TransInfo

Transport farmaceutyków: Blockchain pozwala znacznie lepiej kontrolować odchylenia temperatury

Ten artykuł przeczytasz w 5 minut

Specjaliści wyliczyli, że z ponad 13 mld dolarów wydatkowanych na transport wrażliwych na temperaturę biofarmaceutyków (dane z 2017 r.) 40 proc. uległo zmarnowaniu. Szwajcarska firma technologiczna SkyCell stworzyła więc kontenery chłodnicze z obsługą blockchain, które spowodowały, że można na bieżąco, z dowolnego miejsca na świecie śledzić odchylenia temperatury, w choćby najmniejszym zakresie.

Przeczytaj cały artykuł >>>

 

Pozostało 90% artykułu do przeczytania.

Dołącz do premium lub zaloguj się i skończ czytanie

Technologia blockchain, czyli łańcuch bloków służy – najogólniej mówiąc do przechowywania i przesyłania informacji o transakcjach zawartych w internecie, które ułożone są w postaci następujących po sobie bloków danych. Monitorowanie zdarzeń w czasie rzeczywistym pozwala interweniować natychmiast, gdy występują odchylenia w łańcuchu dostaw.

Praktyka pokazuje, że niemal co dziesiąta wrażliwa przesyłka farmaceutyczna doświadcza odchyleń temperatury. W krajach o wyjątkowo gorącym klimacie ilość ta wzrasta nawet dwukrotnie. Z tego powodu wiele cennych produktów biofarmaceutycznych po przybyciu na miejsce nie spełnia norm jakościowych. Oznacza to w istocie zniszczenie towaru, a także zmarnowane pieniędzy wydanych na transport.

Światowe wydatki na badania w medycynie i sektorze farmaceutycznym to ok. 900 mld dolarów rocznie. Eksport farmaceutyków jest gigantyczny, leki i środki ochrony zdrowia masowo “podróżują” z kraju do kraju, z kontynentu na kontynent. Powstają kolejne rozwiązania mające usprawnić łańcuch dostaw, składowanie i transport tego rodzaju towarów. Kolejne i coraz bardziej skomplikowane, bo coraz większe są też wymagania dostawców i odbiorców surowców, czy produktów gotowych. Dotyczy to np. biofarmaceutyków.

Wiele z wyjątkowo cennych, obecnie produkowanych leków to biofarmaceutyki, szczególnie wrażliwe na temperaturę

Leki biotechnologiczne i konwencjonalne, chemiczne różnią się od siebie pod względem struktury i sposobu działania. Pierwsze otrzymywane są w procesach biotechnologicznych z wykorzystaniem organizmów żywych (bakterie, grzyby), a drugie powstają w procesach chemicznych. Biopreparaty posiadają strukturę polipeptydowo-białkową, a oprócz wielu zalet mają również sporo minusów.

Biofarmaceutyki są wyjątkowo wrażliwe na zmiany pH, temperatury i na zanieczyszczenie środowiska. Nawet niewielkie wahania mogą zmienić skład białka, czyniąc go bezwartościowym, a czasem nawet… szkodliwym. Ponieważ koszty produkcji biofarmaceutycznej są wyższe niż tradycyjnych leków, straty w łańcuchu dostaw są bardziej kosztowne, a firmy starają się je minimalizować.
Chłodzony łańcuch dostaw, zwany często łańcuchem zimnym to absolutna konieczność w dystrybucji tego rodzaju leków. Do tej pory z jego zapewnieniem bywało różnie, np. styropianowe opakowania nierzadko zawodziły.

Specjaliści wyliczyli, że z ponad 13 mld dolarów wydatkowanych na transport wrażliwych na temperaturę biofarmaceutyków (dane z 2017 r.) 40 proc. uległo zmarnowaniu. To głównie szczepionki. Ponad 60 proc. odchyleń temperatury wpływających na jakość przesyłek biofarmaceutycznych miało miejsce na lotniskach, podczas przeładunku. Zniszczeniu ulegały głównie leki, które transportowano pomiędzy krajami o bardzo dużych różnicach temperatur (nierzadko różnice przekraczały 40 st. C). “Przyczynił” się do tego też personel logistyki lotniskowej. Często planuje on z wyprzedzeniem i “parkuje” palety obok samolotów na długo przed odlotem, co utrudnia utrzymanie optymalnych warunków przewozu.

Postanowiono to zmienić, z pomocą blockchain. Szwajcarska firma technologiczna SkyCell stworzyła kontenery chłodnicze z obsługą blockchain, które spowodowały, że można na bieżąco, z dowolnego miejsca na świecie śledzić odchylenia temperatury, w choćby najmniejszym zakresie.

Wszystkie kontenery SkyCell są wyposażane w czujniki IoT, które łączą się z chmurą danych

Dzięki serwisowi można zdalnie monitorować i podejmować interwencje dotyczące każdego kontenera, aby zapewnić te same, surowe standardy jakości wszędzie tam, gdzie kontenery się znajdują. Kontenery SkyCell mogą być śledzone w każdym kraju, na każdym kontynencie, a oprogramowanie pozwala nie tylko monitorować temperaturę, ale też wskazywać że kontener znajduje się w odpowiednim stanie.

Zbiór danych powstających w wyniku monitorowania kontenerów pozwala również dokonywać analiz, jak również symulacji tras transportu kontenerów, eliminując te miejsca, w których zagrożenie zakłóceniem łańcucha dostaw jest największe.

Technologia blockchain stała się w tym przypadku standardem w zakresie bezpieczeństwa i weryfikacji danych. Nie oznacza to, że wcześniej przesyłki były całkowicie pozbawione kontroli. – Wcześniej też śledziliśmy nasze przesyłki, teraz przenosimy nasz system na zdecentralizowaną platformę, aby wykorzystać pełen potencjał tej technologii – tłumaczył Thomas Taroni, Kierownik działu IT w SkyCell.

Kontenery otrzymały specjalną warstwę izolacyjną (rozwiązanie opatentowano), a czujniki – poza geolokalizacją i pomiarem temperatury, potrafią mierzyć również wilgotność. Platforma chmurowa SkyCell rejestruje dokumentację, taką jak konosamenty i formularze celne dla każdego kontenera w księdze podobnej do bloków łańcucha. Tworzy to czytelny i wiarygodny (danych nie można usunąć) obraz stanu danego kontenera i towaru nim przewożonego.

W coraz większej liczbie krajów przepisy stosowane przy transporcie medykamentów są bardzo rygorystycznie. – Zdarza się, że jeśli ma być stale między 2 a 8 st. C, a rejestrator wskazał 8,1 st.C, kontener jest odsyłany – wyjaśniał w rozmowie z FreightWaves współzałożyciel i dyrektor generalny SkyCell, Richard Ettl.

Nie wyklucza się, że już niebawem podobne rozwiązania, z wykorzystaniem blockchain zostaną zastosowane do transportu innego rodzaju towarów, np. łososi.

Fot. Pixabay.com

Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów trans.info premium

Nie trać dostępu do swoich ulubionych treści od dziennikarzy oraz ekspertów z branży TSL.

  • ciesz się czytaniem BEZ REKLAM
  • dostęp do WSZYSTKICH artykułów
  • dostęp do WSZYSTKICH „Magazynów Menedżerów Transportu”
  • dostęp do WSZYSTKICH nagrań wideo i podcastów
  • Poznaj wszystkie korzyści
WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj przez 30 dni za darmo.

Każdy kolejny miesiąc 29,90 zł

Masz już subskrypcję?Zaloguj się

Tagi