TransInfo

Fot. Milton Group

Skrócili transport z Łotwy do Kuwejtu do 9 dni. Jak im się to udało?

Polska firma specjalizująca się w przewozach między Europą a krajami Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu oraz Azji Centralnej, z sukcesem dostarczyła ładunek z krajów bałtyckich do Kuwejtu. Co istotniejsze dokonała tego prawie w całości drogą lądową.

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

Pozostało 90% artykułu do przeczytania.

Dołącz do premium lub zaloguj się i skończ czytanie

Zamiast wysyłać ładunek statkiem, który płynąłby z Łotwy do Kuwejtu około 40 dni, Grupa Milton, która ma siedzibę na Dolnym Śląsku, przewiozła towary ciężarówką w zaledwie dziewięć dni. Trasa prowadząca przez 13 państwa była możliwa dzięki systemowi tranzytowemu TIR, który umożliwił płynny przejazd przez granice i wydatnie ograniczył formalności celne po drodze.

Decyzja o zastosowaniu TIR była oczywista. Bez tego nie bylibyśmy w stanie zaoferować konkurencyjnego czasu tranzytu, ani zająć się formalnościami tranzytowymi w każdym kraju indywidualnie. Nie sądzę, żeby ta trasa była możliwa bez TIR” – powiedziała Katarzyna Kazmierska-Kassem, dyrektor generalna Milton Group.

Ładunek wypłynął z Łotwy i tranzytem przez Litwę, Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię, Turcję, dojechał do Iranu, gdzie z portu Bandar Abbas nad cieśniną Ormuz przepłynął statkiem do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, skąd dalej drogami dotarł przez Arabię Saudyjską do celu w Kuwejcie. Ciężarówkę Milton Group prowadziło dwóch kierowców na zmianę, stosując się do regionalnych przepisów dotyczących czasu jazdy i odpoczynku na trasie.

Infografika: IRU

Realizacja tego transportu spotkała się z uznaniem Międzynarodowej Unii Transportu (IRU). „TIR udowodnił, że rynki Bliskiego Wschodu i Europy można jeszcze bardziej zbliżyć, ostatecznie redukując nie tylko czas i koszty tranzytu, ale także obciążenia administracyjne i koordynacyjne” – skomentowała Tatiana Rey-Bellet, dyrektor IRU ds. TIR i tranzytu.

Bardzo doceniamy także kluczową rolę, jaką odegrali członkowie IRU, pomagając Grupie Milton jako pionierowi na tej trasie w systemie TIR, skracając czas transportu między Europą a Bliskim Wschodem o prawie 80 proc.” – dodała.

IRU przypomina, że przykład udanego transportu polskiej firmy do Kuwejtu nie jest odosobniony. Niedawno mołdawski operator stosując system TIR zrealizował przewóz towarów z Europy do Indii przez Turcję i port Bandar Abbas w Iranie. Również w tym przypadku połączenie Europy z Azją Południową odbyło się w rekordowym czasie.

Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów trans.info premium

Nie trać dostępu do swoich ulubionych treści od dziennikarzy oraz ekspertów z branży TSL.

  • ciesz się czytaniem BEZ REKLAM
  • dostęp do WSZYSTKICH artykułów
  • dostęp do WSZYSTKICH „Magazynów Menedżerów Transportu”
  • dostęp do WSZYSTKICH nagrań wideo i podcastów
  • Poznaj wszystkie korzyści
WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj przez 30 dni za darmo.

Każdy kolejny miesiąc 29,90 zł

Masz już subskrypcję?Zaloguj się

Tagi