transport drobnicowy, a zatem konieczność wysłania kilkunastu lub kilkudziesięciu paczek do odbiorców w różnych miejscach wymaga przygotowania odpowiedniego planu, aby minimalizować koszty logistyczne całej operacji. Nawet najwięksi operatorzy logistyczni mają w swych ofertach usługi przewozów tego rodzaju. W wielu przypadkach stanowią one całkiem sporą część ich działalności.

Transport drobnicowy dotyczy dostarczenia z punktu A do punktu B towaru o niewielkich gabarytach, czyli tzw. drobnicy. Są to produkty przetworzone i wyroby gotowe, które można zapakować w jednostkowe lub zbiorcze opakowanie. Muszą mieć one stałą formę zewnętrzną, a jednocześnie nie mogą podlegać podziałowi podczas przeładunku. Ważne jest to, aby dany ładunek można było zważyć i policzyć. Opłata za przewóz ładunku drobnicowego następuje za faktyczną lub obliczoną wagę ładunku.

Wśród głównych cech ładunku drobnicowego wymienić należy:

– dużą liczbę, rozproszonych nadawców i odbiorców

– relatywnie małą masę jednostkową

– różnorodność kształtów i opakowania

– łączenie w zbiorczy ładunek

Przy potrzebie przetransportowania małej partii towaru, transport drobnicowy jest elastyczną, bezpieczną, a przede wszystkim opłacalną formą dostarczenia go do klienta. W logistyce i spedycji ładunki drobnicowe należą do najczęściej spotykanych, a operatorzy dysponują zaawansowanymi rozwiązaniami upraszczającymi przewóz.

Opakowanie chroni ładunek

Drobnica jest bardziej czasochłonna i pracochłonna w załadunku i wyładunku niż towary masowe. Dlatego też, by zwiększyć wydajność całego procesu, prowadzi się jednostkowanie, czyli tworzenie z kilku czy kilkudziesięciu opakowań jednej jednostki ładunkowej. Dzieje się to np. przez związanie ich z sobą, umieszczenie na palecie lub w kontenerach. Są ładunki drobnicowe z opakowaniem (w worku, kartonie, beczce, koszu, klatce, skrzyni, butli lub bańce) oraz bez opakowania. Opakowanie pełni ważną funkcję, ponieważ ładunki drobnicowe są bardziej podatne na uszkodzenia lub zniszczenie od innych. Opakowanie z jednej strony chroni towar, z drugiej ułatwia przewóz.

Załadunek drobnicy

Fot. Krone

Istnieje całkiem spora lista ładunków, których nie można wysłać transportem drobnicowym. Są wśród nich żywe rośliny, zwierzęta, broń, materiały wybuchowe, żywność, wyroby jubilerskie i papiery wartościowe. Wynika to głównie ze specyficznych właściwości takiego ładunku.

Oczekiwania klientów są podobne. – Najczęściej pytają o częstotliwości wyjazdów linii drobnicowych oraz czasy dostaw do finalnych odbiorców. Dla klientów mających duże, regularne potoki ładunków, szczególnie istotne są godziny odbiorów z magazynów wysyłkowych. Rola operatora logistycznego wymaga stosowania rozwiązań szytych na miarę, aby zapewnić późne godziny odbiorów i szybkie czasy dostaw. Tylko sprawna i rozbudowana międzynarodowa sieć dystrybucyjna pozwala więc zapewnić klientom oczekiwany przez nich poziom serwisu – mówią eksperci z DSV Road.

Transport drobnicowy – czas ważniejszy od ceny

Obecnie, większość klientów nie rozmawia o cenie usługi, zanim operator nie potwierdzi oczekiwanego czasu realizacji zlecenia.

– Tym samym cena usługi w przewozach drobnicowych przestała być najważniejszym elementem wyboru operatora logistycznego – usłyszeliśmy w DSV Road.

Na rynku od lat z powodzeniem funkcjonują ci sami operatorzy. Klienci zainteresowani są dostępnością terytorialną sieci oraz czasem dostawy przesyłki. Oczekują też informacji na temat jej aktualnego statusu na każdym etapie realizacji i wymagają gwarantowanych godzin dostaw, bo taka gwarancja z kolei jest ważna dla ich kontrahentów.

Pytają także o zakres usług dodatkowych, takich jak zwrot dokumentów, wniesienie przesyłki i rozpakowanie towaru na miejscu. O tym, że dla klientów wykorzystujących przewozy drobnicowe oprócz ceny frachtu najważniejszy jest czas tranzytu przesyłki (powinien być jak najbardziej zbliżony do czasu tranzytu w przewozie pełnokontenerowym) mówi Michał Kołodziejski, dyrektor ds. produktu morskiego DHL Global Forwarding.

– Dążymy przede wszystkim do rozbudowy połączeń bezpośrednich między terminalami (tzw. direct box), w których minimalizowana jest liczba przeładunków, a czas tranzytu jest najszybszy. W tym celu przewozimy przesyłki drobnicowe do Polski prosto z Hamburga, oszczędzając czas potrzebny na przeładunek i fracht kontenera kolejnym statkiem do portu w Polsce. Klienci pytają też czasem o maksymalne parametry przesyłek drobnicowych oraz o rodzaje towarów, jakie można tym transportem przewozić. Niektóre grupy towarowe jak np. towary o wysokiej wartości, łatwopsujące się i niebezpieczne (IMO) są wykluczone z tego rodzaju transportu mówi Michał Kołodziejski.

O tym jak ważna dla skuteczności transportu drobnicowego jest współpraca ze sprawdzonym partnerem przekonują m.in. w Go Logis, który rozwinął dostawy z i do Turcji. Stało się tak dzięki współpracy z firmą Prologus. Ładunki to części i komponenty: pompy, stelaże, układy pneumatyczne, chłodnice, skrzynie biegów, układy klimatyzacji, szyby. Przy wysyłkach drobnicowych towary konsolidowane są w magazynach w centralnej i południowej Polsce. Natomiast w Turcji drobnica przed transportem do Polski jest gromadzona w magazynie w Stambule.

Fot. Renault

Tagi