TransInfo

Fot. Pixabay/AJEL/public domain

Sąd zakwestionował oddalenie pozwu ws. kartelu producentów ciężarówek. Szansa na 500 mln euro odszkodowań

70 tys. przewoźników, którzy nabyli ciężarówki po zawyżonych cenach wciąż mogą liczyć na odszkodowanie. Według wstępnej oceny Wyższego Sądu Krajowego (Oberlandesgericht, w skrócie OLG) w Monachium wyrok I instancji odddalający pozew zbiorowy firm powinien zostać uchylony.

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

Pozostało 86% artykułu do przeczytania.

Dołącz do premium lub zaloguj się i skończ czytanie

Tysiące nabywców ciężarówek MAN, Daimlera, Iveco i Volvo/Renault z całej Europy reprezentowanych przez kancelarię Financialright Claims żądało 500 milionów euro odszkodowania. Sąd Okręgowy w Monachium oddalił trzy lata temu pozew zbiorowy jako częściowo niedopuszczalny, a częściowo bezzasadny. 

Wyższy Sąd Krajowy dokonał 5 października br. odmiennej oceny w postępowaniu odwoławczym – donosi niemieckie wydawnictwo C.H. Beck. 

Wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi, a sprawa nie jest jeszcze gotowa do rozstrzygnięcia” – powiedział Andreas Müller, przewodniczący składu sędziowskiego.

Według wstępnej oceny sędziów wyższej instancji cesja roszczeń odszkodowawczych na rzecz firmy windykacyjnej i prawnej Financialright Claims była zgodna z prawem. Dopuszczalne jest łączenie roszczeń. Financialright Claims występuje jako jedyny powód i w przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia otrzymuje 33 proc. prowizji. 

Przewodniczący składu sędziowskiego oceniił także, że stwierdzonej przez Sąd Okręgowy niejasności pozwu nie ma. Według wstępnej oceny wnioski odrzucone przez sąd w pierwszej instancji jako niedopuszczalne, są wystarczająco szczegółowe.

Prawnik powoda Alex Petrasincu wyraził zadowolenie i jego zdaniem ocena Wyższego Sądu Krajowego jest zgodna z orzecznictwem Federalnego Trybunału Sprawiedliwości.

Z oceną sądu nie zgadza się z kolei rzeczniczka Daimlera. 

Jesteśmy przekonani, że nasi klienci nie ponieśli żadnych szkód” – oświadczyła.

Przed Sądem Okręgowym w Monachium toczą się inne ważne sprawy dotyczące samochodów ciężarowych. M.in. Deutsche Bahn, Bundeswehra oraz wiele firm spedycyjnych domaga się od producentów ciężarówek odszkodowania w wysokości 385 milionów euro.

Rekordowa grzywna

Producenci ciężarówek MAN, Volvo/Renault, Daimler, Iveco i DAF w lipcu 2016 r. zostali ukarani rekordową w historii Unii Europejskiej grzywną, której łączna wysokość sięgnęła niemal 3 mld euro. Zmowa będzie kosztowała koncerny znacznie więcej – przewoźnicy z całej Europy walczą bowiem o odszkodowania. Szacuje się, że w skali całej Unii firmy mogą wywalczyć nawet 100 mld euro.

27 września 2017 r. Komisja Europejska za udział w kartelu nałożyła grzywnę także na szwedzki koncern samochodowy Scania. Zgodnie z decyzją Brukseli, kara wynosi 880 mln euro. Jak ustaliła Komisja, przez 14 lat szwedzki producent z pięcioma ukaranymi już w 2016 r. koncernami ustalał ceny samochodów ciężarowych i koszty nowych technologii ograniczających emisję spalin.

Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów trans.info premium

Nie trać dostępu do swoich ulubionych treści od dziennikarzy oraz ekspertów z branży TSL.

  • ciesz się czytaniem BEZ REKLAM
  • dostęp do WSZYSTKICH artykułów
  • dostęp do WSZYSTKICH „Magazynów Menedżerów Transportu”
  • dostęp do WSZYSTKICH nagrań wideo i podcastów
  • Poznaj wszystkie korzyści
WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj przez 30 dni za darmo.

Każdy kolejny miesiąc 29,90 zł

Masz już subskrypcję?Zaloguj się

Tagi