TransInfo

Fot. Trans.INFO

Jakie zmiany za granicą przynosi branży TSL 2024 rok?

W 2024 roku pojawi się szereg zmian istotnych dla branży przewozowej nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich.

Ten artykuł przeczytasz w 7 minut

Poza zmianami wynikającymi z przepisów obowiązujących w całej Unii Europejskiej oraz podwyżkami opłat drogowych, niektóre państwa członkowskie UE wprowadziły różne zmiany w regulacjach na poziomie krajowym. 

Pozostało 90% artykułu do przeczytania.

Dołącz do premium lub zaloguj się i skończ czytanie

Dania

Na duńskich drogach można zobaczyć od tego roku 72-tonowe, 34-metrowe ciężarówki. 

Duński Urząd ds. Transportu zapowiedział bowiem rozpoczęcie testów zestawów ciężarówek z podwójną przyczepą, znanych jako EMS2, na wybranych odcinkach dróg w Danii.

Inicjatywa ma na celu umożliwienie przedsiębiorstwom maksymalnego wykorzystania istniejącego sprzętu bez potrzeby znacznych inwestycji koniecznych do wzięcia udziału w programie próbnym.

Hiszpania

Hiszpania kilkuletnich testach dopuściła w tym roku do ruchu 72-tonowe trucki. Próby pilotażowe z udziałem stu 72-tonowych trucków trwały bowiem w Hiszpanii od 2018 r. Pojazdy te służyły operatorom logistycznym i zarządcom flot głównie do transportu towarów dla branży motoryzacyjnej.

Generalna Dyrekcja Ruchu Drogowego dopuściła pojazdy do ruchu, mimo że rząd nie zdążył jeszcze przeprocesować odpowiednich przepisów.

DGT uzasadnia dopuszczenie do ruchu po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia tym, że wiedza i doświadczenia po pięciu latach testów tych pojazdów są już wystarczające.

Niemcy

– Ustawa o nadzorze nad łańcuchami dostaw
1 stycznia 2023 r. weszła w życie niemiecka ustawa federalna, która ma na celu zapobieganie naruszeniom praw człowieka i standardów ekologicznych w globalnych łańcuchach dostaw tworzonych przez koncerny niemieckie. Zgodnie z przepisami od początku 2023 r. firmy zatrudniające ponad 3 tys. pracowników muszą zapewnić przestrzeganie praw człowieka i określonych środków ochrony środowiska oraz standardów socjalnych przez swoich dostawców, a także przez ich dostawców. To z kolei oznacza, że ustawa już od stycznia 2023 r. dotyczy również małych przedsiębiorstw, które np. sprzedają swoje produkty dużym firmom podlegającym nadzorowi ze względu na liczbę pracowników.

Natomiast od 1 stycznia 2024 r. obniża się limit i regulacje obejmują firmy zatrudniające 1000 i więcej pracowników. 

Należy pamiętać, że ta niemiecka ustawa dotyczy także polskich firm. Niemieccy kontrahenci polskich przedsiębiorstw mogą domagać się od nich informacji na temat poddostawców, zwłaszcza jeśli mają oni siedziby poza Unią Europejską. 

– Zmiany zasad dotyczących zimowego ogumienia

Kolejna ze zmian w Niemczech dotyczy pojazdów ciężarowych, a konkretnie zasad dotyczących ogumienia zimowego. Obecnie w warunkach zimowych pojazdy silnikowe muszą być wyposażone w opony zimowe z symbolem alpejskim (piktogram góry z płatkiem śniegu). W przypadku pojazdów użytkowych klas M2, M3, N2, N3 przynajmniej koła osi stale napędzanych i przednie osie kierowane muszą być wyposażone w opony zimowe. Po 30 września 2024 r. tzw. opon M+S nie można już używać jako opon zimowych.

Rumunia

– System RO e-Faktura

Od 1 stycznia 2024 r., system RO e-Factura jest obowiązkowy dla wszystkich podatników w transakcjach B2B przeprowadzanych na terytorium Rumunii z siedzibą, niezależnie od tego czy są zarejestrowani do celów VAT. Wszystkie faktury wystawiane i otrzymywane w związku z transakcjami B2B przeprowadzanymi na terytorium Rumunii będą wysyłane i otrzymywane w zintegrowanym systemie rumuńskiej Krajowej Agencji Administracji Podatkowej (ANAF).

Podatnicy mający siedzibę w Rumunii, niezależnie od tego, czy są zarejestrowani do celów VAT, mają obowiązek przedkładania faktur wystawionych w systemie RO e-Factura w okresie od 1 stycznia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r., niezależnie od tego, czy ich odbiorcy są zarejestrowani w rejestrze RO e-Faktura.

– RO e-Sigiliu (RO e-Seal)

W listopadzie ogłoszono i opublikowano w Dzienniku Urzędowym ustawę nr 296/2023, która egzekwuje krajowy system RO e-Seal. Celem tego systemu jest zapewnienie identyfikowalności transportu drogowego towarów na terytorium Rumunii.

Zgodnie z przepisami RO e-Sigiliu jest systemem opartym na wykorzystaniu urządzeń elektronicznych i aplikacji komputerowej. Śledzi w czasie rzeczywistym trasę towarów od miejsca załadunku do miejsca rozładunku, umożliwiając organom identyfikację potencjalnych punktów objazdowych dla transportu drogowego towarów, niezależnie od tego, czy są one w tranzycie, czy też są przeznaczone dla przedsiębiorcy na terytorium kraju.

Systemem zarządza Ministerstwo Finansów za pośrednictwem Krajowej Agencji Administracji Skarbowej, Rumuńskiego Urzędu Celnego oraz Krajowego Centrum Informacji Finansowej. Kary za nieprzestrzeganie przepisów mogą sięgać nawet 50 000 lei (10 000 euro). Należy pamiętać, że odpowiedzialność za zapewnienie integralności plomb elektronicznych spoczywa na kierowcy pojazdu.

Rząd ma 60 dni od dnia opublikowania ustawy w Dzienniku Urzędowym na wdrożenie systemu informatycznego, czyli do końca tego roku (26 grudnia 2023 r.). Wiadomo już jednak, że administracji zajmie to dłużej (termin nie jest w dalszym ciągu znany).

System RO e-Sigiliu będzie działał równolegle z funkcjonującym od ubiegłego roku systemem RO e-Transport. Celem systemu RO e-Transport jest monitorowanie produktów o wysokim ryzyku fiskalnym przewożonych na terenie kraju. Dlatego każda operacja transportowa obejmująca towary należące do kategorii ryzyka określonej przez ANAF musi zostać wcześniej zarejestrowana w systemie RO e-Transport i otrzyma unikalny kod UIT wygenerowany automatycznie przez system.

– Zmiany w  RO e–Transport 

Przepisy dotyczące systemu e-Transport RO czekają modyfikacje. Nowelizacja, która ma wejść w życie 1 marca 2024 roku, poszerza zakres produktów objętych systemem RO e-Transport. Nowo wprowadzone produkty to: mięso i podroby jadalne, produkty nabiałowe (np. jogurt, mleko, śmietana, masło itp.), jaja drobiowe, miód naturalny, ryby świeże lub schłodzone, filety rybne i mięso rybne (nawet mielone), a także skorupiaki (np. homary, kraby, krewetki, homary itp.).

Dodatkowo nowelizacja obejmuje: tytoń surowy lub nieprzetworzony wraz z odpadami tytoniowymi, pozostałym tytoniem i namiastkami tytoniu, przetworzony; tytoń „homogenizowany” lub „odtworzony”; ekstrakty i esencje tytoniowe; oraz wyroby zawierające tytoń, tytoń odtworzony, nikotynę lub tytoń lub namiastki nikotyny, przeznaczone do wdychania bez spalania. Obejmuje także inne produkty zawierające nikotynę, przeznaczone do wchłaniania nikotyny w organizmie człowieka.

RO e-Transport obowiązuje od 1 lipca 2023 r. i ma na celu nadzór nad transportem towarów o wysokim ryzyku fiskalnym na terenie Rumunii.

Podstawowym celem systemu jest usprawnienie ściągalności podatków i opłat na rzecz budżetu państwa, przy jednoczesnym przeciwdziałaniu i zapobieganiu nielegalnemu obrotowi towarami.

Zgodnie z Zarządzeniem nr 802/29.04.2022 monitoringiem systemu RO e-Transport objęte są następujące kategorie towarów o wysokim ryzyku fiskalnym przewożonym transportem drogowym:

– Jadalne warzywa, rośliny, korzenie i bulwy objęte kodami CN 0701–0714 włącznie,

– Owoce jadalne; skórki owoców cytrusowych lub melonów, objęte kodami CN 0801–0814 włącznie,

– Napoje, płyny alkoholowe i ocet, objęte kodami CN 2201–2208 włącznie

Sól; siarka; gleby i kamienie; tynk, wapno i cement, objęte kodami CN 2505 i 2517,

– Odzież i dodatki odzieżowe dziane lub szydełkowane objęte kodami CN od 6101 do 6117 włącznie,

– Odzież i dodatki odzieżowe, inne niż dziane, objęte kodami CN od 6201 do 6212 włącznie i kodami CN od 6214 do 6217 włącznie,

– Obuwie, getry i podobne artykuły.

Włochy

Zakaz dla pojazdów Euro 5 w Piemoncie

Zgodnie z najnowszą decyzją, zakaz emisji Euro 5 w Piemoncie, regionie w północno-zachodnich Włoszech, wejdzie w życie 1 października 2024 roku. Będzie dotyczyć zarówno ciężarówek zarejestrowanych, jak i przejeżdżających przez region. 

Ciężarówki spełniające normę Euro 5 nie będą mogły wjechać do 76 gmin w Piemoncie, w których jest najgorsza jakość powietrza. Ograniczenie obejmuje również stolicę regionu, Turyn.

Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów trans.info premium

Nie trać dostępu do swoich ulubionych treści od dziennikarzy oraz ekspertów z branży TSL.

  • ciesz się czytaniem BEZ REKLAM
  • dostęp do WSZYSTKICH artykułów
  • dostęp do WSZYSTKICH „Magazynów Menedżerów Transportu”
  • dostęp do WSZYSTKICH nagrań wideo i podcastów
  • Poznaj wszystkie korzyści
WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj przez 30 dni za darmo.

Każdy kolejny miesiąc 29,90 zł

Masz już subskrypcję?Zaloguj się

Tagi