TransInfo

Fot. Trans.INFO

Firmy transportowe liczą na wzrost sprzedaży. Najlepszy wynik od ponad roku

14 proc. przedstawicieli branży transportowej prognozuje większy poziom sprzedaży, a 74 proc. podobny jak w II kwartale. To najlepszy wynik od ponad roku - w II kwartale 2022 roku na wzrost sprzedaży liczyło aż 29 proc. firm z sektora.

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty
|

27.09.2023

Wzrost sprzedaży, inwestycji oraz podobny poziom płynności finansowej jak w II kwartale br. – tego spodziewają się przedsiębiorcy z branży transportowej w kończącym się właśnie kwartale – wynika z Branżowego Barometru EFL, który jest wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu.

Pozostało 89% artykułu do przeczytania.

Dołącz do premium lub zaloguj się i skończ czytanie

Najnowsze wskazanie Barometru napawa optymizmem. Wskaźnik dotyczący inwestycji jest bowiem obecnie najwyższy od końca 2021 roku. Ten dotyczący sprzedaży – od ponad roku.

Oto wyniki Barometru odnoszące się do wszystkich sprawdzanych aspektów prowadzenia działalności:

  • Inwestycje: 13 proc. przedsiębiorców planuje większe inwestycje, 62,5 proc. nie spodziewa się w nich zmian,
  • Sprzedaż: 14 proc. przedsiębiorców prognozuje wzrost sprzedaży, 74 proc. prognozuje podobny poziom jak w II kwartale br.,
  • Płynność finansowa: 77,5 proc. przedsiębiorców prognozuje podobny poziom płynności finansowej jak w II kwartale br.,
  • Finansowanie zewnętrzne: 82,5 proc. przedsiębiorców prognozuje zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne na takim samym poziomie jak w II kwartale br.

Subindeks dla całej branży transportowej wyniósł 49,7 pkt. Jest to drugi najwyższy odczyt wśród badanych przez autorów Barometru sześciu branż. Wyższy miała tylko HoReCa (50,2 pkt.)

Od kilkunastu miesięcy odczyty dla sektora transportowego krążą wokół magicznego poziomu 50 punktów, który oznacza, że firmy widzą szansę na przyspieszenie ich biznesu – komentuje Radosław Woźniak, prezes zarządu EFL.

Zauważa przy tym, że w ubiegłym kwartale optymistyczna granica została przekroczona, jednak później ponownie odnotowano nieco niższy wynik.

Widać, że przewoźnikom trudno jest formułować bardziej optymistyczne prognozy obserwując otoczenie gospodarczo-polityczne. Cały czas brakuje pozytywnych, dużych impulsów, które by ich do tego skłoniły. Mogą nim być zarówno czynniki na poziomie europejskim, jak odblokowanie funduszy z KPO dla Polski, zakończenie wojny na terytorium Ukrainy, czy wyniki wyborów parlamentarnych, które przed nami – dodaje.

Fot. materiały prasowe EFL

Sprzedaż w górę. I nie tylko

Przyjrzyjmy się jeszcze uważniej składowym Subindeksu Barometru EFL dla sektora transportowego na III kwartał br.

Wynik dotyczący sprzedaży wygląda zdecydowanie bardziej optymistycznie niż w ostatnich odczytach. Niemal 14 proc. firm liczy na większe przychody niż w II kwartale tego roku. Tymczasem trzy miesiące wcześniej nikt nie udzielił takiej odpowiedzi. To także najwyższy wynik od II kwartału 2022 roku (wówczas 29 proc.).

Również w obszarze “płynność finansowa” eksperci zauważyli stabilizację nastrojów. 77,5 proc. badanych przedsiębiorców uważa bowiem, że w najbliższych miesiącach ich płynność finansowa będzie na takim samym poziomie, co w minionych miesiącach, a 11 proc. liczy na jej poprawę.

Pozytywne zmiany widać także w inwestycjach. Choć wciąż zdecydowana większość firm transportowych planuje podobny poziom inwestycji co w poprzednich miesiącach (62,5 proc.), to już prawie 13 proc. spodziewa się je powiększyć. To najwyższy wynik od IV kwartału 2021 roku (wówczas 29 proc.). Do tej pory w poprzednich odczytach wyniki oscylowały na poziomie kilku procent.

Czego boją się przedsiębiorcy

Poprawa nastrojów nie oznacza jednak, że obawy całkowicie minęły. Właściciele firm transportowych obawiają się przede wszystkim inflacji. Z uwagi na nią lęk przed pogorszeniem kondycji biznesu odczuwa aż 47,5 proc. przedsiębiorców. Jest to wynik aż o 15 pkt. proc. wyższy niż trzy miesiące wcześniej.

Mniejszy strach wzbudza wojna – jej negatywny wpływ na działalność firmy wskazało tylko 15 proc. ankietowanych. Tym niemniej i tak grupa ta jest dwukrotnie większa niż w II kwartale (wówczas 7,5 proc.).

Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów trans.info premium

Nie trać dostępu do swoich ulubionych treści od dziennikarzy oraz ekspertów z branży TSL.

  • ciesz się czytaniem BEZ REKLAM
  • dostęp do WSZYSTKICH artykułów
  • dostęp do WSZYSTKICH „Magazynów Menedżerów Transportu”
  • dostęp do WSZYSTKICH nagrań wideo i podcastów
  • Poznaj wszystkie korzyści
WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj przez 30 dni za darmo.

Każdy kolejny miesiąc 29,90 zł

Masz już subskrypcję?Zaloguj się

Tagi