TransInfo

Grafika: OZ NSZZ Solidarność w GITD

Strajk włoski w GITD. „Drobiazgowe wykonywanie obowiązków”

Związki zawodowe działające w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego rozpoczęły wczoraj akcje protestacyjne związane ze sporem zbiorowym trwającym w Inspekcji nieprzerwanie od 2022 r. Związkowcy domagają się m.in. podwyżek płac oraz ustalenia jasnych warunków przyznawania nagród, premii i dodatków.

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

Na razie protest polega na tzw. strajku włoskim, czyli długim i drobiazgowym wykonywaniu obowiązków. Z informacji jakie przekazał redakcji Trans.Info Piotr Stachowiak, przewodniczący NSZZ Solidarność w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego, uczestnicy akcji będą też skrupulatnie co do minuty ewidencjonować czas pracy przekraczający dzienny limit oraz korzystać z przysługujących im przerw w pracy w regulaminowych okresach.

Pozostało 79% artykułu do przeczytania.

Dołącz do premium lub zaloguj się i skończ czytanie

W praktyce będzie to np. oznaczało, że np. inspektor działający w terenie przerwie czynności kontrolne by skorzystać z przerwy. Przez to kontrola zatrzymanego pojazdu będzie mogła trwać dłużej. Przy stwierdzeniu nieprawidłowości będą natomiast w miarę możliwości udzielać pouczeń. Związkowcy przygotowują także kampanię informacyjną, której częścią będą ulotki plakaty. W akcję włączą się także biurowi pracownicy GITD.

Postulaty podniesienia pensji w GITD obejmują wszystkich pracowników bez względu na to, czy zajmują stanowiska inspektorskie czy inne.

Biorąc pod uwagę fakt, iż zadania urzędu obejmują nadzór nad kluczową dla gospodarki Polski gałęzią transportową, stanowiącą spory udział w PKB kraju, może szokować fakt, iż spora część pracowników otrzymuje uposażenia nieznacznie przekraczające minimalne wynagrodzenie w kraju” – czytamy w mailu przesłanym do redakcji Trans.Info przez NSZZ Solidarność w GITD.

Związkowcy zabiegają o podwyżki, zlikwidowanie nierówności płacowych na tych samych stanowiskach oraz zmianę struktury siatki płac według jasnych i przejrzystych kryteriów przyznawania awansów oraz premii, nagród, dodatków i innych. Postulaty te przedstawili już w lipcu 2022 r. Argumentują to tym, że z roku na roku GITD spada w rankingach warunków pracy urzędów centralnych w Polsce, będąc aktualnie na końcowych miejscach. Z informacji jakie przekazał nam  Piotr Stachowiak wynika też, że są duże różnice w wielkości wynagrodzeń między zatrudnionymi w wojewódzkich Inspektoratach Transportu Drogowego a pracownikami GITD (zarobki nawet o 1500 zł mniejsze w GITD).

Trzeba też przypomnieć, że kwestia zarobków inspektorów ITD nie jest tematem nowym, podobnie jak zakwalifikowanie ich jako służby mundurowej. Związki zawodowe działające w Inspekcji nawołują o to już od kilku lat.

Frustracja pracowników sięgnęła zenitu w momencie, gdy w ramach dostępu do informacji publicznej organizacje związkowe zaczęły uzyskiwać od pracodawcy dane dotyczące struktury wynagrodzeń i wypłaconych nagród. W odczuciu pracowników są lepsi i gorsi, co nie zawsze przekłada się na wiedzę i zaangażowanie w pracę” – czytamy w mailu od NSZZ Solidarność w GITD.

Niestety w trakcie rozmów, które związki zawodowe prowadziły z kierownictwem GITD, nie doszło do porozumienia. Spór jest nadal otwarty i według związkowców nie ma widoków na poprawę sytuacji. Dlatego organizacje związkowe działające w ITD zdecydowały o rozpoczęciu akcji protestacyjnych.

Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów trans.info premium

Nie trać dostępu do swoich ulubionych treści od dziennikarzy oraz ekspertów z branży TSL.

  • ciesz się czytaniem BEZ REKLAM
  • dostęp do WSZYSTKICH artykułów
  • dostęp do WSZYSTKICH „Magazynów Menedżerów Transportu”
  • dostęp do WSZYSTKICH nagrań wideo i podcastów
  • Poznaj wszystkie korzyści
WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj przez 30 dni za darmo.

Każdy kolejny miesiąc 29,90 zł

Masz już subskrypcję?Zaloguj się

Tagi