TransInfo

Fot. Pixabay/MonikaP/CC0-License

Wyraźny wzrost liczby ciężarówek w Europie. Dodatnia dynamika na wszystkich rynkach

W ciągu pierwszych trzech kwartałów 2023 r. w Unii Europejskiej zarejestrowano niemal 269 tys. samochodów ciężarowych. Oznacza to wzrost aż o 23 proc. rok do roku. Największą dynamikę wzrostu odnotowały Niemcy, Niderlandy i Belgia. Polska ze wzrostem o 11 proc. znalazła się w pierwszej dziesiątce największych rynków w Europie.

Ten artykuł przeczytasz w 6 minut

Liczba nowych ciężarówek o dmc powyżej 3,5 tony wzrosła w Niemczech, gdzie zanotowano największy skok, aż o 31 proc. Na kolejnych miejscach podium znalazły się Niderlandy oraz Belgia (po +30 proc.). W pierwszej dziesiątce uplasowały się również m.in.: Austria, Litwa, Francja i Polska.

Tym niemniej “dynamika we wszystkich krajach była dodatnia” – wynika z raportu kwartalnego firmy audytorsko-doradczej KPMG oraz Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Podobnie wyraźny wzrost zanotowano również w segmencie nowych dostawczaków. W skali całej Europy ich liczba wzrosła o ponad 14 proc. r/r., przekraczając ostatecznie milion.

Najwięcej lekkich pojazdów dostawczych zarejestrowano we Francji, Niemczech i Włoszech, największą dynamikę wzrostu odnotowała jednak Austria (+37 proc.), choć jest to przede wszystkim efekt małej bazy – kraj ten zajmował bowiem ostatnie miejsce w zestawieniu dziesięciu największych rynków w Europie. Najmniejszy przyrost dostawczaków miał miejsce w Polsce – to zaledwie 3 proc. r/r.

Czytaj dalej i dowiedz się:

  • którzy producenci odnotowali największe wzrosty,
  • jak wygląda rynek dostawczaków,
  • co wynika z najnowszych, październikowych danych.

Pozostało 78% artykułu do przeczytania.

Dołącz do premium lub zaloguj się i skończ czytanie

Powiało optymizmem

Mimo wcześniejszych obaw gospodarka rośnie, a to przekłada się na decyzje przedsiębiorców o wymianie lub rozbudowie floty. W pierwszym półroczu 2023 r. wskaźnik PKB Unii Europejskiej pozostał na tym samym poziomie, co rok wcześniej. Z kolei wskaźnik strefy euro wzrósł o 0,2 proc. r/r – wynika ze wspomnianego raportu KPMG i PZPM.

Prognozy na bieżący rok są optymistyczne – jeszcze we wrześniu Komisja Europejska zakładała wzrost dla strefy euro wynoszący 0,8 proc. r/r.

Optymizm pojawia się również w danych dotyczących ściśle Polski. Eksperci wieszczą spadek inflacji – wskaźnik za cały 2023 r. ma nieco przekroczyć 12 proc. Przypomnijmy, że średnioroczna inflacja w ubiegłym roku wyniosła 14,4 proc. Wzrosty notują również wskaźniki koniunktury przedsiębiorstw i ufności konsumenckiej.

Spadki i wzrosty gigantów

Eksperci analizujący dane dotyczące całej branży motoryzacyjnej w Polsce mają dobre wiadomości.

Po wynikach trzeciego kwartału widać już, że ten rok będzie lepszy od zeszłego w prawie wszystkich kategoriach pojazdów – przewiduje Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

W segmencie samochodów ciężarowych w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy br. przybyło ponad 26,5 tys. pojazdów. Oznacza to wzrost o prawie 11 proc. r/r. Na drogi wyjechało w tym czasie 19,5 tys. ciągników samochodowych (wzrost o 9 proc. r/r), ponad 6,1 tys. aut ciężarowych (+16 proc.) oraz prawie 950 samochodów specjalnych (+24 proc.).

Niezależnie od typu pojazdu, największe wzrosty zanotowały marki Iveco (+50 proc.) oraz Scania (+43 proc.). W tym samym czasie spadek nowych rejestracji dotknął DAF-a (-7 proc.) oraz Mercedes-Benz (-4 proc.)

W grupie najcięższych pojazdów ciężarowych o dmc powyżej 16 ton od stycznia do września br. zarejestrowano niemal 24 tys. aut, czyli o 8,4 proc. więcej niż przed rokiem. I w tym przypadku największe wzrosty zanotowały Iveco (+ 75 proc., co jest efektem przede wszystkim niskiej bazy – jeszcze rok temu producent wypuścił na rynek w analogicznym okresie zaledwie 559 takich pojazdów) oraz Scania (+43 proc.). Spadki również dotknęły DAF-a (-7 proc.) i Mercedes-Benz (-5 proc.).

Więcej ekologicznych dostawczaków

Pierwsze trzy kwartały 2023 r. przyniosły również wzrost w sektorze dostawczaków rejestrowanych w Polsce, chociaż tu nie był tak spektakularny – sięgnął 2,9 proc. Wyraźnie widać jednak zainteresowanie przedsiębiorców lekkimi autami dostawczymi na napędy alternatywne. Liczba takich pojazdów wzrosła bowiem aż o 92,8 proc. r/r.

Liderzy rynku pozostali bez zmian względem analogicznego okresu ubiegłego roku, jednak zajmujący pierwsze miejsce Renault wypuścił na polskie drogi o 2 proc. mniej dostawczaków. Zajmujący kolejne miejsca podium Ford i Fiat zanotowali wzrosty – odpowiednio o 5 i 24 proc.

Rejestracje dostawczaków wg marek – pierwsza dziesiątka producentów

Marka I-III Q 2022 r. I-III Q 2023 r. Zmiana r/r
Renault 9 816 9 613 -2 proc.
Ford 6 799 7 158 5 proc.
Fiat 4 610 5 717 24 proc.
Toyota 3 428 5 206 52 proc.
Folkswagen 2 958 4 010 36 proc.
Mercedes-Benz 4 044 3 897 -4 proc.
Iveco 5 310 3 895 -27 proc.
Opel 2 996 2 173 -27 proc.
Peugeot 1 994 1 576 -21 proc.

Źródło danych: KPMG i PZPM

Październik ze spadkiem

Po imponującej końcówce III kwartału br., październik zwolnił. Zarejestrowano bowiem wówczas w Polsce tylko 2 843 samochody ciężarowe, co oznacza spadek o niebagatelne 22 proc. rok do roku.

Wysoki spadek to efekt z jednej strony wysokiej bazy analogicznego miesiąca ubiegłego roku a z drugiej wyhamowania rynku po nadmiarowych rejestracjach w sierpniu spowodowanych koniecznością zarejestrowania pojazdów nie wyposażonych w nowy inteligentny tachograf (G2V2) przed dniem 21 sierpnia br.” – tłumaczą wynik eksperci PZPM.

Dalsze wzrosty były natomiast widoczne w sektorze lekkich dostawczaków. W październiku br. zarejestrowano bowiem o ponad 9 proc. więcej aut niż przed rokiem (wzrost o 465 aut, do 5 461 szt.).

To siódmy miesiąc od początku roku ze wzrostem r/r (tylko w lutym, marcu i kwietniu rynek spadał)” – przypomina PZMP.

Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów trans.info premium

Nie trać dostępu do swoich ulubionych treści od dziennikarzy oraz ekspertów z branży TSL.

  • ciesz się czytaniem BEZ REKLAM
  • dostęp do WSZYSTKICH artykułów
  • dostęp do WSZYSTKICH „Magazynów Menedżerów Transportu”
  • dostęp do WSZYSTKICH nagrań wideo i podcastów
  • Poznaj wszystkie korzyści
WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj przez 30 dni za darmo.

Każdy kolejny miesiąc 29,90 zł

Masz już subskrypcję?Zaloguj się

Tagi